У Криму «запрацював» фейковий архів Херсонської області. Справжній, у Херсоні, не має жодного стосунку до установи окупантів

У Криму «запрацював» фейковий архів Херсонської області. Справжній, у Херсоні, не має жодного стосунку до установи окупантів

Автор: Марина Поліщук 01 Февр. 2023 16:15

У Криму нібито почав «працювати» архів Херсонської області, вивезений окупантами з Херсона при втечі з правобережжя. Про це повідомляють пропагандистські телеграм-канали, посилаючись на «голову» Державного комітету у справах архівів Криму Олега Лобова, пише «Генічеськ.City».

У дописі йдеться, що «державні та муніципальні архівні установи Криму евакуювали архівні документи із Херсонської області. Йдеться про документи, пов’язані з Таврійською губернією».

За словами Лобова, документи передадуть, коли буде створено «державний архів Херсонської області».

За даними Лобова, в архівах Криму зберігається 2,5 мільйона документів, окупанти оцифрували майже 3% загальної кількості.

У середині січня гауляйтер Херсонської області Володимир Сальдо в ефірі одного з російських телеканалів повідомив, що архів Херсонщини знаходиться в Криму. За його словами, це потрібно для того, «аби люди могли отримати сертифікати, а документи були поряд».

Директорка обласного архіву Ірина Лопушинська стверджує, що Державний архів Херсонської області не має жодного стосунку до тієї установи, яка нібито запрацювала в тимчасово окупованому Криму і має аналогічну назву.

За її словами, так званий «архів Херсонської області» — це фейкова установа, про роботу якої сама Лопушинська дізналась з інтернету.

«Наші архівісти працюють над обліком викрадених документів російськими окупаційними військами. Також почали видавати довідки за запитами фізичних та юридичних осіб», — розповіла директорка обласного архіву в коментарі «Суспільному».

Працівники Херсонського обласного архіву втратили доступ до центрального приміщення установи в кінці липня 2022 року. На початку листопада минулого року при відступі з Херсона російські військові вивезли з будівлі Держархіву меблі, техніку та апаратуру.

Зокрема, 1 листопада Державна архівна служба України повідомила в соцмережі, що з першого корпусу Державного архіву Херсонської області «російські окупанти крадуть і вивозять у невідомому напрямку офісне обладнання, техніку та найцінніші документи 18-19 ст. зі складу Національного архівного фонду України».


Окупанти грабують обласний архів у Херсоні. Фото: Facebook/Державна архівна служба України

«Вони прийшли зі списком і брали не все підряд, а якісь окремі фонди. Тобто вивозять не весь архів, а вибірково. Охоронцю прокоментували, що все їх не цікавить»,сказала тоді Ірина Лопушинська.

Пізніше, після деокупації Херсона, вона розповіла «Суспільному», яких документів не дорахувалися архівісти області.


Напівпорожнє сховище Державного архіву Херсонської області. 9 грудня 2022 р. Фото: Суспільне Херсон

За словами директорки, архівосховища зустріли колектив напівпорожніми полицями: частину документів окупанти вивезли.

«Це документи 18-19 століття, документи органів влади й управління радянського періоду, наприклад Херсонська міськрада, облвиконком обласний», — показала пусті полиці сховища директорка архіву.

Деякі речі окупантів не зацікавили. Ірина Лопушинська зазначила, що росіянам вони не знадобилися сканувальні апарати для зацифрування документів.

«Я так розумію, що російські архіви таку роботу не ведуть. Вони взагалі дуже зачинені для користувачів. Туди можна потрапити, але не так вільно, як в Україні. Вони не займаються і не планують цим займатись. Або не знали що це, або воно їм не потрібно», — розповіла вона.


Тут зберігалися документи Херсонського міськвиконкому, які зацікавили окупантів. 9 грудня 2022 р. Фото: Суспільне Херсон

Переписувати те, що лишилося, в архіві розпочали одразу. Уже в грудні зрозуміли, що втратили менше половини фондів. Не знайшли росіяни унікальні документи. Частина з того, що вважали втраченим, збереглася в кабінетах. Було й те, з чим окупанти обійшлися незрозуміло.

«Деякі книжки про голодомор, таке враження, що вони їх спеціально ховали в дальніх шухлядках, повитягали із шаф, я знайшла під столом одну книжку. У нас є велике видання "Голодомор на Херсонщині 32-33 рр.", так воно було розкидане буквально по всьому архіву», — згадувала директорка.


Видання та документи, які залишились нетронутими російськими військовими. 9 грудня 2022 р. Фото: Суспільне Херсон

Архівісти продовжують працювати та повертати установу до нормального життя. А ще вірять, що викрадені окупантами документи обов’язково повернуться в ці стіни. Після перемоги, через міжнародні суди разом із культурними цінностями.

На фото вгорі: Державний архів Херсонської області. Херсон, 3 грудня 2022 р. Фото: Ірина Лопушинська

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів