Кілька місяців тому начальник Херсонської ОВА Олександр Прокудін розповів, що на правобережній частині області – 9 повністю зруйнованих сіл. Чи будуть вони відбудовані? Чи повернуться туди жителі? На жаль, час спливає, і нинішні реалії свідчать про те, що люди втрачають сенс повертатися.
Чергову порцію світлин зруйнованих російськими окупантами сіл Херсонської області опублікував 20 червня заступник начальника ХОВА Володимир Клюцевський.
«Коли проїжджаєш уже порослі бур’янами вулиці, то мимоволі перед очима з’являється довоєнна картинка села, насиченого життям, гомоном, дитячим сміхом, поранням по господарству, доглядом на квітами й благоустроєм щасливих людей.
Андріївка, Білогірка, Сухий Ставок – ці села буде дуже непросто відновити. Багато хто вже ніколи не повернеться сюди з інших уподобаних за час війни територій…» – написав Клюцевський на своїй сторінці в соцмережі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Чотири села знищені повністю»: відверта розмова з начальницею Олешківської МВА
Схожу думку висловив і начальник Нововоронцовської СВА Андрій Селецький. Навіщо повертатися туди, де немає заробітку – висловлює він позицію населення. Як приклад, він розповів про село Трудолюбівка.
«Це село – наш символ «єВідновлення». Люди на своє зруйноване житло отримали сертифікати і здебільшого житло не відновлюють, бо можуть купити собі якесь інше, у будь-якій точці України. Коли у людини є вибір – будувати житло в селі на три вулиці чи купити його в Кривому Розі або Кропивницькому, то вибір є очевидним. На жаль.
У нас з усіх людей, які отримали житлові сертифікати, лише одна сказала, що буде будуватися в громаді. Усі інші – десь в інших місцях», – зазначив Селецький в інтерв’ю «Центру журналістських розслідувань».
Очільник громади згадує програму «Пліч-о-пліч», в межах якої в селах Бериславського району, зокрема, відбудовано вже сотні будинків. Але навіщо, каже він, якщо в цих селах нині немає чим зайнятися?
«Так, ініціатива ця класна, шикарна: відновлюються будинки, красиво, по-європейськи. Але питання: що там у тих селах робити? Що робитиме людина в чудово відремонтованій за 1,5 мільйони гривень хаті? Корову пасти, на городі працювати? Добре, а далі що?» – ставить запитання начальник СВА.
За словами Селецького, сьогодні – це загальна тенденція на Херсонщині. На жаль, немає ніякого резону жити навіть у звільнених громадах:
«Податкових пільг – немає. Аграрка – не сіється. Якісь пільги зареєстрованим тут або прописаним людям – відсутні».
Якщо ще й згадати провальний експериментальний проєкт відбудови села Посад-Покровське, де не відновили жодного будинку, то питання набуває ще більшої гостроти. Чи повертатимуться люди в села Херсонщини, де ні житла, ні роботи?
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жодного будинку в Посад-Покровському: хто винен у провалі експериментального проєкту відбудови?
На світлинах: зруйновані ворогом села в Бериславському районі. Червень 2024 р. Фото: Фейсбук/Володимир Клюцевський
Тэги: