У херсонців, які провели дев’ять місяців в окупації, головне питання одне: як місто буде повертатися до життя, наскільки це можливо в умовах воєнного стану?
Наразі відомо, що Херсон закрито на в’їзд-виїзд і у місті запроваджено комендантську годину. У місті тривають стабілізаційні заходи – працюють групи розмінування, проходить фільтрація, відновлюється правопорядок. Скільки це буде тривати – невідомо, орієнтовно влада каже про відрізок часу від тижня до місяця.
У той же час поштові служби кажуть про відновлення найближчим часом роботи своїх відділень – «Укрпошта» і «Нова пошта» заявили про початок роботи у Херсоні.
У розрізі відновлення логістичної інфраструктури додамо, що голова правління АТ «Укрзалізниця» Олександр Камишін відвідав визволений Херсон і запевнив, що невдовзі залізничне сполучення з цим місто буде відновлено:
«Довгий день. Але ми мали добратись до Херсона. Оцінити пошкодження, скоординуватися із ЗСУ та владою, організувати команду для найскорішого повернення залізничного сполучення до Херсона».
За словами Камишіна, розмінування йде швидко, але все ж займає час.
«Пошкоджену колію та розбиті вагони пофіксимо швидко», - пообіцяв він.
«Вокзал на місці. Люди чекають. Значить скоро буде поїзд до Херсона», - запевнив керівник Укрзалізниці.
У той же час у Херсонській ОВА заявляють про початок відновлення газопостачання:
«Фахівці «Херсонгазу» разом із колегами з інших регіонів працюють над відновленням газопостачання із перших днів звільнення територій області. Вони активно ремонтують газопроводи, пошкоджені через бойові дії», - йдеться в повідомленні.
Зазначається, що вже вдалося відновити доставку природного газу у більш ніж 300 осель жителів звільнених населених пунктів області.
У самому Херсоні спеціалістам вдається утримувати стабільну ситуацію з газопостачанням. Це особливо важливо через відсутність світла та водопостачання в місті, а також настання холодів.
Стосовно відновлення енергопостачання, то Дмитро Сахарук, виконавчий директор компанії «ДТЕК», яка є в співпраці з «Херсонобленерго» займається цим питанням, в ефірі національного телемарафону повідомив, що повне відновлення енергопостачання на Херсонщині за оптимістичним сценарієм відбудеться приблизно за місяць, але перша електроенергія у населені пункти регіону має піти раніше.
Про відновленні роботи шкіл на деокупованих територіях Херсонщини поки що не йдеться. Наразі в регіоні функціонує 157 українських шкіл – усі в дистанційному форматі. Про це повідомив перший заступник міністра освіти і науки Андрій Вітренко. Він висловив сподівання, що невдовзі велика кількість шкіл доєднається до українського освітнього процесу, і вони працюватимуть не лише онлайн, а й у змішаному форматі.
За словами Вітренка, є декілька варіантів відновлення освітнього процесу. Але в будь-якому разі вчителі зайдуть на деокуповану територію тільки після того, як там відпрацюють правоохоронні органи, причому дефіциту освітян не буде.
Що ж стосується мобільного зв’язку, то фахівці «Vodafone» зможуть відновити зв'язок у Херсоні після дозволу військових. Це станеться, коли у звільненому місті проведуть стабілізаційні заходи. Про це йдеться на сторінці компанії у соціальній мережі.
«Kyivstar» у свою чергу заявив, що перша базова станція з 4G від Київстар вже працює в центрі Херсона. Надалі заплановані роботі по наступну відновленню мережі, але скоріш за все це також стане можливо після дозволу військових.
Оператори намагаються вже зараз встановлювати обладнання, щоб надавати послуги зв’язку. Відомо, що перші вишки запрацювали у центрі міста роздають сигнал.
Наразі у місті нема електрики, води та тепла. Особливо важко жителям багатоповерхівок, які не мають газу, їжу їм доводиться готувати, розводячи багаття на подвір’ях.
Великі черги за водою та за хлібом. М'ясо дуже подешевшало, бо нема можливості його зберігати за відсутності підключення до електрики морозильних камер.
Як бачимо, перші кроки по поверненню Херсона до життя зроблені. Звісно, цей процес буде тривати довгий час і в умовах війни відновити місто буде не просто, але херсонці, за допомоги всієї країни, мають впоратися. Тримаймося!
Тэги: