Жодного будинку в Посад-Покровському: хто винен у провалі експериментального проєкту відбудови?

Жодного будинку в Посад-Покровському: хто винен у провалі експериментального проєкту відбудови?

Автор: Марина Поліщук 19 Червня 2024 15:30

Експериментальний проєкт відновлення населених пунктів у 5 областях України, який гучно стартував навесні минулого року, провалився. Відбудови Посад-Покровського, як і інших учасників проєкту, не сталося. Хто винен? У владі перекладають відповідальність один на одного, а в людей уривається терпець.   

Нагадаємо, у квітні 2023 року уряд затвердив постанову про експериментальний проєкт відбудови 6 населених пунктів:

- село Посад-Покровське (Херсонська область),
- село Ягідне (Чернігівська область),
- село Циркуни (Харківська область),
- місто Тростянець (Сумська область),
- селище Бородянка та село Мощун (Київська область).

Тоді влада анонсувала, що відновлення проходитиме за новими принципами, основний з яких – Build back better, тобто «відбудувати краще, ніж було». Проєкт мало фінансувати Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури із фонду ліквідації наслідків збройної агресії.

Далі на прикладі цих 6 населених пунктів мали шукати найефективніші та найшвидші підходи для відбудови всіх постраждалих внаслідок війни населених пунктів.

Але грандіозний задум провалився, судячи з того, що в ЖОДНОМУ із 6 населених пунктів повноцінної відбудови люди так і не побачили.

НАРАДА НА ПІДВИЩЕНИХ ТОНАХ

18 червня уряд звільнив голову Держагентства відновлення Мустафу Найєма та двох його заступників. За тиждень до цього Найєм сам повідомив, що йде у відставку, бо з листопада минулого року «команда Агентства почала стикатися з постійною протидією, спротивом та створенням штучних перешкод».

12 червня відбулася нарада за участю прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, голів ОВА 5 зазначених регіонів, Мустафи Найєма та представників інших профільних структур. Очільники областей прямо звинуватили Агентство у провалі пілотних проєктів відбудови. Подробиці розмови на підвищених тонах та коментарі обох сторін публікує LB.ua.

«На нараді були прем'єр, голови п’яти державних адміністрацій, заступник директора БЕБ, заступник міністра фінансів, енергетики, голова митниці, заступник керівника "Укренерго"... Градус обговорення був дуже емоційний. Невдоволення прем’єра й глав адміністрацій роботою Агентства зашкалювало. Бо на більшості об’єктів відсоток виконання робіт з відновлення дорівнює нулю», – прокоментував представник уряду, ім’я якого видання не називає.

На засіданні виступив кожен із 5 голів ОВА. Зокрема, ось що про ситуацію в селі Посад-Покровське повідомив очільник Херсонщини Олександр Прокудін.

У ПОСАД-ПОКРОВСЬКОМУ ЖОДНОЇ ОСЕЛІ НЕ ВІДБУДОВАНО

«Було зруйновано 990 будинків, де проживали 2240 осіб. Зараз повернулася тисяча людей, і вони там проживають у маленьких помешканнях із фанери, які ми їм поставили. Однак люди чекають на нормальні будинки», – зазначив Прокудін. 

За його словами, відбудову 373 приватних домоволодінь у Посад-Покровському передали Держагентству відновлення. У першій черзі мали відбудувати 120 будинків, з них 81 – повна відбудова, 39 потребували капітального ремонту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відбудова Посад-Покровського на паузі: в Держагентстві відновлення розкрили причини

«Станом на зараз жодної домівки не зроблено, жодної. Просто жодної! І з них усього побудовані лише стіни в 5 домівках, що зробили волонтери. На 76 домівках почалися роботи, але одразу закінчилися. Та з початку року взагалі нічого не робиться», – наголосив Прокудін.

Він додав, що на цей проєкт уряд виділив 345 млн гривень, і ці гроші були використані. 

«Але з них 274 млн гривень освоєні на дорогу. Просто дорога! Ми наголошували, що повинні бути оселі для людей. А вони побудували дорогу за 274 млн. Із них 6 млн гривень були витрачені на газ, електрику та водопостачання. Проклали труби на дві дороги. Колодязі десь нарили. І все одно воно все замерзло. Отак-от і лежить», – констатував голова ХОВА. 

Люди в селі Посад-Покровському обурені, каже Олександр Прокудін:

«Якщо чесно, то я не можу туди вже приїжджати. Бо там настільки зросла соціальна напруга серед населення… Вони всі хочуть уже нас на вила взяти… Зі свого боку ми все підготували для робіт Агентства: очистили село, вивезли сміття своїми силами, розмінували територію. Потім Агентство взяло все у свої руки: заключило тендери на будівництво. Мало того, деякі підрядники вже зробили більше, ніж їм заплатили. Вони чекають гроші й не вірять Агентству, що їм заплатять повністю».

У відповідь на скарги Прокудіна Мустафа Найєм висловив свої претензії до місцевої влади.

«Дивно, що пан Прокудін навіть не пригадує, що він підписував. Дорога була включена до переліку проєктів, які мали би бути відновлені, самим головою.

Фінансування робіт з відновлення житла почалось у вересні 2023 року. За цей час нам необхідно було зібрати тисячі документів від власників помешкань, щоб отримати права замовника, але від місцевої влади ніякої допомоги ми не отримали. При цьому дорога на балансі нашої служби відновлення, тому її вдалося відновити швидше», – заявив Найєм.

Він повідомив, що на сьогодні в Посад-Покровському ведуться будівельні роботи на 120 житлових будинках.

«Однак через те, що уряд повністю зупинив фінансування цих обʼєктів, роботи або сповільнилися, або зовсім зупинилися. Постанова уряду, відповідно до якої передбачено фінансування на експериментальний проєкт в обсязі 2,8 млрд гривень, не погоджена самим урядом від початку року», – сказав Мустафа Найєм. 

ДОРОГИ ЗАМІСТЬ БУДИНКІВ

Подібні взаємні претензії звучали й стосовно інших 5 населених пунктів – учасників експериментального проєкту.

Так, у Циркунах Держагентство мало відбудувати школу, лікарню, сільраду й дитсадок.

«Ми майже щомісяця писали листи, плани реалізації концепції відновлення, бо розуміли, що там нічого не відбувається. За інформацією Агентства, увесь цей час вони проєктували. Але ж воно не може тривати понад рік», – поскаржився голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.

У Тростянці мали реконструювати залізничний вокзал, площу перед вокзалом, дві ділянки доріг для формування там розв'язки. У результаті виконано лише 7,2% робіт, каже голова Сумської ОВА Володимир Артюх. Фактично Агентство виконало лише частковий демонтаж зруйнованих будівель та ремонт дорожнього полотна, хоча сьогодні ця дорога непроїзна, бо недобудована, додав він.

В Ягідному були швидкі темпи відновлення у 2022 році, але все змінилося, коли за відбудову взялося Держагентство, нарікає голова Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус. За його словами, у селі наразі теж назріває соціальний вибух, бо роботи зовсім зупинилися у квітні цього року. І знову зайшла мова про зроблену дорогу, а не будинки:

«При цьому треба зробити пріоритетним відбудову житлових будинків. Бо ми вже маємо дорожнє покриття, а на будинки чомусь не вистачає грошей. Я наголошував, що я категорично проти ремонту дороги, будь-якої ділянки до того моменту, поки ми не завершимо ремонти житла нашим мешканцям, які постраждали від ворога», – сказав Чаус.

На Київщині відновлення села Мощун взагалі не запустили, а в селищі Бородянка провели незначні роботи на 16 об’єктах, повідомив перший заступник голови Київської ОДА Микола Бойко. А всього в Бородянці зруйновано чи пошкоджено понад 650 об’єктів.

ТО ХТО Ж ВИНЕН?

Мустафа Найєм назвав нараду «зрежисованою виставою, аби довести неефективність Агентства».

«Голови ОВА читали свої промови з папірців, одними й тими самими словами, і мені трохи за них соромно. Тим часом голова уряду знає і декілька разів вимушений був визнати, що саме через відсутність рішень Кабміну були зупинені надважливі проєкти, у тому числі відновлення населених пунктів», – сказав він.

Найєм наголосив, що уряд поставив завдання у квітні 2023 року, а фінансування Агентству виділили аж у вересні, коли будівельний сезон завершився.

«Пʼять місяців уряд не міг ухвалити відповідні рішення, пояснюючи це безглуздими зауваженнями до документів, хоча ми були готові розпочати закупівлі й роботи в будь-який момент. І я це готовий довести документально», – запевнив він. 

За його словами, відновлення 5 населених пунктів відповідно до експериментального проєкту профінансували лише на 6%, а зробили роботи на 24%. На енергетичні об'єкти фінансування склало 24%, а роботу зробили на 82%.

«І це реальність, в якій ми живемо», – підкреслив Найєм. 

Натомість співрозмовник LB.ua в керівництві Міністерства фінансів, який побажав залишитися неназваним, повідомив, що Держагентство відновлення не освоїло навіть тих грошей, які йому виділили.

За його інформацією, усього на 2023-2024 роки в держбюджеті було передбачено для Агентства відновлення 195,7 млрд грн (2023 рік – 130,4 млрд грн, 2024 рік – 65,3 млрд грн). Із цієї суми Агентство використало лише 92,3 млрд грн (2023 рік – 82 млрд грн, станом на 1 травня 2024 року – 10,3 млрд грн). 

Співрозмовники видання повідомили, що вже є звернення за підписом прем'єр-міністра до правоохоронних органів, аби ті перевірили окремі об'єкти, які будує Держагентство відновлення. Також є звернення до БЕБ, Рахункової палати й СБУ – з'ясувати, як відновлюють об'єкти енергетики. 

Мустафа Найєм запевнив, що уникати відповідальності в разі виявлення порушень не буде. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Херсоні найближчим часом планують зводити житло для тих, хто його втратив

На головній світлині: зруйноване Посад-Покровське на Херсонщині, квітень-2024. Фото: «Гривна» 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів