Дорослі зазвичай кажуть, що всі найщасливіші спогади родом з їхнього дитинства. Однак російські військові зробили все, аби у нинішнього покоління українських дітей спогади про дитячі роки були зовсім іншими. В російській окупації дитинство наповнене болем і страхом.
Україна робить все можливе аби повернути своїх маленьких громадян та врятувати від російського терору. Нещодавно з тимчасово окупованої частини Херсонщини на підконтрольну Україні територію виїхали п’ятеро дітей. Про це повідомив Уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець:
«Радий повідомити, що ще п’ять українських дітей виїхали з ТОТ у Херсонській області на підконтрольну Україні територію. Це четверо рідних братиків і сестричок (12, 11, 10, 7 років) та 17-річний відважний юнак».
Мама 4-х дітей розповіла про те, як у їхньому населеному пункті ставилися до тих, хто відмовляється отримувати російські паспорти. Людям погрожують, якщо діти відмовляються ходити у вже російську школу. Вона також розповіла, що на очах дітей росіяни били їх батька. Нині одна з її доньок потребує роботи з психологом, адже мама помітила, як дівчинка плаче уві сні...
Лубінець розповів і про 5-ту дитину, 17-річного юнака, який самотужки виїхав з окупації: «Хлопець через свій вік переховувався від росіян, адже його могли б змусити вступати до збройних лав рф. Тож, аби не брати до рук зброї і не воювати проти своїх, він ухвалив рішення – виїхати на підконтрольну Батьківщині територію. Це вчинок справжнього патріота! Пишаюся!».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Білоруські «благодійники» депортують українських дітей – на черзі маленькі жителі ТОТ Херсонщини
Наразі дітям допомагатимуть із оформленням документів та влаштуванням до навчальних закладів. Також з ними працюватимуть спеціалісти, які нададуть необхідну медичну, психологічну, гуманітарну та соціальну допомогу, а відповідні держоргани зафіксують з їх слів всі факти російських злочинів, свідками яких вони стали.
Уповноважений ВРУ з прав людини окремо наголосив, що українські діти, які перебувають на ТОТ чи в рф часто самостійно шукають шляхи, як повернутися додому або виїхати на підконтрольну Україні територію.
ОКУПАНТИ ХОТІЛИ ЗАБРАТИ В АРМІЮ
Детальніше історію 17-річного хлопця, який виїхав з ТОТ Херсонщини розповідає Українська мережа за права дитини. Ця організація разом з командою проекту «ШЛЯХ ДОДОМУ» та Міністерством з питань реінтеграції ТОТ України допомогли юнаку виїхати з окупації.
«Моя сім'я потрапила в скрутне становище. Чоловік, якого мобілізували до ЗСУ 2014 року, загинув, захищаючи Батьківщину, 2020-го в Донецькій області, і я залишилася одна з двома дітьми», – розповідає мама хлопця.
Ще до початку широкомасштабного вторгнення, після смерті свого батька, юнак поїхав до бабусі на Херсонщину, там вступив до ліцею і навчався. Після 24 лютого 2022 року містечко швидко потрапило під окупацію. Він не мав змоги виїхати, адже неповнолітній, бабуся також не могла поїхати з онуком – через онкологічне захворювання.
Невдовзі до їхнього дому прийшли представники школи і сказали, щоб дитина ходила на уроки, а також – щоб отримала російський паспорт. Хлопець відмовився. Тож згодом його почали змушувати пройти комісію, аби поставити на військовий облік....
«Мама хлопця вчасно звернулася до нас по допомогу. І ми встигли врятувати його – вивезли його з тимчасово окупованої території до 18 років», говориться на сторінці Української мережі за права дитини.
БРАТ І СЕСТРА БІЛЬШЕ РОКУ НЕ БАЧИЛИ БАТЬКІВ
Паралельно з вищезгаданою інформацією Дмитра Лубінця про врятованих з окупації дітей, з’явилось повідомлення від начальника Херсонської ОВА Олександра Прокудіна.
Він також розповів про повернення дітей з окупації: «І от знову є радісні новини. Виїхати на підконтрольну Україні територію вдалося родинам з 5 дітьми, а також 18-річній сироті. Найменшому з малюків – 2 роки. Тож всі його спогади – це лише жахи окупації… Зараз діти й дорослі у безпеці. З ними працюють психологи та лікарі. Дякую організації Save Ukraine, яка допомагає виїхати сім’ям на вільну землю».
На сторінці Save Ukraine в соцмережі, зокрема розповідається про 13-річного Ореста і 11-річну Меланію, які вимушено розлучились з батьками після того, як ЗСУ звільнили Правобережжя. Батьки відвезли дітей на Лівобережжя до бабусі й дідуся, якомога далі від зони бойових дій. Через це майже 1,5 року братик з сестричкою не бачилися з батьками. За цей час через постійний стрес у Меланії погіршився слух, як і в її мами Оксани. Брат і сестра дуже хотіли обійняти маму, повернутися додому. Але іноді вже й не вірили, що ця мить може колись статися.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Херсоні поховали дитину, яку нещодавно виснаженою повернули з депортації
Фото ілюстративне.
Тэги: