Ймовірно, планета втратила ємуранчика: теракт на Херсонщині спричинив знищення рідкісних тварин

Ймовірно, планета втратила ємуранчика: теракт на Херсонщині спричинив знищення рідкісних тварин

Автор: Дарина Лапіна 12 Мар. 2024 14:22

Замінування територій (землі та водойм), спалення і затоплення лісів, викиди в атмосферу шкідливих речовин в результаті пожеж і постійних вибухів – це далеко не весь перелік злочинів російських військових на території України. З наслідками всіх вищезгаданих злодіянь доведеться боротися і нашим дітям, якщо не онукам...

Так, екологічною катастрофою, другою за масштабом після аварії на Чорнобильській АЕС, актом екоциду став підрив російськими терористами дамби Каховської ГЕС в Херсонській області. Це страшний злочин, серед іншого, поставив під загрозу вимирання деякі види тварин, які мешкали саме і тільки на півдні України, зокрема і на Херсонщині. Таким чином росіяни в буквальному сенсі стирають з лиця землі цілі види живих істот…

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Російські військові вбивають тварин на окупованій Херсонщині та хизуються цими злочинами (фото)

Сліпак піщаний, ендемік Олешківських пісків. Фото херсонського вченого-зоолога Євгена Романа, автора багатьох публікацій на тему природи в газеті «Гривна»

Серед таких тварин і підземний гризун – сліпак піщаний (Spalax arenarius). Це зникаючий вид, ендемічний (тобто мешкає лише на певній території) для Нижнього Подніпров'я на півдні України Цю територію росія спочатку окупувала, а потім ще й затопила, підірвавши дамбу ГЕС. В результаті цього популяція ендемічного піщаного сліпака впала на 50% . Такі дані у своїй статті для ВВС наводить українська дослідниця-еколог, докторка філософії Дар’я Цимбалюк. Зараз  вона працює над книгою про наслідки війни росії проти України для навколишнього середовища, яка незабаром буде випущена видавництвом Polity Press. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупанти облаштували полігон на території ландшафтного заказника в Херсонській області

Ендемічний ємуранчик Фальц-Фейна в Нижньодніпровських пісках, довоєнний період. Фото українського вченого, кандидата біологічних наук Михайла Русіна

Є висока ймовірність того, що російський теракт на Каховській ГЕС вже став причиною повного знищення ще одного унікального виду. Мова йде про одного гризуна – ємуранчика Фальц-Фейна (Stylodipus telum falzfeini Brauner) – ендемічний підвид з дуже малим ареалом, обмеженим лише територією Олешківських (або Нижньодніпровських) пісків. Про це в одному із нещодавніх інтерв’ю розповів міністр екології України Руслан Стрілець:

«На Херсонщині були унікальні місця, там де були ендемічні види тварин. Наприклад, маленька мишка ємуранчик, – це ендемічний вид, тобто мешкав в єдиному місці на планеті Земля. В наслідок затоплення в нас немає достеменних даних, але потенційно ми розуміємо, що планета втратила назавжди один з видів живої істоти».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Опріснення Чорного моря та масовий мор дельфінів: міністр довкілля – про страшні наслідки війни

Степова мишівка Нордмана в Нижньодніпровських пісках Херсонщини до війни. Фото Михайла Русіна

Зазначимо, що в перші години після теракту на Каховській ГЕС вчені-екологи вже говорили про кас трофічні наслідки для тварин, які мешкали в тій місцевості. Своїм невтішним прогнозом поділився тоді і вчений Михайло Русін:

«Після підриву Каховської греблі під загрозою зникнення опинилися 70 відсотків популяції мишівки Нордмана, 50 відсотків популяції сліпака піщаного (ендемік Нижньодніпровських пісків) та понад 70 відсотків ємуранчика Фальц-Фейна (ендемічний підвид Херсонщини)», - передає "Світ".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Києві покажуть оперу про підрив дамби Каховської ГЕС

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів