Через обстріл росіянами Берислава загинула родина. Чи потрібна примусова евакуація?

Через обстріл росіянами Берислава загинула родина. Чи потрібна примусова евакуація?
Фото ілюстративне
Автор: Євген Веселов 06 Янв. 2023 07:42

В результаті обстрілу окупантів та внаслідок влучання снаряда у будинок 5 січня у Бериславі загинула родина, повідомив начальник ХОВА Ярослав Янушевич.

«В цьому вся ницість і підлість росії. Вранці вони говорять про «різдвяне перемир’я», а вже в обід вбивають всю сім’ю. Чим завинили чоловік, дружина та їх 12-річний син?» - написав Янушевич.
У соціальній мережі активно обговорюють цю трагічну новину. Висловлюють співчуття рідним та близьким загиблої родини. Водночас підіймають й питання відповідальності дорослих за рішення тримати дітей у місті, яке постійно під обстрілами. Деякі дописувачі навіть стверджують, що під час військового стану саме влада несе відповідальність за життя людей і може запровадити примусову евакуацію із особливо небезпечних населених пунктів.

Ось думка херсонського політолога Володимира Молчанова (далі – мовою оригіналу):

«Берислав, пряме влучання, схоже, знов танк в приватний будинок, загинула родина - чоловік, дружина, дитина 12 років.

Евакуація де?

Мабуть марно вже звертатись до розуму тих, хто грає на лінії фронту не лише власними життями (це право кожного дієздатного громадянина), але й життями власних дітей.

Хто нас де чекає? Кому ми там потрібні? У нас хіба є гроші знімати житло? Тут ми хоч і під обстрілами, а у власному будинку, а там нам дадуть що - ліжкомісце десь у гуртожитку?

Знайомі філіппіки?

Нагадую, законодавство про правовий режим воєнного стану передбачає зокрема і примусову евакуацію. І до неї вдавалися - з Бахмуту, Сіверська, Соледара, а перед тим із втрачених Сєвєродонецька і Лисичанська. Хоча примусова евакуація по-українські дещо дивна: хто не хоче, може написати розписку за себе і в разі обопільного бажання батьків - за своїх дітей. Про те, що з загрозами і наслідками ознайомлені, беруть відповідальність на себе, претензій до держави не мають, і від евакуації відмовляються. Тому навіть у спустошеному і безнадійно зруйнованому Бахмуті крім проросійських ждунів і впертих пенсіонерів залишаються діти. Небагато.

І все ж, такий тип людей має своєрідний психічний склад. Якщо до нього прийти з ордером на евакуацію, розповісти, що ліжкомісце в гуртожитку - не єдина перспектива, що жінці з дітьми можна і в ЄС, де також є безкоштовне ліжкомісце від спортзалу в Польщі до хостелу десь у Бельгії, але є можливість працювати, дітям вчитись, за бажання, зняти щось пристойніше - більшість здається і дозволяє себе вивезти.

Тому окрім вимоги негайно внести зміни в практики заохочення до евакуації, зробивши її для неповнолітніх справді обов'язковою з можливістю поселення з батьками, але за їх відмови виїхати - і без них, виникає ще й питання до Херсонської ОВА, і всіх МВА звільнених прилеглих до лінії фронту громад: а чому ви досі не робите хоча б того, що в подібних умовах влітку ще робили Гайдай у Луганській і Кириленко в Донецькій областях? Вам людей не вистачає? Чи списків?

Між іншим, майже половина звільненої території досі без електропостачання. А точки незламності і старлінки в селах як місця скупчення людей є привабливими для ворожих обстрілів. Тому не треба бути нострадамусом, щоб припустити: більшість дітей у таких селах і селищах не лише в небезпеці, вони ще й не навчаються. Не відвідують онлайн уроків. Тобто, не бажаючи виїхати, батьки грубо порушують право власних дітей на освіту. В мирні часи це було приводом для вилучення дитини і визнання родини неблагополучною. Може, крім ромських родин, на вибрики батьків у яких наші правоохоронці чомусь традлиційно не звертали уваги», - написав Мовчанов на своїй сторінці у Фейсбук.

Дискутуючи з паном Володимиром, пані Вікторія пише:

«Моя думка: тим, хто залишається, немає чого жалітися і когось звинувачувати, окрім окупантів. Тим, хто поїхав, не слід засуджувати і цькувати тих, хто залишився. Всі дорослі люди і несуть, чи принаймні повинні нести відповідальність за себе і своїх рідних».

Приєднуйтеся до нас:

Проблеми з кадрами та зруйновані лікарні. Як працюють медичні заклади на деокупованій Херсонщині

Повністю знищена школа та п’ятеро травмованих унаслідок вибуху мін за добу. Огляд основних подій на Херсонщині

Жителям звільнених територій уже виплачено понад 323 мільйони гривень грошової допомоги