Вночі та вранці 22 березня Росія завдала одного з наймасовіших комбінованих ударів по Україні. Під ударом опинилася і Дніпровська ГЕС у Запоріжжі. Загрози прориву немає, кажуть енергетики.
Загалом за ніч Росія атакувала Україну, застосувавши понад 60 дронів типу Shahed і майже 90 ракет різних типів, повідомив Президент Володимир Зеленський.
Окупанти здійснили масштабну атаку на українську енергетику.
«Мета - не просто пошкодити, а спробувати знову, як і минулого року, спричинити масштабний збій в роботі енергосистеми країни. На жаль, є влучання та пошкодження об’єктів генерації, системи передачі та розподілу електроенергії в різних областях. Окрім цього, через обстріл знеструмлено одну з ліній електропередачі, що живить ЗАЕС», - повідомив зранку 22 березня міністр енергетики Герман Галущенко.
ДНІПРОГЕС ПІД УДАРАМИ
На жаль, є влучання по найбільшій ГЕС України – Дніпровській ГЕС у Запоріжжі. Росія не заспокоїлася, здійснивши теракт на Каховській ГЕС, і намагається створити нову екологічну катастрофу, цинічно вдаривши по гідроспорудах ДніпроГЕС та плотині.
Одна з ракет влучила у тролейбус з людьми, який рухався через дамбу ДніпроГЕСу.
Наразі ситуація на ГЕС контрольована, хоча там триває пожежа, повідомляє ПрАТ «Укргідроенерго».
«Наразі триває пожежа на станції. На місці працюють надзвичайні служби та енергетики, долаючи наслідки численних авіаударів. Загрози прориву немає. Ситуація на плотині станції контрольована», - зазначено в повідомленні Укргідроенерго в соцмережі.
По ДніпроГЕС було два прямих влучання – в ГЕС-1 і ГЕС-2. Невідомо, чи вдасться відновити ГЕС-2, вона пошкоджена серйозно. Про це заявив директор «Укргідроенерго» Ігор Сирота в коментарі Радіо Свобода.
«Доведеться відновлювати повністю машинний зал і електричне обладнання. Наслідки ми прорахуємо протягом дня і будемо розуміти, що відбулося. І чи зможе вона (ГЕС-2 – ред..) працювати. І чи зможе, то чи в обмеженому режимі, чи взагалі не зможе певний період ГЕС-2 працювати», – розповів Сирота.
ДніпроГЕС, ранок 22 березня 2024 р. Ці фото практично одразу після ракетних атак почали поширювати в соцмережах російські пропагандисти
ЧИ МОЖЛИВО ПРОРВАТИ ДАМБУ ДНІПРОГЕС ЗЗОВНІ?
Дамбу Каховської ГЕС окупанти підірвали, заклавши тонни вибухівки всередину. По ДніпроГЕС 22 березня вони нанесли кілька ракетних ударів. Фахівці стверджують, що дамби в Україні побудовані таким чином, що зруйнувати їх ззовні, тобто ракетними ударами, дуже важко.
«Захисні споруди, дамби здебільшого проєктувалися в період «Холодної війни», і інженери закладали різні сценарії розвитку подій, у тому числі й ракетно-бомбові удари, і падіння літака на споруду, і тому подібне», - розповів експерт з екологічного моніторингу Максим Сорока у коментарі виданню «Рубрика».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Всередині Каховської дамби було три вибухи: як експерти встановлюють докази причетності Росії до теракту на ГЕС
Тут є інша загроза. Вище по Дніпру знаходиться Кременчуцьке водосховище, і якщо його дамбу прорве, то плотина ДніпроГЕС може опинитися під загрозою. На сайті Запорізької райдержадміністрації зазначено, що в такому разі через 6 годин 18 хвилин хвиля дійде до греблі Дніпровської ГЕС. А через 20 годин вода дійде до відмітки 53 метрів – це рівень прориву греблі. Почнеться руйнування ДніпроГЕС і затоплення нижнього б'єфу району по Каховському «території нижнього б'єфу району по Каховському водосховищу».
ПРОРИВ ДАМБИ ДНІПРОГЕСУ ПІД ЧАС ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
Тоді дамбу підривали двічі: у 1941 році – радянські війська, у 1943 році – німецькі окупанти.
У липні 1941 року підрозділи радянської армії переключили генератори ГЕС на самоспалення, відступаючи на лівобережжя, пише в науковій праці доктор наук з державного управління Сергій Зелінський. Був наказ вивести з ладу обладнання станції та греблю, щоб не дати ворогу можливості користуватися ДніпроГЕСом. Крім запланованого знищення турбін, потрібно було підірвати саму греблю.
У серпні 1941 року німецькі війська були на правому березі Дніпра, в районі Нікополя та Кривого Рогу. Про запланований вибух Дніпровської дамби ніхто не був попереджений ні на самій дамбі, за якою тим часом рухалися військові транспортні колони та війська, які відходили на лівий берег Дніпра, ні населення та установи міста Запоріжжя. Так само не були попереджені військові частини, розташовані вниз від Запоріжжя в дніпровських плавнях.
«Вивчення наявних документів 157-го полку військ НКВС з охорони особливо важливих підприємств промисловості, який охороняв та обороняв ДніпроГЕС до останньої хвилини, дозволяє з точністю до години встановити час підриву греблі: 20.00-20.30 18 серпня 1941 року. Саме в цей час ДніпроГЕС, Дніпровські греблі, залізничний міст через Дніпро було підірвано. Військові колони та люди, які на той час рухалися дамбою, природно, загинули», - пише Зелінський.
Прорив дамби ДніпроГЕСУ в 1941 році. Архівне фото з відкритих джерел
У тілі греблі утворився великий пролом, пішло активне скидання води. В результаті виникла велика зона затоплення у нижній течії Дніпра. Гігантська хвиля змила кілька ворожих переправ, потопила багато фашистських підрозділів, що заховалися в плавнях. Але вода, що вирвалася на свободу, не поділяла людей на «своїх» і «чужих».
Точних даних про те, скільки загинуло людей серед місцевого населення та солдатів радянської армії, немає. Німецьке командування оцінювало свої втрати у живій силі у 1500 осіб.
Восени 1943 року під час відступу німців гребля ДніпроГЕСу знову була підірвана. При цьому план повного знищення греблі був реалізований не повністю, оскільки радянським саперам та розвідникам вдалося пошкодити частину проводів до детонаторів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Укргідроенерго має намір судитися з Росією за атаки на інфраструктуру та знищення Каховської ГЕС
ОНОВЛЕНО оо 11:20
За даними Запорізької ОВА, внаслідок ворожого ракетного обстрілу Запоріжжя 1 людина загинула, 14 людей поранено, 2 людини вважаються зниклими безвісти, розповів начальник ЗОВА Іван Федоров.
Найбільших руйнувань зазнали 3 локації:
- 7 приватних будинків зруйновано та десятки пошкоджено внаслідок двох ракетних ударів по приватному сектору;
- 2 під’їзди та десятки квартир пошкоджено від ракетного удару поблизу багатоповерхівки
- зупинено рух транспорту греблею ДніпроГЕС. Перебоїв з електропостачанням немає.
Тэги: