Всередині Каховської дамби було три вибухи: як експерти встановлюють докази причетності Росії до теракту на ГЕС

Всередині Каховської дамби було три вибухи: як експерти встановлюють докази причетності Росії до теракту на ГЕС

Автор: Марина Поліщук 26 Декабря 2023 08:40

Після підриву російськими окупантами Каховської дамби пошуком доказів того, що цей теракт – справа рук саме росіян, займалися фахівці Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Крім того, вони оцінюють розміри збитків, встановлюють факти екоциду – усе це стане доказом злочинів Росії проти України для Міжнародного кримінального суду.

Скільки експертиз уже було проведено, у чому їхня складність, про які висновки вже можна говорити стосовно підриву дамби Каховської ГЕС – про це розповів директор Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ) Олександр Рувін в інтерв’ю УНН.

За фактом підриву Каховської ГЕС фахівці інституту проводять велику комплексну експертизу. За словами Рувіна, експерти вже провели всі необхідні дослідження вибухотехнічних питань. Вони встановили, як саме готувався підрив дамби, скільки було вибухів, де було закладено вибухівку, як усе спрацювало.

«Для притягнення винних до відповідальності нам було важливо дослідити сам факт підриву – що це дійсно була свідома й спрямована дія російських військових.

Далі маємо питання в напрямку екології, займаємося власне встановленням наявності екоциду та збитків внаслідок цього підриву. До експертної комісії включені представники понад 30 державних установ, кожна з яких надасть свою професійну оцінку цим трагічним подіям і спільний висновок ляже в основу обвинувального акту для російських злочинців», – розповів директор КНДІСЕ.

Олександр Рувін додає, що після підриву ГЕС загинули тисячі тварин і рослин. Багато видів опинилися під загрозою повного знищення. Крім того, йдеться і про безпрецедентні наслідки та збитки ґрунтам, об’єктам природно-заповідного фонду, біорізноманіттю, лісовим та іншим природним ресурсам. У процесі подальшого аналізу кількість цих об’єктів буде збільшуватися.

«За попереднім висновком, який ми вже маємо, встановлено факти екоциду, загибелі всього живого, що існувало на той час в районі Каховського водосховища», – повідомив науковець.

Усі висновки інституту стануть доказами не лише для Міжнародного кримінального суду, а й для всіх міжнародних судів та інстанцій, які лише існують. Причому будуть дві окремі справи: відповідальність за екоцид і за підрив дамби, каже Олександр Рувін. Оскільки збитки та руйнування – це безпосередньо наслідки підриву Каховської ГЕС, самої греблі та електростанції. А екоцид – це вже наслідки для екології від усіх послідовних подій, тобто масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери та водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що призводять до екологічної катастрофи.

Завдання КНДІСЕ – дати наукове обґрунтування всіх подій і дати органам досудового розслідування надійну доказову базу для притягнення винних до відповідальності та подальшого відшкодування збитків.

«Нам передали дуже багато матеріалів. Це узагальнені дані від різних міністерств, установ і відомств – просто величезний об’єм. Потрібно все проаналізувати належним чином», – розповів експерт. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Спецоперація з повернення в дику природу тритонів, врятованих після теракту на Каховській ГЕС

Дещо директор КНДІСЕ розповів і стосовно самого теракту – ті дані, які можна розголошувати. Зокрема, за його словами, експерти інституту встановили, що всередині Каховської дамби було три вибухи.

«Наші експерти у сфері вибухотехнічних та інженерно-технічних видів досліджень виїжджали туди, безпосередньо на місце події. Наскільки це було можливо, були проведені візуальні огляди. Маємо всі дані за результатами проведення експертної аерофотозйомки та всього масиву фото та відеоматеріалів, які були оприлюднені в мережах в хронологічній послідовності одразу з перших хвилин підриву.

Крім того, ми багато попрацювали з проектною документацією, яка збереглася ще з часів будівництва ГЕС та всіх наступних будівельно-технічних робіт. Вибухівка не даремно була закладена у визначених місцях. Ми все це проаналізувати та встановили причинно-наслідкові зв’язки. Це частина аналізу, який допоміг зрозуміти, як усе відбувалося, в яких приміщеннях та в якій послідовності відбулися вибухи», – розповів Олександр Рувін.

Крім того, експертна комісія має висновки сотень проб води та ґрунтів із постраждалих територій. Відслідковується динаміка змін із часом.

«Це важливо для людей, які там проживають. У тому контексті, що коли вони зможуть повернутися до більш звичних умов життя, відновлювати ведення сільського господарства, рослинництва тощо. Знищення росіянами Каховської ГЕС загалом вплине на природу півдня України. Маємо знати, як прогнозувати наші раціональні дії», – підкреслив науковець.

Він додав, що якщо порівнювати масштаби двох катастроф – Чорнобильської АЕС та Каховської ГЕС, то на Херсонщині постраждала набагато більша територія, ніж у зоні відчуження. До того ж і шкода від теракту на ГЕС, якщо говорити про фізичні руйнування, теж більша, ніж від аварії на ЧАЕС. Проте оскільки це зовсім різні історії, то і наслідки різні. За словами Олександра Рувіна, є надія, що наслідки підриву ГЕС можна буде ліквідувати швидше.

«Можливо, буде відновлення самої ГЕС, греблі, набір води, відновлення попередніх умов. Не знаю це буде через 5, 10 чи 20 років, але це можливо. У Чорнобильській зоні поки що жити неможливо», – зазначив експерт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як після підриву Каховської ГЕС з-під носа окупантів евакуювали сотню цивільних 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів