«Вулиці Херсона. Ідентифікація», епізод 15: вулиця Олени Пчілки (відео)

«Вулиці Херсона. Ідентифікація», епізод 15: вулиця Олени Пчілки (відео)

Автор: Дарина Лапіна 25 Вересня 2024 15:30

У 2024 році вулицю Тургенєва у Херсоні перейменували на честь відомої української письменниці та громадської діячки Олени Пчілки. Саме про неї розповідається у черговій серії проєкту «Вулиці Херсона. Ідентифікація».

Олена Косач (до шлюбу Драгоманова) більш відома під псевдонімом Олена Пчілка – без перебільшення легендарна постать в українській історії, яка за своє життя зробила неабиякий вклад у розвиток нашої культури. Тому і не дивно, що в багатьох українських населених пунктах є вулиці, проспекти та площі названі на її честь.

«Олена Пчілка зуміла блискуче зіграти на театрі життя так багато ролей, що її долю й діяльність дуже важко вловити якимось одним визначенням. Аристократка української літератури. Велика мати українського націоналізму. Емансипантка, феміністка й організаторка жіночого руху. Мати Лесі Українки. Чільна постать київської Старої Громади. Журналістка, видавчиня, політична діячка. А ще - красуня, законодавиця мод (нинішньою популярністю вишиванок, знанням про розмаїття орнаментів і фасонів ми великою мірою завдячуємо якраз їй), королева балів і невтомна збирачка пісень, узорів, зразків ужиткової народної культури», – так видатну українську діячку описала професорка Києво-Могилянської академії Віра Агеєва у своїй статті для ВВС

Олена Пчілка.

Олена Пчілка відома ще й тим, що буквально створювала нові слова в українській мові. Саме вона ввела в українську мову такі слова, як: «мистецтво», «переможець», «променистий», «палкий» та «нестяма».

Вона також була відомою діячкою феміністичного руху. Серед іншого письменниця видала в Україні перший феміністичний альманах «Перший вінок».

За свої погляди Олена Пчілка неодноразово зазнавала переслідувань від російської імперської та радянської влади, зокрема була неодноразово заарештована. Після звільнення з чергового арешту виїхала до Могилів-Подільського, де перебувала до 1924 року, а відтоді до смерті жила в Києві, працюючи в комісіях Всеукраїнської академії наук. А у 1925 році стала її членкинею-кориспонденткою. 

 Померла 4 жовтня 1930 року. Похована в Києві на Байковому кладовищі поруч з донькою, чоловіком та сином.

Нагадаємо, нещодавно 164 топоніми у Херсонській громаді та один район обласного центру отримали нові назви, замінивши старі – імперські та радянські, за допомогою яких продовжувалась ментальна окупація України. Напередодні Дня міста Херсонська МВА запустила проєкт «Вулиці Херсона. Ідентифікація», який допоможе глибше пізнати український Херсон та дізнатись історію нових назв вулиць.

Освітній серіал розповідатиме про українських діячів та героїв, на честь яких було перейменовано вулиці міста. У проєкті взяли участь викладачі, науковці, краєзнавці, громадські діячі та інші лідери громадської думки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Усі нові назви топонімів Херсона – в одному списку

Фото: wikipedia.org

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів