«Чотири села знищені повністю»: відверта розмова з начальницею Олешківської МВА

«Чотири села знищені повністю»: відверта розмова з начальницею Олешківської МВА

Автор: Дарина Лапіна 13 Квитня 2024 12:30

До початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну на території Олешківської громади проживало близько 40 тисяч людей. Нині ж, за неофіційними підрахунками, сумарно залишилось приблизно 7 тисяч. Деякі села громади окупанти в буквальному сенсі стерли з лиця землі. «Гривна» розпитала начальницю Олешківської МВА Тетяну Гасаненко про поточну гуманітарну ситуацію на території тимчасово окупованої громади.

ДОВІДКА. Олешківська територіальна громада складається з 13 населених пунктів: міста Олешки (адміністративний центр) та сіл Козачі Лагері, Костогризове, Кринки, Поди, Пойма, Підлісне, Підстепне, Піщанівка, Раденськ, Саги, Солонці та Челбурда.

«ЛЮДИ МАЙЖЕ НЕ ПЕРЕСУВАЮТЬСЯ ПО МІСТУ»

За словами Тетяни Василівни, ситуація в різних населених пунктах Олешківської ТГ відрізняється кардинально.

«Є населені пункти, які знищенні повністю, це ті, що знаходяться поблизу води, і там ведуться бойові дії. А є віддалені, які ближче до Великокопанівської ОТГ, то там життя зовсім інше. Там інколи бувають обстріли, але люди там живуть, там роздають гуманітарну допомогу.

Що ж стосується самого міста Олешки, нам відомо, що востаннє рашисти або якісь їхні «волонтери» роздавали там гуманітарну допомогу 1 квітня. Після того й до того довгий час не роздавали…

Гинуть цивільні. Вранці 12 квітня я знову отримала повідомлення від людей цивільних, які були поранені, ще здається троє осіб на ранок…», - розповіла Тетяна Гасаненко.

Вона зауважує, що відслідковувати ситуацію в громаді досить складно, тому що не завжди її вдається отримати своєчасно та в повному обсязі.

«Ми інформацію отримуємо не в повному обсязі. Те, що мені звідти говорять, – це все суб’єктивна точка зору осіб, з якими я спілкуюсь. Але дуже мало спілкуюсь, бо говорили за допомогою українського зв’язку, який є тільки біля води. Однак зараз такі обстріли, що люди майже не виходять, майже не пересуваються по місту (Олешки, – авт.)», - пояснила начальниця МВА.

«В ОЛЕШКАХ СИТУАЦІЯ ВКРАЙ ТЯЖКА»

Як розповіла Тетяна Василівна, жителям Олешок за продуктами доводиться їхати в інші населені пункти, зокрема у Великі Копані. На місцевому ж ринку робити нічого – він зараз майже не працює. Складно і з поставками продовольства до міста.

«Товар із Криму саме в Олешки завозиться дуже складно. Для того щоб скупитися, треба їхати у Великі Копані, Раденськ або, як мінімум, десь у Костогризове, але дорога обстрілюється. Також в Олешках Центральний ринок декілька разів був обстріляний, зараз майже не працює – взагалі, можна сказати, не працює. Тому там ні купити продукти не можна, ні витратити гроші не можна, і заробити їх так само не можна. Ситуація вкрай складна», - підсумувала начальниця Олешківської МВА.

На запитання: а чи вивозять агропродукцію з ТОТ до Криму, Тетяна Гасаненко відповіла: 

«Але не з Олешок. Це може бути з різних населених пунктів. Я знаю, що окремі люди все-таки продовжують засаджувати свої ділянки, але вже немає такого, як раніше, коли це було в промислових обсягах. Вони садять собі для того, щоб вижити. Раніше в нас дуже багато людей займалися теплицями, наприклад, у Підстепному. Учора я отримала інформацію, що там залишилося 5 осіб. Нікому навіть вирощувати, тобто про промислові масштаби говорити не доводиться».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Незламні Олешки: як живе місцеве населення серед російських окупантів

БЕЗ ЕЛЕКТРИКИ ТА ГАЗУ

Російські загарбники перетворюють ще донедавна заможні села на випалену пустку. На території Олешківської громади вони вже знищили 4 села: Кринки, Пойму, Підстепне та Піщанівку.

«У Кринках населення зовсім немає, а кількість жителів в інших трьох селах – можна нарахувати до десяти чоловік. І зараз надзвичайно складна ситуація в Козачих Лагерях – селі, яке межує з Кринками, це був один старостат», - розповіла пані Тетяна.

Важка ситуація і з електропостачанням.

«Його немає. Електропостачання, газопостачання в Олешках, у Козачих Лагерях, водопостачання, ну ніяких комунальних послуг абсолютно немає.

Якщо говорити про село Костогризове, то там до недавнього часу світло періодично з’являлося. А днями нам надійшло повідомлення, що повністю розбита підстанція в Костогризовому», - повідомила начальниця ОМВА.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Лист з окупованих Олешок: «Я мрію про гарячу ванну – звичайну, банальну гарячу ванну, щоб нарешті зігріти свою змерзлу душу...»

«ВИТРАТИТИ ЦІ КОШТИ ПРАКТИЧНО НЕМОЖЛИВО»

Ми запитали й про нарахування українських пенсій жителям тимчасово окупованої громади. Чи продовжують надходити виплати?

«Так, але не всім. До нас надходять звернення, люди розуміють: якщо це військова адміністрація, то вона має займатися всіма питаннями. Ми не вирішуємо ці питання насправді, але ми можемо допомогти, сконтактувати (з тими установами, які напряму займаються вирішенням проблеми, – авт.). І є випадки, коли не нараховують пенсію, тому що потрібно пройти ідентифікацію особи з різних причин. Можливо, це необов’язково пов’язано з тим, що людина проживає саме на ТОТ, можливо, це просто настала черга ідентифікації особи. Тому буває, що не всім нараховується.

Та й витратити ці кошти практично неможливо. Особливо в нашій громаді. Я чула, що в більш віддалених громадах, далеко в тилу, там ще така можливість є, люди знаходять способи. У нас такої можливості немає», - пояснила начальниця Олешківської МВА.

НЕ ЗАЛИШИЛОСЬ І ЧВЕРТІ НАСЕЛЕННЯ

За останні 2 роки кількість населення в громаді значно зменшилася. Із близько 40 тисяч, за приблизними підрахунками, залишилось орієнтовно 7 тисяч людей.

«До війни в громаді проживало 38,5 тисячі людей – це зареєстрованих. Але разом із незареєстрованими ми рахували, що близько 40 тисяч. Ми завжди так округляли. Останній раз ми ще могли порахувати, коли люди отримували гуманітарну допомогу.  Були ще наші благодійні фонди, волонтери, і брали деяку інформацію з рашистських телеграм-каналів, могли порахувати по селах, коли люди отримували безпосередньо в селах гуманітарну допомогу. Тоді ми нараховували 9 тисяч населення. Із них – 3 тисячі в Олешках, інші – по сільських населених пунктах. Але зараз порахувати взагалі неможливо. Постійні обстріли, люди переховуються. Ті, з ким ми спілкувалися, вони або виїхали, або переховуються.

Тому наразі ми можемо приблизно говорити про близько 7 тисяч населення, але ця цифра дуже умовна. Спиратися на якісь підтвердженні дані зараз неможливо», розповіла Тетяна Гасаненко. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Бʼють та ґвалтують»: жінка-трансгендер з лівобережжя Херсонщини – про реалії життя під окупацією

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів