Зламала руку, а в лікарні не допомогли

Автор: Альона МЕЛЬНИЧЕНКО 21 Янв. 2022 08:27

Звучить безглуздо, але, на думку деяких медичних працівників, отримати травму ліпше за місцем проживання. Саме такий висновок напрошується з історії, яку співробітниці «Гривни» розповіла її знайома – мешканка Херсона Вікторія

Напередодні новорічних свят жінка гостювала в рідних у селі Стара Збур’ївка (колишній Голопристанський район). Так трапилось, що, перебуваючи в селі, херсонка впала та сильно травмувала руку. Сталось це 27 грудня, коли на Херсонщині була ожеледиця, й на слизьких доріжках падали сотні громадян. Лише за один тиждень (із 27 грудня по 2 січня), за інформацією облтерцентру екстреної меддопомоги та медицини катастроф, через ожеледицю травмувався 121 мешканець області.

Того ж дня, коли Вікторія впала, вона вирішила звернутися по допомогу до медиків, адже пошкоджена рука дуже боліла та набрякла. Симптоми вказували на можливий перелом кінцівки.

Зауважимо, що зі Старої Збур’ївки до Херсона потрібно проїхати більш ніж 50 кілометрів. До того ж власного авто херсонка не має, тому до обласного центру їй було добиратись важче, ніж до Голої Пристані, відстань до якої з цього села майже 17 кілометрів.

У місцевій лікарні Вікторія підійшла до віконця реєстратури та запитала в співробітниці, чи може її прийняти травматолог. Медпрацівниця відповіла, що для цього необхідно мати направлення від сімейного лікаря. Тоді Вікторія пояснила, що декларацію зі сімейним лікарем вона підписала в одній із херсонських лікарень (оскільки проживає в обласному центрі), а до цього закладу звернулась, тому що до нього зі Старої Збур’ївки добратись швидше. Всі ці пояснення Вікторія повторювала декілька разів, але до профільного лікаря її так і не пропустили. Натомість, за словами херсонки, медпрацівниця видала їй папірець із банківськими реквізитами та сказала, що після сплати 200 гривень вона отримає консультацію. Чи входить до цієї суми й вартість рентген-дослідження, співробітниця лікарні не пояснила. Вікторія й сама не до кінця зрозуміла, куди потрібно переслати ті 200 гривень і за які саме послуги. Очевидно їй було одне – щоб оплатити рахунок, необхідно знайти банківське відділення або термінал. Але перспектива ходити малознайомим містом у пошуках банківського термінала, коли на вулиці ожеледь, іще й із травмованою рукою, жінці видалась складною для виконання. Херсонка вирішила їхати до обласного центру, щоб уже там (за місцем проживання) отримати консультацію спеціаліста. Добиратись довелось автобусом. У Херсоні Вікторії зробили рентген і оглянув травматолог. Зрештою побоювання містянки підтвердились – вона дійсно зламала руку…

ПОВИННІ БУЛИ НАДАТИ ДОПОМОГУ, ЩЕ Й БЕЗКОШТОВНО

У яких випадках громадяни мають право отримати медичну допомогу (та огляд профільного лікаря) в будь-якій лікарні (не за місцем підписання декларації та реєстрації), «Гривні» пояснив замначальника управління з організації меддопомоги населенню, начальник відділу з організації меддопомоги населенню департаменту здоров’я Херсонської облдержадміністрації Михайло Балацький: «Направлення сімейного лікаря не потрібне, особисто, якщо мова йде про ургентні (невідкладні – Прим. авт.) випадки. В такому разі допомога надається за місцем знаходження пацієнта. До ургентних випадків відносяться зокрема й травми кінцівок і перелами, а також інфаркти, інсульти, пошкодження, отримані в ДТП тощо. Екстрена медична допомога (ургентна) надається безоплатно кожному та незалежно від наявності декларації».

Наприклад, якщо громадянин звернувся з травмою та є підозра на перелом кісток, щоб пройти обстеження, в лікарні має бути рентген-апарат. Якщо ж його немає, то пацієнту мають надати консультацію та направити в медзаклад, де є рентген-апарат.

Отож електронне направлення не потрібне не лише в екстрених випадках, але й у деяких інших, про що сказано на сторінці Національної служби здоров’я (НСЗУ) в соцмережі. Так, без направлення можна отримати консультацію таких лікарів-спеціалістів: гінеколога, психіатра, стоматолога, педіатра, нарколога, фтизіатра, а також лікаря, в якого пацієнт із хронічними захворюваннями перебуває під меднаглядом.

Підсумовуючи вищесказане, ми попросили Михайла Балацького прокоментувати саме випадок, який стався з херсонкою Вікторією.

«Безумовно, пацієнтка мала право на отримання допомоги. І ургентна допомога входить у пакет безкоштовних послуг НСЗУ, тобто є безоплатною. І рентген, і огляд лікаря за ургентним направленням – безкоштовні та не потребують направлення сімейного лікаря», – констатував Михайло Сергійович.

Та через необізнаність медпрацівників або їх небажання приймати пацієнтів Вікторія з поламаною рукою мусила подолати понад 50 кілометрів, терпіти біль, щоб нарешті зробити рентген і накласти гіпс. І їй ще пощастило, що разом із рукою не зламала ще й ногу…

Як сказано на сайті НСЗУ, безпідставна відмова медзакладу в наданні послуг, передбачених програмою медгарантій, або вимагання грошей є порушенням прав пацієнта та умов договору між лікарнею та НСЗУ. В такому разі можна залишити скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ в розділі «Громадянам». За алгоритмом дій пацієнта в таких випадках можна звернутись до оператора контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів