48 дітей, які жили тут, зникли. CNN – про викрадення окупантами херсонських дітей-сиріт

48 дітей, які жили тут, зникли. CNN – про викрадення окупантами херсонських дітей-сиріт

Автор: Марина Поліщук 27 Мар. 2023 10:20

CNN, одна з провідних телерадіокомпаній світу, опублікувала 24 березня фоторепортаж з Херсона на тему викрадених російськими окупантами дітей-сиріт.

Частина статті присвячена Херсонському дитячому будинку, звідки Росія вивезла 48 малюків. Вихователі переховували дітей у церкві, проте вберегти не змогли – окупанти все одно знайшли їх. Також у матеріалі йдеться про лікарів та медсестер Херсонської дитячої обласної лікарні, які вдавалися до хитрощів, аби не дати росіянам депортувати дітей.

Далі – адаптивний переклад статті «Український дитячий будинок намагався сховати дітей, коли почалася війна. Потім прийшли росіяни», опублікованій на сайті CNN. Автори матеріалу: Девід Маккензі, Газі Балкіз та Марія Авдєєва. Фото, використані в публікації, узяті із сайту CNN.

***

УКРАЇНСЬКИЙ ДИТЯЧИЙ БУДИНОК НАМАГАВСЯ СХОВАТИ ДІТЕЙ, КОЛИ ПОЧАЛАСЯ ВІЙНА. ПОТІМ ПРИЙШЛИ РОСІЯНИ

Медсестри використовують надзвичайну хитрість перед росіянами, щоб врятувати дітей.

Херсон, Україна, CNN — Коли Олена відчинила ворота Херсонського дитячого будинку, землю струснув артилерійський вогонь. Вона ледь помітно здригнулася.

Російські позиції знаходяться прямо за річкою Дніпро, а Херсон, місто на півдні України, піддається регулярним атакам.

Як і багато українців під час цієї війни, Олена вважає за краще не називати своє прізвище. Вона пропрацювала в дитячому будинку більше 17 років. Жінка каже, що любить усіх вихованців будинку, але найбільш тісний зв'язок вона мала з Аркашею.

«Звичайно, у кожного є свій фаворит, він був моїм», – розповідає вона. Шафка п’ятирічного Аркаші помаранчева – на ній наклейка півника. Його ім'я акуратно надруковане кирилицею.


Моторошна тиша та спокій огортають кімнати в дитячому будинку в Херсоні. Фото: Газі Балкіз/CNN

На стінах кімнат є картини, на яких зображені кролики, що тримають повітряні кульки, які летять у небі; ігрові зони для малюків; шафи з іграшками. У спальнях –чисті ліжечка та крихітні двоярусні ліжка з яскравими матрацами.

Але 48 дітей, які жили тут, зникли. Їх захопили російські чиновники під час багатомісячної окупації міста.

«Я відчуваю порожнечу, беззмістовність. Усе зупинилося, – каже Олена. – Діти були щасливими. У них було все!»

Заховані в підвалі

Коли в лютому минулого року почалася війна, працівники дитячого будинку придумали план. Усіх дітей, переважно до 5 років, переселили до Голгофської церкви на іншому кінці міста, розповіла Олена. (Ідеться про релігійну громаду євангельських християн-баптистів «Церква Голгофа», що знаходиться в мікрорайоні Таврійський, – «Гривна».) За її словами, церква та опікуни з дитбудинку берегли малюків у безпеці та теплі в підвалі. Вони переховували дітей, щоб уберегти їх від боїв і захистити від росіян.

У перші дні війни Херсон потрапив до рук російських військ. Війська інтервентів стрімко просувалися через Дніпро; це було перше взяте велике місто та єдина регіональна столиця.

«Так, діти були тут, – розповів CNN Віктор, 74-річний доглядач церкви. – Але після того, як росіяни окупували це місто, вони почали задавати питання».


Сиріт привезли до цієї церкви й сховали в підвалі, щоб російські чиновники та колабораціоністи не знайшли їх. Фото: Газі Балкіз/CNN

За його словами, через кілька тижнів до церкви прийшли агенти російської служби безпеки, ФСБ, і вимагали від вихователів повернути дітей до дитячого будинку. Опікуни відчували, що в них немає вибору. І саме тоді Олена зрозуміла, що росіяни хочуть викрасти дітей.

«Вони постійно говорили: «Це наші діти», – розповідає вона про агентів ФСБ.

У жовтні російські чиновники повідомили керівництву дитячого будинку, що приїдуть за дітьми.

«Вони попередили, щоб ми зібрали дитячий одяг. Увечері зателефонували росіяни й сказали, що треба готувати дітей на наступний ранок. Автобуси приїхали о восьмій», – розповіла Олена.


У дитячому будинку в Херсоні – порожні ліжка. Фото: Газі Балкіз/CNN

Трохи більше тижня тому Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна та російського уповноваженого з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Суд заявив, що саме вони несуть кримінальну відповідальність за «незаконну депортацію та переміщення українських дітей з окупованих районів України до Російської Федерації». У Кремлі засудили рішення МКС.

Президент України Володимир Зеленський нещодавно заявив, що з України вивезли щонайменше 15 тисяч дітей. Правозахисні групи кажуть, що багатьох із них змусили покинути батьків і відправили до так званих літніх таборів.

В окупованому Херсоні росіяни не приховували своїх намірів щодо викрадення дітей з Херсонського дитячого будинку. Навпаки, вони широко «рекламували» цей крок і використовували його з пропагандистською метою. Зрештою цей інцидент може бути використаний як доказ у судовому процесі щодо військових злочинів.

Кадри того жовтневого ранку, опубліковані в Telegram, показують, як збентежених дітей розсаджують в автобуси – подалі від їхніх улюблених нянь.

Олена розповіла, що медсестри написали імена дітей на куртках або навіть на руках – щоб хоча б їх називали їхніми справжніми іменами, де б вони не були.

Організатори заявили, що везуть дітей до окупованого Криму. Проте невідомо, де саме вони опинилися. Українські слідчі повідомляють, що дітей-сиріт, вивезених з окупованої території, також відправляли до Росії, де їм надавали громадянство та передавали на всиновлення російським сім’ям.

«Вони не заслуговують на наших дітей. Вони повинні повернути їх. Вони їх не заслуговують», – каже Олена.

Підроблені медичні записи

Росіяни не зупинилися на дитбудинках – вони нишпорили по Херсону, щоб забрати дітей. Колаборанти та російські чиновники неодноразово приходили до Херсонської обласної дитячої лікарні з проханням надати список немовлят і дітей-сиріт, яких можна вивезти.

Як розповіла лікар-анестезіолог Ольга Пілярська, персонал лікарні ховав деяких дітей-сиріт у підвалі реанімації та підробляв медичні записи інших дітей, вказуючи на такі стани, як конвульсії та рідина в легенях. Вона показала CNN апарат штучної вентиляції легень, схожий на той, у який вони помістили здорову дитину. Жінка ввімкнула світло, щоб створити враження, що дитину неможливо безпечно перемістити. Усі вони боялися, що їх розкриють, згадує лікарка.

Пілярська та адміністрація лікарні розповідають, що вдалося врятувати 15 дітей – трьох забрали російські чиновники.

«Ми розуміли, що вони нам цього не пробачать. Ми знали, що буде серйозна розплата», – сказала вона.


Тетяна Павелко сидить за кухонним столом із Кірою на колінах. «Вона – сенс мого життя... Я не уявляю свого життя без Кіри», – каже жінка. Фото: Газі Балкіз/CNN

Одна медсестра дитячої обласної лікарні доклала ще більше зусиль, щоб перешкодити діям росіян. Тетяна Павелко постійно поверталася до новонародженої Кіри, яка підкорила її серце.

«Від самого початку я дійсно полюбила її. Вона була такою гарною дитиною», – каже вона CNN.

Павелко благала лікарів і адміністрацію лікарні виключити Кіру зі списку дітей, яких регулярно перевіряють співробітники.

«Щодня список оновлювався. І вони складали цей список двічі на день. Я переконалася, що Кіра ніколи не була в цьому списку», – згадує вона.


Тетяна Павелко, тримаючи Кіру, відчиняє двері, а навколо лунають звуки вибухів артилерійських снарядів. Фото: Газі Балкіз/CNN

Коли в листопаді українські військові відбили Херсон у росіян, Тетяні дозволили забрати Кіру додому. За її словами, вона почала процедуру всиновлення.

Жінка, її чоловік і Кіра живуть в одноповерховому будинку в Корабельному районі, що на південній околиці Херсона. Ці райони постійно обстрілюють росіяни через річку. Але Тетяна каже, що ця страшна війна принесла їй подарунок.

«Кіра означає для мене все. Напевно, у першу чергу вона є сенсом мого життя. Навіть не знаю, чесно кажучи, не уявляю свого життя без Кіри», – каже вона.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів