Загинули десятки тисяч – для відновлення популяції дельфінів треба створювати морський заповідник
Усі фото: Іван Русєв

Загинули десятки тисяч – для відновлення популяції дельфінів треба створювати морський заповідник

Автор: Марина Поліщук 17 Сентября 2022 09:05

З початку війни, за мінімальними показниками, загинули близько 5 тисяч дельфінів. Чорне море чи не щодня викидає на пляжі десятки тіл мертвих афалінів, білобочок та азовок.

«Якщо померла тисяча тварин в океані чи морі, то на берег вийде лише 50. Роблячи розрахунки, ми вийшли на цифру, яка є мінімальною з точки зору науки, це 5 тисяч дельфінів», – ділиться підрахунками Іван Русєв, доктор біологічних наук, голова науково-дослідницького відділу Національного природного парку «Тузлівскі лимани», що на Одещині.

Але загиблих тварин, запевняє Русєв, може бути значно більше.

«На даний час узагальнена кількість загиблих китоподібних трьох видів у Чорному морі через військові дії, за нашими оцінками, з поправкою на те, що море викидає лише 5% загиблих тварин, ймовірно, нараховує десятки тисяч особин», – упевнений вчений.

Причиною цього, кажуть науковці, стало використання окупантами військових сонарів, які буквально роблять дельфінів сліпими.

«Внаслідок використання гідролокаторів (сонарів) створювалися потужні звукові хвилі, які негативно впливають на здоров`я тварин: дельфіни потрапляють у зону опромінення навігаційних приладів суден, що виводить з ладу їхні органи навігації та ехолокації, вони отримують потужну акустичну травму. Таке шалене навантаження чорноморського середовища гідролокаторами привело до масової загибелі дельфінів», – пояснює Іван Русєв.

Приблизно в третини дельфінів, тіла яких викинуло море поблизу Одеси, виявлено акустичні травми, підтверджує думку колеги одеський біолог, голова ГО «Зелений лист» Владислав Балінський.

Ще однією причиною загибелі великої популяції дельфінів у Чорному морі став вірус, розповідає ветеринарка Марія Мегес.

«Через стрес, який відчувають дельфіни в морі, в їхньому середовищі починаються спалахи вірусних та бактеріальних хвороб. У них є специфічний вірус – морбілівірус дельфінів. Періодично його спалахи бувають у Чорному морі. І от зараз був дуже великий спалах цього вірусу, викликаний тим, що через стрес у дельфінів упав імунітет», - каже вона.

Окрім того, дельфіни – соціальні тварини, і на їхній психологічний стан, як і на людей, суттєво впливають вибухи. Реакцію тварин на масовані обстріли російських військ на власні очі бачила Єва Леонтьева, тренерка дельфінів.

«Дуже вплинуло те, що різко перестали до них у дельфінарії приходити гості, відвідувачі. Тобто стало мало спілкування з людьми і дуже багато незрозумілих гучних звуків, вібрацій, і їм було дуже страшно. І вони теж відчували та бачили, що ми теж дуже переживаємо, – каже Єва Леонтьева.

Масово гинуть дельфіни і в інших країнах Чорноморського басейну – Румунії, Туреччині, Болгарії. За інформацією Національного агентства океанографії та гідрометереології США, 95% тіл тварин залишаються у воді.

Нині в Чорному морі – 250 тисяч дельфінів. І враховуючи те, що вони дають потомство раз на 2-3 роки, відновити їх популяцію можна буде лише після війни. Науковці пропонують створити морський заповідник біля острова Зміїний, де тварини зможуть розмножуватися.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів