«Вулиці Херсона. Ідентифікація», епізод 14: вулиця Софії Русової (відео)

«Вулиці Херсона. Ідентифікація», епізод 14: вулиця Софії Русової (відео)

Автор: Ян Ярчук 24 Вересня 2024 16:45

Чергова серія проєкту «Вулиці Херсона. Ідентифікація» розповідає про вулицю Софії Русової (раніше вул. Макарова), що в Таврійському мікрорайоні Херсона.

Софія Русова є основоположницею української дошкільної педагогіки. Вона не була етнічною українкою: за походженням її батько був шведом, а мати – француженкою.

Вулиця Софії Русової у Херосні. Скриншот із сайту maps.visicom.ua

Однак це не завадило їй розробляти українські підручники, створити «Союз українок», видавати твори Шевченка. За це уряд Російської імперії піддавав її численним арештам, відправляв у заслання.

Софія Русова. 1933 рік. Фото: Вікіпедія

У 1886 році Софії Русовій було дозволено оселитися у Херсоні. Разом з чоловіком та членами української громади у Херсоні вона взяла участь у підготовці першого у місті альманаху «Степ». У Херсоні вона організувала невеличкий дитячий садок.

Український буквар. Укладачка – Софія Русова. Фото зі сторінки проєкту «Краєзнавство Таврії» 

Саме у будинку Русової вперше прозвучала дитяча опера «Коза-Дереза» на слова Дніпрової Чайки. Під час виконання опери за фортепіано була саме Софія Русова.

Звісно, на той час місцевій владі це не подобалося. Тому у 1889 році Русовим було наказано виїхати за межі Херсонської губернії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Вулиці Херсона. Ідентифікація», епізод 13: вулиця Джона Говарда

Більше про діяльність Софії Русової – у відео ХМВА.

Нагадаємо, у Херсонській громаді перейменовано 164 топоніми та один район обласного центру. Нові назви замінили старі – імперські та радянські, за допомогою яких продовжувалась ментальна окупація України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Усі нові назви топонімів Херсона – в одному списку

Напередодні Дня міста Херсонська МВА запустила проєкт «Вулиці Херсона. Ідентифікація», який допоможе глибше пізнати український Херсон та дізнатися історію нових назв вулиць. Освітній серіал розповідає про українських діячів та героїв, на честь яких було перейменовано вулиці міста. У проєкті взяли участь викладачі, науковці, краєзнавці, громадські діячі та інші лідери громадської думки.

Головна світлина: wikipedia.org
Відео: ХМВА

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів