Як і де вивчитись на оператора БпЛА – історія випускника «Крилатого ескаДрону» Сил ТрО
Ілюстративне фото

Як і де вивчитись на оператора БпЛА – історія випускника «Крилатого ескаДрону» Сил ТрО

Автор: Марина Поліщук 06 Березня 2024 09:17

Нещодавно Сили територіальної оборони України започаткували проєкт рекрутингу та навчання екіпажів БпЛА під назвою «Крилатий ескаДрон». Один із перших випускників, пройшовши навчання, ділиться своїм досвідом отримання найсучаснішої військової професії.

Друге слово в назві розшифровується як «Ерудиція, Сила, Командна робота, Аналіз та Дрон», пояснюють у Силах ТрО. Програма підготовки екіпажів безпілотних літальних апаратів охоплює всіх охочих віком від 18 до 60 років. Після проходження навчання військовий може розпочати службу в одному з підрозділів ударних (розвідувальних) БпЛА, які створені та функціонують в усіх регіонах України.

Загалом ідеться про звичайну мобілізацію через рекрутинг – коли людина за власним бажанням, а не з примусу йде служити до війська, попередньо пройшовши навчання. «Гривна» вже розповідала, що сьогодні в Україні 4 платформи співпрацюють з Міноборони та публікують актуальні вакансії від Сил безпеки й оборони України: Lobby X, Work.ua, robota.ua та OLX.

ІСТОРІЯ ШКІПЕРА: «ІЗ 30 ЛЮДЕЙ ТІЛЬКИ 4 МОБІЛІЗОВАНІ»

Одним із тих, хто вже опанував професію і став членом «Крилатого ескаДрону», є військовослужбовець Євген із позивним Шкіпер. Його історію розповідають на сайті Сил ТрО. Зі слів чоловіка, ця спеціальність йому цілком підходить, адже він завжди цікавився сучасними технологіями, а нинішня війна – це насамперед війна безпілотників.

Шкіпер народився і виріс у Молдові, а до Києва переїхав у 2011 році. До повномасштабної війни працював у великій американській промисловій фірмі. Був успішним менеджером середньої ланки.

Після 24 лютого 2022 року чоловік приєднався до добровольчого формування «Мрія».

«Ми виконували завдання по місту: блокпости, охорона об’єктів, допомога іншим підрозділам Сил оборони при звільненні Київщини. Потім я увійшов до мобільно-вогневої групи, яка зі стрілецької зброї знищувала «шахеди», – згадує Євген.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Студентів Миколаївщини навчатимуть на операторів БПЛА

Влітку 2023 року він вирішив мобілізуватися. За півтора року служби в добровольчому батальйоні зумів добре підготуватися, зокрема, пройшов три різні курси підготовки пілотів БпЛА, тож мав доволі непогану базу.

«Я почав стежити за платформою LobbyX Army. Сформував резюме й періодично відправляв його на цікаві вакансії. Врешті мені передзвонили рекрутери, які набирали в підрозділ безпілотників 241 бригади Сил ТрО.

Я пройшов співбесіду, отримав позитивний відгук і вже невдовзі був у ТЦК. Згодом отримав направлення на ВЛК, яку пройшов за два дні. У підсумку через тиждень опинився у навчальному центрі», – ділиться Євген.

Свій досвід мобілізації Шкіпер називає позитивним. Каже, що рекрутери супроводжували його на кожному етапі – це пришвидшило й полегшило всю процедуру.

«Весь процес мобілізації побудовано прозоро. І я хочу, щоб таких історій, як моя, було в інфопросторі багато. Більше, ніж негативних, яких також вистачає… Тоді люди, які досі сумніваються і не наважуються прийняти це нелегке рішення – а воно нелегке, скажу як є – все ж робитимуть цей крок.

Я також боюсь війни, я також боюсь втратити здоров`я чи загинути. Але я розумію, що Росії треба дати так по зубах, щоб у них зникло бажання будь-коли ще приходити на наші землі. І ніхто інший, крім нас, тих, які вже у війську або ще в цивільному житті, цього не зроблять. А якщо ми цього не зробимо, то воюватимуть наші діти й навіть онуки.

Робити треба все, що можеш. У війську є чимало професій, що не вимагають буквально брати зброю і стріляти в окупантів. І для них потрібні люди, що можуть якісно виконувати свою роботу. Ми ж усі розуміємо, що цієї війни вистачить на всіх, то чому не піти зараз, коли є можливість обрати собі і підрозділ, і спеціальність», – говорить Шкіпер.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Після поранення артилерист із Херсонщини вивчився на оператора БпЛА та продовжив воювати

Євген також ділиться враженнями про навчальний центр та своїх колег-слухачів:

«Із 30 людей було тільки 4 примусово мобілізовані. Хоча і їх ніхто насправді не тягнув до війська: вони отримали повістку й прийшли. Решта – як і я, цілеспрямовано шукали собі військову спеціальність. Це приємно здивувало. У нас, попри загальну думку, люди таки йдуть до війська самостійно. Ще додам: більшість тих, хто зі мною проходять підготовку, – це люди освічені, які зможуть застосовувати свої професійні вміння на службі».

ПРОЦЕС РЕКРУТИНГУ ТА ПІДГОТОВКИ

На сайті Сил територіальної оборони розміщена чітка інструкція – як через рекрутинг потрапити в навчальний центр та вивчитись на оператора БпЛА.

1. Подати заявку або зателефонувати в Рекрутинговий центр за номером
0-800-505163 (понеділок – субота, 8:00-19:00).

2. Пройти базове опитування через колцентр. Якщо кандидат відповідає всім вимогам, йому призначають онлайн-співбесіду з рекрутером.

3. Після співбесіди рекрутер допомагає підготувати пакет документів, необхідних для військової служби, супроводжує на етапі РТЦК та ВЛК в Києві або дистанційно в інших містах України за територіальною приналежністю бригади ТрО.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Одесі та ще в трьох містах уже в березні запрацює агенція з рекрутингу

4. На новобранця чекає курс базової загальновійськової підготовки, який триває 30 навчальних днів. Боєць отримає навички володіння зброєю, знання з тактичної медицини, навчиться діяти в складі підрозділу (відділення, взводу, роти), підготується до служби фізично та психологічно.

5. Після базової підготовки боєць буде скерований на фахове навчання у навчальних центрах БпЛА, де підготовка проходить за чотирма основними напрямками: пілотування БПАК мультироторного FPV типу, мультироторного типу, літакового типу та підготовка фахівців-дешифрувальників.

Тривалість підготовки в залежності від типу БпЛА становить від 15 до 45 діб (термін програми фахової підготовки може змінюватися в залежності від типу БпЛА та інших умов). Навчальна програма поєднує в собі теоретичні та практичні дисципліни. 

6. Після завершення навчання пілот складає іспити, на основі яких йому присвоюють військово-облікову спеціальність та скеровують для подальшого проходження служби в обраний підрозділ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рій дронів над Кринками: як українські бійці стали мисливцями на окупантів

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів