Білоруські «благодійники» депортують українських дітей – на черзі маленькі жителі ТОТ Херсонщини

Білоруські «благодійники» депортують українських дітей – на черзі маленькі жителі ТОТ Херсонщини

Автор: Дарина Лапіна 10 Мар. 2024 09:34

Одна з геноцидних практик, якою активно займається росія – це депортація українських дітей з окупованих територій. І держава-терористка навіть не приховує свого злочину. Чого не скажеш про Білорусь, яка цю тему активно не обговорює. Проте маленьких українських громадян з окупованих територій вивозять і до білоруських таборів.

Туди «задля відпочинку», а насправді для «перевиховання» вже вивозили дітей, зокрема з Маріуполя та Лисичанська. А зараз на черзі і діти з Херсонщини. Про це  наприкінці січня 2024 року заявив білоруський провладний діяч, засновник благодійного фонду (який активно сприяє вивозу українських дітей на територію Білорусі) Олексій Талай, - говориться у спільному матеріалі української (проєкт «Схеми») та білоруської служби «Радіо Свобода».  Журналісти дослідили тему вивезення дітей з окупованих Росією територій  у дитячі табори Білорусі. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Із ТОТ Херсонщини повернули ще кількох дітей: міжнародна допомога та корисні контакти

ХТО ДЕПОРТУЄ УКРАЇНСЬКИХ ДІТЕЙ ДО БІЛОРУСІ

З початку повномасштабного вторгнення по жовтень 2023-го року з України на територію Білорусі вивезли щонайменше 2442 дитини. Такі дані оприлюднила Лабораторія гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров'я у листопаді минулого року, передає «Радіо Свобода»

У таборах українським дітям нав’язують прорадянські наративи, їх мілітарізують та викорінюють їхню національну ідентичність. Як вдалось з’ясувати журналістам,  до переміщення українських дітей у Білорусь мають прямий стосунок дві організації.

Перша – вищезгаданий Благодійний фонд білоруського паралімпійця і мотиваційного спікера Олексія Талая.

Крім фонду Талая, активну участь в організації так званого відпочинку українських дітей брало і Білоруське товариство Червоного Хреста. Його керівник – Дмитро Шевцов – не приховував ані своїх візитів на окуповані території, ані підтримку військової агресії Росії.

 

ДІТЯМ ВКЛЮЧАЮТЬ «ЛЮБЕ» І ВОЗЯТЬ НА ВІЙСЬКОВІ ПОЛІГОНИ

Один із таких таборів – «Берьозка» у Гродненській області, куди у серпні 2022 року привезли українських дітей-біженців.

На офіційному телеграм-каналі табору журналісти знайшли багато відео, викладених у період, коли там перебували українські діти. Можна побачити і оцінити «психологічну підтримку» дітей-біженців із країни, що воює з Росією.

Наприклад, їх «підтримують» піснями російської естради на військову тематику – групи «Любе» та Ірини Аллегрової.

А ще були сценки з перевдяганням у радянських ветеранів, піонерів і поранених у голову білоруських прикордонників.

«Чим молодші діти, тим легше «перепрошивати» ось цю генетичну пам'ять. Тим легше сказати, що, «ви – не українці, а ви – росіяни», «ви – не українці, ви – білоруси». І діти не так багато пам’ятають, тому що часу ще не так багато минуло», – пояснює психологиня Ольга Величко.

Ще один табір, де білоруський Червоний Хрест та ЮНІСЕФ також проводили так звану психосоціальну підтримку для українських дітей із 6 по 23 серпня 2022 року – це «Липки» у Вітебській області.

Які були заходи? Дітей возили на екскурсію на білоруський військовий полігон. Причому, відповідно до постів на інстаграм-сторінці табору, діти відвідували цей полігон двічі за зміну.

А от на концерті в таборі «Дубрава» для дітей із Донбасу білоруські співачки-пропагандистки «Сестри Груздеві» зі сцени казали наступне: «Щоб Байден здох, Господи, пробач мене, щоби Зеленський також, а Путін процвітав. І взяв контроль над усією Україною».

«Ми бачимо цілеспрямовану операцію, в якій під таким тиском перебувають саме українські діти. Що вони хочуть зробити? Вони сприяють РФ у викоріненні національної ідентичності українських дітей. У їхній мілітаризації. У бажанні не повертатися в Україну, у перетворенні цих дітей у ворогів власної нації», – каже юристка Катерина Рашевська.

 

НАЙБІЛЬШЕ ВРАЗЛИВІ – СИРОТИ

Найбільш вразливою категорією дітей, яких вивозять із окупованих територій на «перевиховання» в табори Білорусі – діти-сироти.

Те, що це відбувається, не приховують у пропагандистських сюжетах білоруського телебачення. Наприклад, в одному з таких повідомляли про 10 дітей з докучаєвського дитбудинку сімейного типу.

Про це розповідають і батьки інших дітей, які відвідували табори. «З Горлівки були. От я знаю, від нас, від Маріуполя – на другому поверсі, то він розповідає, із Горлівки діти з інтернату були, приїжджали, там жили також, відпочивали», – каже Іван Воробйов.

Відслідкувати долю таких дітей – і взагалі факт їхнього повернення або неповернення в Україну (чи принаймні на окуповані Росією українські території) – непросто. І ось приклад. Попри зусилля журналістів двох редакцій, Радіо Свобода не вдалося встановити місцеперебування і долю Олександра Мариніна з Маріуполя після того, як він побував у таборі «Колос» у листопаді 2023-го...

 

ЯК ЗУПИНИТИ ВИВЕЗЕННЯ УКРАЇНСЬКИХ ДІТЕЙ?

«Моя позиція дуже проста – дійсно, нам треба шукати партнерів, які можуть допомагати нам захищати права наших дітей на території будь-якої країни, на території Російської Федерації, Білорусі. І дійсно, на мій погляд, це повинні робити саме міжнародні організації, які фокусуються на питаннях допомоги дітям», – вважає Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Інший важливий аспект – особиста роль Олександра Лукашенка у цих процесах: адже він і підтверджує сам факт переміщення дітей до Білорусі, і публічно підтримує такі дії.

Однак, на відміну від президента РФ Путіна, Міжнародний кримінальний суд в Гаазі досі не видав ордер на його арешт.

За даними Національного інформаційного бюро, станом на 2024 рік найбільшу кількість дітей країна-агресор депортувала з Донеччини: зафіксовано понад 13600 таких випадків. На другому місці Херсонська область, з якої незаконно вивезли понад 1600 дітей. Із Запорізької – понад 1300. Загалом незаконно вивезено та депортовано близько 20000 дітей – це лише випадки, коли є якась інформація. Реальна кількість викрадених дітей може бути набагато більшою, передає «Укрінформ». 

Разом з тим протягом двох років до України повернулися лише 388 дітей, яких депортували з окупованих росією територій, і яким вдалося встановити зв'язок зі своїми родичами, інформує DW

Фото - ілюстративне. 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів