У Гаазі відбувся захід Ukraine Witness Testimony Event, під час якого свідки воєнних злочинів Росії в Україні розповіли свої історії викрадення та незаконного утримання. Своїми історіями поділилися двоє цивільних українців – жителі Херсона та Маріуполя.
Захід відбувся у Гаазі в резиденції британського посла Джоанни Роупер і був присвячений цивільним українцям, яких Росія незаконно та безпідставно затримує на окупованих територіях України. На зустріч прийшли посли багатьох країн, представники міжнародних організацій, зокрема Кетрін Бомбергер, директорка Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти, повідомляє МІПЛ (Медійна ініціатива за права людини).
На заході власною історією з міжнародною спільнотою поділилася жителька Херсона Лілія Пшенична. До війни жінка працювала на швейній фабриці. Коли почалося повномасштабне вторгнення, вона вирішила залишитися в рідному місті та волонтерила в місцевій церкві.
Лілія розповіла, що церква прихистила 58 малюків із дитячого будинку. Жінка піклувалася про дітей, аж поки ФСБ не викрала їх і не вивезла в Росію.
Від редакції. Можливо, зазначена цифра неточна та йдеться про 48 малюків із Херсонського дитячого будинку, яких викрали окупанти та вивезли до Росії. «Гривна» розповідала, як під час окупації працівники дитбудинку таємно переселили дітей-сиріт до церкви й утримували в підвалі, щоб їх не знайшли окупанти. Але вберегти малят від депортації, на жаль, не вдалося.
За словами Лілії Пшеничної, 14 липня 2022 року до неї додому прийшли росіяни з обшуком. Того ж дня вони її затримали й помістили в СІЗО у Херсоні. Там жінка провела 2 місяці.
Ось, що вона розповіла:
«У двомісній камері сиділи шість жінок. У нас не було нічого: ні рушників, ні засобів гігієни, ні мила, ні трусів, ні іншого одягу. Нам не було де помитися. Серед нас були дві співробітниці української поліції, який росіяни дуже жорстоко катували. Їх били по голові, били струмом, шокером. Росіяни постійно привозили нових затриманих. Їх ловили просто на вулиці. Якось привезли чоловіка 72 років. Він пас кіз. Його звинуватили у шпигунстві.
Після допитів мені також висунули звинувачення у шпигунстві, погрожуючи позбавленням волі на 20 років. Казали, що перевезуть у Донецьку в’язницю. А на 60-й день наглядач запитав: “Пшенична, хочеш додому?” Я кажу: “Так”. “Пʼять хвилин на збори і йди звідси”, – відповів він. Після цього я тиждень не могла вийти з квартири. Цей страх мене паралізував. Мені так соромно за нього, але я боялася. Потім я знову пішла до церкви й знову допомагала аж до деокупації Херсона».
Додамо, що МІПЛ збирає інформацію про випадки затримання Росією цивільних українців, веде списки затриманих, відстежує їхнє географічне місце перебування та умови утримання. Усі ці дані вносять у визнану міжнародними правовими інститутами систему I-DOC. Задокументовані в ній факти мають допомогти притягнути винних до відповідальності у міжнародних судах, таких як Міжнародний кримінальний суд.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У російському полоні – майже тисяча цивільних жителів Херсонщини, яких вдалося ідентифікувати
Станом на лютий 2024 року, МІПЛ ідентифікувала 1505 цивільних, затриманих в окупації, 51 місце несвободи на окупованих територіях України і 39 – на території РФ. Кількість затриманих може бути в декілька разів більшою. Це люди різного віку, професій. Росія незаконно затримує українських чоловіків, жінок, неповнолітніх, літніх людей, а також важко хворих, повернення яких в Україну є питанням порятунку їхнього життя.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Херсонські підлітки, які пережили депортацію, дали свідчення в Конгресі США
На головній світлині: жителька Херсона Лілія Пшенична в Гаазі розповідає про окупацію міста та її незаконний арешт російськими окупантами. Фото: Посольство Великобританії в Нідерландах
Тэги: