Скільки батько повинен платити дитині аліментів?

Автор: Альона ГРЕБЕНЮК 08 Февр. 2022 08:28

«Багато років передплачую вашу газету, з цікавістю читаю! І от у мене теж виникло запитання. Прошу дати відповідь. Яку суму грошей (аліментів) має отримувати моя дочка на 8-річну дитину, якщо мій колишній зять не працює офіційно?

Він не значиться й на біржі праці. А живе підробітками, де прийдеться. Дочка з цим чоловіком не розписана, тобто в офіційному шлюбі вони не перебували, але при народженні дитину батько записав на себе», – написала в листі до редакції Ольга Петрівна, яка проживає в селі Ульяновка колишнього Білозерського району.

За консультацією з цього питання «Гривна» звернулася до херсонського адвоката Кирила Доценка, який співпрацює з газетою.

Як розповів Кирило Сергійович, відповідно до статті 180 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Щоб отримати аліменти, в цьому разі мати дитини повинна звернутися до суду. Обов’язок із примусового виконання рішення про стягнення аліментів із одного з батьків покладається на органи державної виконавчої служби.

Якщо платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості та не працює на час визначення її розміру, сума обчислюється з середньої заробітної плати працівника для цієї місцевості, але водночас має бути не менш ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Відомості про середній розмір заробітної плати державний виконавець може отримати шляхом направлення запиту до органів статистики. Варто зауважити, що державою встановлено розмір аліментів гарантований і рекомендований, й залежить від доходу батька чи матері, які сплачують виплати.

Отож мінімально гарантований розмір аліментів на одну дитину НЕ може бути меншим 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 СКУ). Мінімальний розмір аліментів на дитину з одного з батьків становить:

Діти віком до 6 років:

  1. з 1.01. по 30.06.2022 р. – 1050 грн;
  2. з 1.07. по 30.11.2022 р. – 1100,5 грн;
  3. з 1.12. по 31.12.2022 р. – 1136 грн.

Діти віком від 6 до 18 років:

  1. з 1.01. по 30.06.2022 р. – 1309 грн;
  2. з 1.07. по 30.11.2022 р. – 1372 грн;
  3. з 1.12. по 31.12.2022 р. – 1416,5 грн.

Згідно зі статтею 194 Сімейного кодексу України, аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більше ніж за три роки, що передували пред’явленню виконавчого листа, додає адвокат.

Якщо за виконавчим листом, пред’явленим до виконання, аліменти не стягувалися в зв’язку з розшуком платника аліментів або в зв’язку з його перебуванням за кордоном, вони мають бути сплачені за весь минулий час.

Крім того, в разі ухилення боржника від виконання зобов’язань, покладених на нього рішенням суду, державний виконавець має право звернутися з поданням до суду за встановленням тимчасового обмеження в праві виїзду боржника за межі України – до виконання цих зобов’язань. Питання про тимчасове обмеження боржника в праві на виїзд за межі України вирішується судом за місцезнаходженням органа державної виконавчої служби без виклику чи повідомлення сторін за участю державного виконавця.

Також Кирило Доценко зауважив, що в разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду чи за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) в розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Причому – від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення чи до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100% заборгованості.

У разі застосування до особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду, заходів, передбачених частиною 14 статті 71 Закону «Про виконавче провадження», максимальний розмір пені повинен дорівнювати різниці між сумою заборгованості та розміром застосованих заходів примусового виконання. 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів