Україна вимагає від РФ $ 2,5 млрд відшкодування за знищену Каховську ГЕС – директор «Укргідроенерго»

Україна вимагає від РФ $ 2,5 млрд відшкодування за знищену Каховську ГЕС – директор «Укргідроенерго»

Автор: Марина Поліщук 26 Июля 2024 14:00

На початку липня країна-агресор заявила, що українська влада готує підрив дамб Київської та Канівської ГЕС. У минулому році схожі заяви лунали з РФ і щодо Каховської ГЕС, а потім самі ж окупанти й здійснили цей теракт. Чи можливе повторення сценарію та в якому стані взагалі сьогодні об’єкти гідроенергетики на Дніпрі?

Генеральний директор «Укргідроенерго» Ігор Сирота наголошує, що світова спільнота не відреагувала належним чином на підрив Каховської ГЕС. За його словами, це розв’язало руки Росії в подальшому нанесенні ударів по об’єктах гідроенергетики.

Як наслідок – на сьогодні немає жодної станції, яку б не атакував ворог. На середину липня від початку повномасштабного вторгнення Росія завдала по українських ГЕС понад 120 ракетних ударів, зазначив керівник в інтерв’ю, опублікованому на сайті «Укргідроенерго».

Звідси й зухвалі заяви агресора щодо Київської та Канівської ГЕС. В «Укргідроенерго» не відкидають такої можливості, однак наголошують: станції практично неможливо зруйнувати зовні.

«Лише якщо скинути на них кілька авіаційних бомб – для цього росіяни мали би залетіти на територію України на літаках. Київська та Канівська ГЕС розташовані в центрі України, далеко від лінії фронту, тому авіація ворога навряд чи зможе наблизитись. Це вкрай малоймовірний сценарій», - розповів Ігор Сирота виданню Forbes

Нагадаємо, що підірвати дамбу Каховської ГЕС окупанти змогли зсередини, бо вона знаходиться на окупованій території. Тому вся станція і 12 водозливних затворів були практично зруйновані – такого ракетними ударами досягти неможливо, наголошує керівник компанії. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Всередині Каховської дамби було три вибухи: як експерти встановлюють докази причетності Росії до теракту на ГЕС

Київське та Канівське водосховища майже в 6 разів менші за Каховське. Тож навіть якщо б ворогу вдалося зруйнувати чи сильно пошкодити ті ГЕС, то наслідки не були б такими катастрофічними, як на Херсонщині.

«Якби минулого року ми контролювали всю Херсонщину й Нову Каховку, то наслідки підриву Каховської ГЕС були б меншими. Ми мали би близько 5 годин, щоб евакуювати людей. Але шкоду екології уже б ніхто не міг зупинити – цю екологічну катастрофу ми вважаємо за рівнем другою після Чорнобиля», – зазначив Сирота. 

ДОВІДКА. На річці Дніпро розташовані 6 гідроелектростанцій: Київська (м. Вишгород), Канівська (м. Канів), Кременчуцька (м. Світловодськ), Середньодніпровська (м. Кам'янське), Дніпровська (м. Запоріжжя), Каховська (м. Нова Каховка). На сьогодні працюють лише 4 із них.

Найбільш вразлива для ворога серед них – Дніпровська ГЕС, адже знаходиться за 50 кілометрів від лінії фронту. Тому після двох потужних ракетних атак на ДніпроГЕС, 22 березня та в ніч на 1 червня цього року, ця станція наразі перебуває в критичному стані, а про вироблення електроенергії навіть не йдеться. За словами Ігоря Сироти, на ГЕС знищене обладнання, потрібно чимало зусиль і коштів для ремонту та відновлення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Російський теракт на Каховській ГЕС: перші дні після трагедії (відео)

Очільник «Укргідроенерго» повідомив, що Україна готує претензії до РФ на відшкодування відбудови Каховської ГЕС та загалом усіх втрат, яких зазнали об’єкти гідроенергетики від обстрілів.

«Що стосується Каховської ГЕС, ми вимагаємо від РФ $ 2,5 млрд відшкодування збитків завданої шкоди. […] Так само ми прорахуємо всі витрати, які будуть потрібні на відбудову ДніпроГЕСу, теж сформуємо позов – це сотні мільйонів доларів», – наголосив Сирота. 

Він додав, що відбудова Каховської ГЕС займе щонайменше 5-7 років, ДніпроГЕС – 3 роки. Причому війна внесла корективи і в проєкти майбутніх станцій.

«Раніше ми будували станції красиві, зі склом, з великими вітражами. Зараз розглядаємо приклад Південної Кореї, де такі станції розташовані під бетоном і недосяжні для ракетних ударів. Ми ж не знаємо, скільки ще років і разів нам доведеться воювати з Росією», – зазначив директор «Укргідроенерго».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Річниця теракту: як вода поглинала Херсон після підриву Каховської ГЕС – фото та відео

На головній світлині: головна будівля Каховської ГЕС після підриву російськими окупантами. Фото із соцмереж 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів