Коричнева вода з маслянистою плівкою: еколог пояснив, що не так з озерами в нацпарку Одещини

Коричнева вода з маслянистою плівкою: еколог пояснив, що не так з озерами в нацпарку Одещини

Автор: Дарина Лапіна 30 Июня 2024 12:00

У деяких озерах на території Національного природного парку «Тузлівські лимани» вода змінила колір на коричневий і вкрилась маслянистою плівкою. Подібне явище може мати декілька причин.

Про них розповів голова наукового відділу, доктор екології НПП «Тузлівські лимани» Іван Русєв. 

За його словами, це безпечні природні процеси і вони можуть бути викликані різними факторами:

- Розкладання органічних речовин. Листя, гілки, трава та інша органіка яка була до цього і нещодавно залита водою під час підйому рівня в лиманах розкладається і виділяє гумінові кислоти та таніни, які можуть фарбувати воду в коричневий колір.

- Водорості. Деякі типи водоростей можуть виробляти пігменти, що забарвлюють воду в коричневий колір.

- Мікроорганізми. Присутність великих кількостей мікроорганізмів, перш за все бактерій, що розкладають органічні речовини, також може сприяти зміні кольору води.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Одещині екологи скаржаться на систематичне розорювання земель на території нацпарку

Науковець зазначає, що вода в деяких дуже солоних лиманах може мати також маслянисту консистенцію і утворювати плівку на поверхні з кількох причин:

Висока концентрація солей. У дуже солоній воді концентрація солей, таких як хлорид натрію (NaCl), може бути настільки високою -100 і вище промиле, що вода стає густішою і в'язкішою, ніж звичайна прісна вода. Це може створювати враження маслянистої консистенції.

Наявність органічних речовин. У солоних лиманах часто можуть накопичуватися органічні речовини, такі як водорості, залишки мікроорганізмів і інші біологічні матеріали. Ці органічні речовини можуть підніматися на поверхню і утворювати тонку плівку.

Мінерали та мікроорганізми. У деяких солоних Тузлівських лиманах є специфічні мінерали та мікроорганізми, які можуть виділяти речовини, що створюють плівку на поверхні води. Наприклад, бактерії, що живуть у солоних умовах, можуть продукувати ліпіди або інші органічні сполуки, які плавають на поверхні.

Випаровування води. В умовах високої температури та низької вологості випаровування води з поверхні лиманів може залишати за собою концентровані розчини солей і органічних речовин, що сприяє утворенню плівки.

«Ці фактори можуть комбінуватися, роблячи воду в дуже солоному озері відчутною як масляниста і утворюючи видиму плівку на поверхні. Але всі ці явища є безпечними для природного середовища», - підсумував Іван Русєв.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На лиманах Одещини спостерігається масова загибель сонечок: у чому причина

Фото: Іван Русєв.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів