На Одещині продовжують дозрівати експериментальні посіви бавовни – на рослинах вже сформувались коробочки. І хоча до збору першого врожаю залишилось ще близько місяця, урядовці вже заговорили про високу ймовірність переходу від експерименту до вирощування бавовни в промислових масштабах.
Про це повідомив нардеп, заступник голови комітету Верховної Ради з питань аграрної політики Степан Чернявський, який разом із представниками Мінагрополітики, Одеської ОВА та наукових установ нещодавно відвідали поля бавовнику в Бессарабії.
«Розпочали з Кілійського відділу польових досліджень Одеської філії Українського інституту експертизи сортів рослин. Наші науковці експериментували вирощувати всі сорти бавовнику на зрошенні, під плівкою, на богарі.
Особливо приємно вразила ділянка демо посівів на площі 2,2 га в СФГ «Балкани». Гарні результати вирощування бавовнику на богарі! Рослина має вже добре сформовані коробочки, оптимальну висоту куща та кількість гілок. Тепер залишилось дочекатись, щоб коробочки розкрилися, і вже у жовтні матимемо перший врожай бавовни.
Вирощування цієї культури у промислових масштабах має великий потенціал. Це буде економічно вигідно і самим аграріям, і державі. Фермери, які взялись за цей унікальний проєкт, в першу чергу, допоможуть підтримати обороноздатність країни, а також матимуть можливість осучаснити та перезавантажити структуру своїх господарств», – зауважив нардеп.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не тільки Херсонщина: парламент дав зелене світло вирощуванню бавовни на півдні
За його словами, наразі на Одещині бавовником засіяно 10 полів на площі 5 га. Однак мінімальна площа посівів цієї рослини, необхідна для оборонних цілей (виготовлення пороху), становить 10 тисяч га. Тому наступного року уряд планує перейти до промислового вирощування. Однак крапку у цьому питанні поставить економічна оцінка після збору цьогорічного врожаю. Якщо експеримент буде визнано вдалим, держава надаватиме фінансову підтримку аграріям, котрі зголосяться вирощувати бавовник на своїх полях.
«Головне, щоб в наступному році ми зробили вже промислове виробництво, щоб підтягнути інвестиції, які будуть купувати ту техніку, яка буде обробляти, збирати врожай. Потрібно мінімум 10 тисяч га для початку, але ми розраховуємо на набагато більше. На найближчих засіданнях ми будемо звертатись і до прем’єра, щоб знайти гроші, щоб дати можливість держпідтримки. Бо без цього ми не зможемо переконати наших сільгоспвиробників, щоб вони вирощували бавовну», – підкреслив Степан Чернявський.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Одещині зійшла експериментальна бавовна, але збирати врожай, мабуть, доведеться вручну
Попередні позитивні результати бавовняного експерименту на Одещині стали можливими завдяки кліматичним змінам, зокрема підвищенню температури та мінімальній кількості опадів. Наразі саме Бессарабія на Одещині ідеально підходить для вирощування бавовнику. Про це заявив заступник директора департаменту аграрного розвитку Міністерства аграрної політики Андрій Кравченко, передає «Суспільне».
Він зазначив, що Україна отримала п'ять сортів бавовни. Це близько 110 кілограмів посівного матеріалу.
«Ми вивчаємо абсолютно нову культуру. Протягом останніх десятиріч ця культура навіть в демонстраційних масштабах, які зараз присутні, вона фактично не вирощувалася. Щобільше, посадкового матеріалу (насіння) на території України не було. Це культура, яка відповідає тим викликам, перед якими сьогодні Україна знаходиться. Це виклики кліматичних змін: значні підвищення температури й мінімальна кількість опадів. І саме Одещина, Бессарабія — є пріоритетом, де ініційовано даний проєкт», – підсумував Андрій Кравченко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Одеська бавовна: чи вироблятимуть з неї порох та хто займеться переробкою
Фото зі сторінки Степана Чернявського у Facebook.
Тэги: