Номан Челебіджихан: ким був той, чиє ім’я носить батальйон, що дислокувався на Херсонщині

Номан Челебіджихан: ким був той, чиє ім’я носить батальйон, що дислокувався на Херсонщині

Автор: Марина Поліщук 26 Февр. 2024 08:00

Серед полонених російськими окупантами цивільних жителів Херсонщини є чимало тих, кого окупаційні суди звинувачують в участі у батальйоні імені Номана Челебіджихана. Кількість таких «звинувачень» та «вироків» свідчить про те, що ім’я цього кримського татарина стоїть для окупантів на одному рівні з іменем Степана Бандери – загарбники бояться навіть згадки про цих людей, що стали символами руху нескорених в Україні.

Як повідомляла «Гривна», наприкінці минулого року незаконний окупаційний райсуд Генічеська засудив жителя села Партизани Генічеського району – кримського татарина Ельдара Кестана до 3,5 років ув’язнення. Чоловіка звинуватили в тому, що у 2015 році він нібито вступив до лав кримськотатарського батальйону імені Номана Челебіджихана.

Ще одного жителя Генічеська – військового пенсіонера Олексія Кисельова, теж звинуватили в участі в батальйоні імені Номана Челебіджихана та засудили до 8,5 років ув’язнення. Восени минулого року окупанти етапували його в тюрму для особливо небезпечних злочинців «Володимирський централ».

Загалом відомо про викрадення понад 30 українців (станом на осінь 2023 року), яких росіяни звинувачують у причетності до кримськотатарського батальйону. Про це «Суспільному» повідомив голова Кримськотатарського ресурсного центру та член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв. За його словами, більшість було затримано саме в Генічеському районі Херсонщини.

ДОВІДКА. За даними «Вікіпедії», 48-й окремий штурмовий батальйон імені Номана Челебіджихана було створено у 2016 році, під час блокади на адміністративному кордоні з окупованим Кримом. Місцем його дислокації стала Херсонська область, адмінкордон біля села Чонгар.

Ким був Номан Челебіджихан та чому його ім’я з гордістю носить батальйон ЗСУ? Про це – у статті херсонського медійника Валерія Боянжу, який багато років пропрацював у газеті «Гривна». Його матеріал про кримськотатарського лідера публікує «Одеське життя».

ЛІДЕР ДЕРЖАВНИЙ І ЛІДЕР ДУХОВНИЙ

Одразу зазначимо, що цей батальйон не мононаціональний, не етнічний, але в штаті його багато представників кримськотатарського народу.

Дата народження Номана Челебіджихана в історії не збереглася – лише 1885 рік. Зате міцно запам’ятав його народ дату 23 лютого 1918 року, коли в севастопольській в’язниці матроси-більшовики розстріляли главу Кримської Народної Республіки, муфтія (вища духовна особа в мусульман) Криму, Литви, Польщі та Білорусі Номана Челебіджихана.


Кримський татарин Номан Челебіджихан

У Стамбульському університеті він здобув вищу юридичну та богословську освіту. У роки навчання створив кілька кримськотатарських патріотичних організацій національно-визвольного спрямування. З початком Першої світової війни повернувся до Криму, там працював над стратегією національної боротьби.

Після Лютневої революції 1917 року політичні організації в Криму вийшли з підпілля. У березні відбувся I Всекримський мусульманський з’їзд, на якому було засновано Тимчасовий Кримсько-Мусульманський виконком, головою якого було обрано Челебіджихана.

Одночасно він став першим муфтієм мусульман Криму, якого не призначав міністр внутрішніх справ, а обрав голосуванням делегатів. За його участю було створено Національну партію. Челебіджихан закликав формувати мусульманські збройні сили, насамперед на основі Кримського драгунського полку та інших частин, укомплектованих кримськими татарами.

23 червня 1917 року Номан Челебіджихан був заарештований за звинуваченням в антиурядовій агітації серед татарських солдатів. Однак незабаром його змушені були звільнити, оскільки кримські татари висловили протест на захист свого лідера, скріпивши його 5 тисячами підписів.

КРИМСЬКА НАРОДНА РЕСПУБЛІКА

Наприкінці 1917 року в Криму пройшов I Курултай (орган народного представництва) кримськотатарського народу, підготовлений Номаном Челебіджиханом. Він входив до комісії з розроблення проєкту Конституції Кримської Народної Республіки. 13 грудня 1917 року Курултай проголосив створення Кримської Народної Республіки.

Челебіджихан був обраний головою національного уряду. Але більшовики, які прийшли до влади й не визнали кримськотатарський уряд, вирішили знищити кримську державність.

Вони активізували свої дії в Криму, за допомогою Чорноморського флоту повалили кримськотатарський національний уряд і за короткий термін захопили весь Кримський півострів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Півострів з українською душею: до 70-річчя приєднання Криму до України

УБИТИЙ РЕВОЛЮЦІЙНИМИ МАТРОСАМИ…

Номан Челебіджихан став жертвою анархії та революційного терору в Криму. 26 січня 1918 року його заарештували, а 23 лютого вбили революційні матроси. Його тіло викинули в Чорне море…

Але пам’ять про цю людину жива. Якщо під час нової війни з країною, що вбила його, його ім’я носить бойовий підрозділ братів по крові – значить, точно жива. Ба більше, адже Номан Челебіджихан ще й як поет увійшов в історію кримськотатарського народу. Слова його вірша «Ant etkenmen!» («Я поклявся!») стали національним гімном кримських татар.


Нарукавний знак батальйону імені Номана Челебіджихана

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Цей рік буде останнім роком окупації»: Джемілєв закликав росіян скоріше виїжджати з Криму

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів