Дитину покинули на автовокзалі в Херсоні: що не так із цією новиною та як не стати фейконосієм

Дитину покинули на автовокзалі в Херсоні: що не так із цією новиною та як не стати фейконосієм

Автор: Марина Поліщук 27 Июня 2024 08:00

Минулого тижня фейсбук вибухнув від чергового російського ІПСО із серії «мальчік в трусіках». Понад 76 тисяч поширень – такий результат «шок-повідомлення» про те, що на автовокзалі в Херсоні матір покинула 4-річну дитину. Не впевнившись у достовірності, тисячі людей вслід за автором посту стали розповсюджувачами фейків. То що ж не так із цим повідомленням та як користувачам соцмереж випадково не приєднатися до навали російських дезінформаторів?

ЧОМУ ЦЕ ФЕЙК, ЯКЩО ІСТОРІЯ СПРАВЖНЯ?

Такий випадок у Херсоні справді був, але – на початку червня 2021 року. Однак автор посту видає його як такий, що стався саме зараз, і закликає читачів поширювати інформацію, щоб хлопчика швидше «врятували». У цьому й полягає фейковість повідомлення. Крім того, він перекручує деякі деталі.

Що ж сталося насправді? Про цей випадок «Гривна» розповідала, коротко нагадаємо суть історії.

8 червня 2021 року поліція Херсонщини отримала повідомлення на 102 про те, що на міжміському автовокзалі самотньо сидить хлопчик віком 3-4 років. Правоохоронці негайно виїхали на місце та доправили дитину в обласну дитячу лікарню для огляду, повідомляла пресслужба ГУ Нацполіції в Херсонській області.

За камерами спостереження на автовокзалі з’ясували, що того дня з маршрутки «Одеса – Херсон» вийшли жінка з дитиною. Вона залишила хлопчика на лавці, а сама за 10 хвилин сіла в іншу маршрутку в зворотному напрямку.

До пошуку родичів дитини долучилися, крім поліції, і волонтери. Зрештою вже наступного дня встановили весь ланцюг подій. Батько хлопчика на той момент служив у лавах ЗСУ в Маріуполі. Мама дитини померла рік тому, а він зійшовся з іншою жінкою, придбав будинок на Одещині, де й залишив сина з мачухою, поки сам служив.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пропаганда в дії: які фейки поширюють російські медіа, аби посіяти паніку серед херсонців


Херсонські поліцейські та врятований хлопчик. 9 червня 2021 р. Фото: Фейсбук/Поліція Херсонської області

Під час спілкування по телефону між чоловіком та 23-річною співмешканкою виник конфлікт, і жінка повідомила, що відвезе його сина до батьків. Чоловік не сприйняв її слова серйозно, як виявилося, дарма.

Історія закінчилася благополучно – поліцейські передали дитину дідусю з бабусею, які насправді жили в Миколаївській області, а не в Херсоні.

КОМУ ВИГІДНІ ТАКІ ІПСО?

Людина, яка через три роки створила фейковий допис про покинуту в Херсоні дитину, зареєстрована у фейсбуці як Panagiotis Droulias. На його сторінці вказано, що він живе в Греції, увесь його контент – російською мовою в стилі «Однокласників» на кшталт «хай ранок буде добрим» та «щастя всім на світі».

І тут раптом – Херсон, покинута дитина на автовокзалі. Тобто кілька секунд – і користувач бачить купу фактів, які мають його насторожити й спонукати перевірити інформацію, а не одразу тиснути кнопку «поширити».


Скріншот фейкового допису користувача Panagiotis Droulias та кількість відгуків і репостів станом на 27 червня

У свідомого користувача в першу чергу має виникнути логічне запитання: звідки той грек (хоча найімовірніше, його акаунт теж фейковий) узяв цю інформацію? Йому з Афін видніше, що відбувається в Херсоні? Немає відповіді – не треба робити репост. Адже тоді є ризик стати фейконосієм, тобто поширювачем завідомо неправдивої інформації.

Для чого і ким створюються такі ІПСО? Інформаційний простір України нині – під величезною навалою російських дезінформаторів, і соцмережі – у першу чергу. Допис про покинуту дитину в Херсоні теж цілком може бути справою їхніх рук як один із прикладів психологічного тиску на українців.

Адже інформація викликає сильні емоції: злість на недолугу матір (хоча в справжній історії йшлося про мачуху), жалість до дитини, зрештою – гнів, спрямований на всіх жителів Херсона. Такими повідомленнями – а їх тисячі! – людей розбурхують, посилюючи ненависть одне до одного. А ослаблена Україна з емоційно нестабільним населенням – саме те, чого добивається ворог.

Понад 76 тисяч людей, які поширили фейк про дитину, виявилися емоційно вразливими, не здатними перевірити просту інформацію. На таких ворог може тиснути й більш агресивними вкидами. На жаль, протистояти російській дезінформації навчився не кожен.

«За ці кілька днів ми фіксуємо вже кілька подібних вкидів: старі емоційні історії або фейки, які розганяють українським фейсбуком. Будьте обережні з емоційними постами про дітей, військових, тварин. Ймовірно, московити тестують канали комунікації і вразливість аудиторії до певних тем, а також точки вкиду наступних фейків і маніпуляцій»,повідомляє «НотаЄнота» – фейсбук-сторінка, яка розвінчує російські ІПСО.

КІЛЬКА ПОРАД ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ДОСТОВІРНОСТІ

Перед тим, як поширити чийсь сумнівний допис у соцмережі, особливо якщо його автор вам невідомий, зупиніться і зробіть декілька простих дій.

1. Якщо публікація викликала у вас сильні емоції, перевірте, хто за нею стоїть, чий це акаунт, що це за людина, звідки вона.

2. У таких дописах має бути посилання на джерело інформації – наприклад, на правоохоронців. Якщо немає – не треба поширювати.

3. Якщо в дописі є фото – проженіть його через фотопошук. Можна скористатися гугл-зображеннями. Якщо не вдається, спробуйте спеціальний сайт для зворотного пошуку зображень.

4. Скопіюйте текст допису та загугліть його.

5. Зрештою, найуніверсальніша порада – не треба поширювати те, у чому ви на 100% не впевнені.

ІЗ ХЛОПЧИКОМ УСЕ ГАРАЗД

До речі, із коментарів під дописом липового грека стало відомо, що з юним героєм історії наразі все добре. Батько та дідусь хлопчика – військові, дитина живе з бабусею. Про це повідомили користувачі, знайомі з родиною.

«Цей хлопчик це мій племінник і похресник, зараз з ним все добре, не поширюйте фейк», – написала одна з коментаторок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Продукт американської біолабораторії»: каховський гауляйтер просуває фейк про холеру в Херсоні

На головній світлині: це зовсім не той хлопчик, про якого йдеться в матеріалі  ми спеціально не публікували справжні світлини, щоб не травмувати його родину неприємними спогадами. А фото цієї дитини, уявно покинутої на автовокзалі в Херсоні, ми створили за допомогою штучного інтелекту

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів