«Пресують усюди, де тільки можна». Істерія росіян щодо паспортизації населення Херсонщини
Ілюстративне фото

«Пресують усюди, де тільки можна». Істерія росіян щодо паспортизації населення Херсонщини

Автор: Марина Поліщук 09 Апр. 2023 12:00

Паспортизація населення на тимчасово окупованій лівобережній частині Херсонщини набула останнім часом якоїсь параноїдальної форми. Загарбники роблять усе, аби місцеві жителі почувалися як заручники російського паспорта – запроваджують такі обмеження, за яких жити далі без аусвайса стає нестерпно. У чому причина такої поведінки ворога та що робити українцям, яким все-таки нав’язали документ ворожої країни?

Утиски та обмеження

Способи та темпи нав’язування російських паспортів українцям схожі радше на істерію окупаційної влади. Люди переважно не хочуть того непотребу червоного кольору, тож загарбники вигадують все нові підступні виверти, вдаються до утисків, аби тільки змусити жителів Херсонщини отримувати аусвайси.

Усі дії кремлівських посіпак, що обмежують права непаспортизованого за російськими законами населення на окупованих територіях, фіксують в Україні. Зокрема, Центр національного спротиву (ЦНС, підрозділ при Командуванні Сил спеціальних операцій ЗСУ, який навчає цивільне населення методам спротиву окупантам та організовує цей спротив на тимчасово окупованих територіях України) чи не щодня повідомляє про способи цькування росіянами місцевих жителів.

Наведемо декілька останніх повідомлень ЦНС про запроваджені окупантами обмеження, за яких без російського паспорта життя стає неможливим:

«Тепер усі фермери мають отримати дозвіл від окупантів для роботи в полях. Умовою для отримання дозволу є червона макулатура».

***

«Ворожа адміністрація посилює тиск на працівників підконтрольних органів, установ, організацій, підприємств для примушення отримання паспорта РФ. Відповідно до постанови уряду РФ від 31.12.2022 року № 2571 трудові відносини з особами без російського громадянства зберігаються до 1 липня ц. р. Після цієї дати до таких осіб застосовуватимуться норми ворожого трудового законодавства, визначені для іноземних громадян та осіб без громадянства».

***

«У населених пунктах тимчасово окупованих районів Херсонщині росіяни знущаються з цивільного населення. За відмову від паспорта вони погрожують “ямою”. Неодноразово окупанти проводили показові покарання, чоловікам одягали мішок та кидали в окопи».


Листівки, які на тимчасово окупованих територіях півдня України поширює рух «Жовта стрічка». Фото: t.me/yellowribbon_ua

Також окупанти обмежують пересування жителів Херсонщини окупованими населеними пунктами, повідомляє Генштаб ЗСУ у зведенні від 2 квітня:

«У населених пунктах Генічеськ та Стрілкове на блокпостах російські окупанти обмежують пересування громадян України, які не отримали паспорти громадян РФ. Під час обшуків повідомляють, що громадяни України, які не отримали російські паспорти, після четвертого перетину блокпоста отримають заборону на в’їзд та виїзд».

У зведенні від 7 квітня Генштаб додає:

«Також ворог примушує листонош роздавати місцевому населенню бланки, в яких потрібно вказати відомості про наявність російського паспорта. Громадяни, які не мають ворожого паспорта піддаються постійним обшукам, залякуванням та примусу до отримання цього документа. Окупанти активно погрожують примусовим виселенням з власних помешкань та конфіскацією приватної власності у разі відмови отримувати російський паспорт.

Водночас із тієї ж причини батькам школярів-випускників ворог погрожує відмовою в отримані дітьми свідоцтва про базову середню освіту. Також загарбники примушують змінювати з українського на російські зразки свідоцтво про шлюб та свідоцтво про реєстрацію технічних засобів».

Причина істерії окупантів

Причиною такої поведінки ворога на тимчасово окупованих територіях є підготовка до псевдовиборів до місцевих органів влади та до російського парламенту, що заплановані на 10 вересня цього року. Низькі темпи паспортизації населення стають за заваді загарбникам у підготовці до цих фейкових виборів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зрадник Сальдо хоче провести російські вибори в Херсоні

Окупантам не вистачає як членів територіальних виборчих дільниць, так і «членів партій», зазначає ЦНС. Не виходить навіть набрати поліцаїв з російським паспортом для забезпечення порядку на псевдовиборах. Не кажучи вже про електорат – адже на відміну від псевдореферендуму восени минулого року, на фейкових виборах голосувати необхідно з паспортом РФ. При цьому вже не вдасться влаштувати кількаденне шоу з голосуванням «на дому». 

Вочевидь, у Кремлі поставили завдання перед місцевими гауляйтерами наростити темпи паспортизації за будь-яку ціну. От вони й стараються…

«Ще наприкінці березня Путін висловив своє невдоволення темпами паспортизації на тимчасово окупованих територіях. У відповідь окупаційна адміністрація розробила плани паспортизації й запустила “мобільні групи” з паспортизації. За фактом ці групи їздять по домівках місцевого населення й “агітують” жителів отримувати паспорт. Проте нерідко, що під час таких “агітацій” окупанти вдаються до тиску: від погроз до застосування фізичної сили»,повідомив 7 квітня ЦНС.

Що розповідають місцеві жителі

«Гривна» поспілкувалася із жителями кількох населених пунктів на тимчасово окупованій Херсонщині щодо примусової паспортизації. Назви цих населених пунктів та справжні імена людей не вказуємо з міркувань безпеки.

Олена, батьки якої живуть у Каховському районі:

«У пустий сусідній будинок біля моїх батьків заселилися російські військові. Окупанти спочатку не чіпали їх, а оце нещодавно почали присікуватися з питаннями та залякуваннями – чому досі без російських паспортів, пенсію не будете отримувати, медичну допомогу вам не нададуть... Мама принципово не хоче брати ту макулатуру, грошима допомагають діти, тож грошей від окупантів не потребує. Але непроханим «сусідам» відповіла, мовляв, ми старі, нам важко пересуватися, навіть піти сфотографуватися – і то проблема. Так що ви думаєте – вони привезли додому до батьків фотографа! Довелося фотографуватися. Але документи на паспорт батьки не подають – відтягуватимуть, наскільки це буде можливо».

Максим, житель невеликого села на лівобережжі:

«У нашому селі брати російський паспорт окупанти не примушують, сильного тиску з цього приводу поки що не відчуваємо. Але нам почали погрожувати, що медичну допомогу за українським паспортом невдовзі надавати не будуть, і навіть швидка допомога не приїде за викликом».

Віктор, житель колишнього райцентру в Генічеському районі:

«У нас паспорти отримали багато людей. Дехто зробив це в перші місяці після вторгнення, хтось пізніше – щоб продовжити працювати чи влаштуватися на роботу. Ми поки що обходимося без них. Хоча нам уже казали, що без паспорта ви більше працювати не зможете (ми займаємося обробітком землі). Сильно тиснуть на родини, де є діти 14 років – щоб вони отримували паспорти».

Марина, яка з родиною проживає в колишньому Іванівському районі:

«За паспорти пресують всюди, де тільки можна. Дорогою до Новотроїцького – ми туди часто їздимо – на блокпостах не чіпають. Але якщо їдеш кудись далі – наприклад, у Генічеськ, то чіпляються до українських паспортів дуже сильно. Так само й до українських номерних автомобільних знаків. «Пора уже определяться» – кажуть вони нам. До батьків моїх приходили декілька разів – вони дрібні фермери, то навідувалися чи то з Росгвардії, чи то з ФСБ. Наполегливо «рекомендували» оформити виплати, звісно, що для цього треба російський паспорт. Батькам довелося це зробити – бо далі вже пішли погрози. А ми з чоловіком ще терпимо».


Листівки, які на тимчасово окупованих територіях півдня України поширює рух «Жовта стрічка». Фото: t.me/yellowribbon_ua

Якщо змушують взяти паспорт

Рух «Жовта стрічка» (рух громадського спротиву на тимчасово окупованих територіях України, метою якого є інформаційний опір російським окупантам) нагадує, як зібрати докази того, що вас змусили до отримання російського паспорта. Ці докази можуть допомогти сформувати доказову базу для міжнародного трибуналу з притягнення до відповідальності винних за воєнні злочини в Україні. Крім того, таким чином можна попередити поліцію про те, що паспорт ви взяли під примусом. Отже:

1. Напишіть заяву в Службу безпеки України та Нацполіцію:

- вкажіть, коли та за яких обставин відбувся примус;

- назвіть людей, які вас змушували взяти паспорт.

2. Сфотографуйте цю заяву та відправте:

- у чат-бот Нацполіції: @tribunal_ua_bot

- на електронну пошту: pg.npu@police.gov.ua 

- або в чат-бот СБУ: @SBUzp_bot 

3. Обов’язково знищіть і паперову заяву, і фото в телефоні, і всі сліди спілкування після цього.

4. Збережіть український паспорт та/або зареєструйтеся в «Дії». Після реєстрації додаток можна видалити.

5. Уникайте соціальних, гуманітарних, культурних та інших заходів, які організовують окупанти. 

Колаборантам, звісно, це все не допоможе – українські спецслужби та правоохоронні органи чітко фіксують кожен факт співпраці з окупантами.

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів