В зруйновані війною села Херсонщини повертаються люди: на що витрачають компенсації та де бачать своє майбутнє

В зруйновані війною села Херсонщини повертаються люди: на що витрачають компенсації та де бачать своє майбутнє

Автор: Дарина Лапіна 22 Апр. 2024 12:15

Всупереч безперестанним обстрілам цивільної інфраструктури Херсонщини, жителі розбитих сіл та селищ повертаються, щоб на руїнах відбудувати свій спільний дім. Так чинять і люди із села Білогірка, що в Бериславському районі, де росіяни зруйнували 98 відсотків осель. Нині частина білогірців, отримавши кошти на відбудову пошкоджених будинків, повернулась до села. Ще одним варіантом для них є державні виплати витратити на купівлю житла в іншому регіоні.

Нещодавно «Гривна» розповідала про проблему отримання компенсацій на ремонт чи сертифікатів на придбання помешкання для жителів багатьох населених пунктів правобережжя області. Адже наразі отримати компенсацію на відбудову пошкодженого житла або сертифікат на придбання нового помешкання (якщо будинок зруйновано) в іншому регіоні можуть лише жителі, які зареєстровані на територіях, де немає активних бойових дій. І поки що це право поширюється тільки на відносно безпечні населені пункти правобережжя. 

Відбудовувати своє рідне село повертаються і деякі жителі Білогірки. Як повідомляє Центр журналістських розслідувань, місцеві почали отримувати державні виплати на відбудову житла, яких чекали понад рік, адже у більшості були проблеми з оформленням належних документів. 

Зараз у селі проживає десять родин, і це максимум з осені 2022. У місцевих на сьогодні є кілька варіантів: залишитись тут, отримавши кошти на відбудову своїх осель, або виїхати з села, придбавши житло в іншому населеному пункті за державний кошт.

Компенсацію за зруйновану оселю отримала і сім’я Бабіїв. Однак витрачати ці гроші на відновлення житла родина не поспішає – кажуть, побоюються можливих прильотів від росіян, хоча Білогірка і знаходиться за кілька десятків кілометрів від лінії фронту.

Олександр і Катерина Бабій залишаються в Білогірці, проте для своїх двох дочок-школярок хочуть іншого майбутнього. Вони мають ще один зруйнований будинок у цьому ж селі, гроші з сертифіката за який планують інвестувати в майбутнє дітей, придбавши їм житло у великому місті – наприклад, в сусідньому Кривому Розі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Понад 3 000 родин Херсонщини отримали кошти на відновлення та придбання нового житла, зруйнованого внаслідок війни

А от ще один місцевий житель Сергій всі наявні кошти, які  його сім’я могла б витратити на відбудову житла, вклав у майбутній врожай. До повномасштабного вторгнення фермер обробляв до 200 гектарів земель. Зараз від його автопарку залишився лише понівечений трактор, який потребує капітального ремонту.

Однак більшість селян, будинки яких було зруйновано вщент, не повернуться у Білогірку. Вони погодились обміняти те, що залишилось від їхніх осель, на сертифікати для придбання житла на вторинному ринку. Сума сертифікату складається з розрахунку 19 тисяч гривень за квадратний метр знищеної домівки.

На місцях покинутих домоволодінь, господарі яких отримали за сертифікатами житло в інших населених пунктах, місцеве керівництво планує висадити фруктові дерева.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Чотири села знищені повністю»: відверта розмова з начальницею Олешківської МВА

Та, можливо, Білогірка повністю відбудується і стане заможним селом з великою кількістю жителів, а не просто фруктовим садом. Тим більше на Херсонщині є приклади сіл, де вдалось відновити всі пошкоджені будинки. Таким селом є Бобровий Кут Бериславського району. Нині у цьому населеному пункті живе більше людей, ніж було до великої війни.

Фото: investigator.org.ua.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів