Цього сільськогосподарського сезону аграріям Херсонщини доведеться боротися з безліччю викликів, спричинених війною. Заміновані поля, потрощена техніка, викрадений посівний матеріал, нестача грошей... Як сьогодні справляються фермери в громадах на звільненій правобережній частині області, розповімо на прикладі Станіславської ОТГ.

На початку березня урядова робоча група затвердила план розмінування сільськогосподарських земель на деокупованих територіях Херсонської, Миколаївської та Харківської областей. За попередніми підрахунками експертів, приблизно 30-40% цих угідь можна буде засіяти після розмінування.

«Ми звернулися до міжнародних партнерів по допомогу щодо надання нам спеціального обладнання – самохідних машин для розмінування. Є ціль – максимально встигнути розмінувати ці території не пізніше середини травня. Поки що в межах посівної. Усе залежатиме від темпу надходження відповідного обладнання», – цитує «Урядовий портал» першого заступника міністра аграрної політики та продовольства Тараса Висоцького.

За його словами, близько 500 тисяч гектарів землі можуть так і залишитися незасіяними через мінування.

Тим часом піротехніки щодня продовжують розміновувати деокуповані території правобережжя Херсонщини. Зрозуміло, що цей процес не швидкий, а весняна посівна вже стартувала. Тож чимало фермерів намагаються самотужки справитися з цим викликом.

Як починають аграрний сезон у деокупованих громадах Херсонщини, зважаючи на мінування сільськогосподарських угідь, розглянемо на прикладі Станіславської ОТГ. Громаду, до якої входять села Станіслав, Олександрівка, Широка Балка та Софіївка, було деокуповано 10 листопада минулого року.

Міни, зібрані на території Станіславської громади, лютий 2023 р.

На території ОТГ – понад 22 тисячі гектарів землі. За 4 місяці після звільнення вдалося розмінувати майже 3 тисячі гектарів, тож тут уже почали весняні роботи, розповів «Гривні» голова громади Іван Самойленко.

«У нас уже близько 2 тисяч гектарів хлопці розмінували, і йде повним ходом посівна. Хлопці купили металошукачі, самі фермерські господарства своїми силами розміновували. За останній тиждень приблизно 500 гектарів розмінували – і одразу почали сіяти», – каже голова ОТГ.

Він додає, що фермери наразі переважно дискують землю перед тим, як посіяти – глибоко не переорюють, адже цілком можливо, що десь глибше ховається якийсь снаряд.

Частину угідь громади займають сади та виноградники, там теж уже взялися до роботи.

«Маємо близько 1000 гектарів під садами й виноградниками. Там уже повичищали траву, тракторами працюють. Тобто ще й ці тисячу гектарів додаються до чистих від снарядів земель. Тож загалом у громаді розміновано вже близько 3 тисяч гектарів», – зазначає голова.

Снаряди, зібрані на полях громади, лютий 2023 р.

Станом на 9 березня вибухотехніки знешкодили на території громади понад тисячу снарядів. Умовно виходить, що кожні 500 гектарів землі містять близько 150-160 мін та снарядів.

«Військові їх утилізують тільки методом підриву. Міни, снаряди звозимо, складаємо в купи, військові потім приїжджають і підривають. Ось і сьогодні в Станіславі було два потужні підриви. Загалом ми поки ще не можемо встановити, скільки площі нашої громади займають снаряди», – продовжує Іван Самойленко.

Він додає, що жителі громади переважно розуміють, яку небезпеку несе замінована ворогом територія. Проте підривів на мінах уникнути, на жаль, не вдається. Майже місяць тому в Олександрівці на міні підірвався 31-річний чоловік – у результаті він втратив стопу.

«Забороняється їздити в степ пересічним громадянам. Сьогодні сталося лихо із-за необережності. Житель нашої громади о 15:00 поїхав перевірити дорогу на дамбі в Олександрівці й підірвався на протипіхотній міні, внаслідок чого сильно постраждав. Прошу всіх бути уважними та обережними, ваше життя безцінне, ви потрібні живими. У степу небезпека на кожному повороті, у лісосмузі, у балках та в полі», – вкотре звернувся тоді до жителів громади Іван Самойленко зі своєї сторінки у Facebook.

«Був ще випадок в Олександрівці в грудні минулого року, коли родина підірвалася, обоє загинули – чоловік і жінка. Також голова фермерського господарства «Глорія» минулого року після косовиці переорював землю і на тракторі натрапив на міну – розірвало плуг», – згадує голова минулорічні випадки, коли жителі громади натрапляли на міни.

Знищена техніка на землях Станіславської ОТГ, лютий 2023 р.

Він розповідає, що сьогодні територія сіл стала значно чистішою, якщо порівнювати з листопадом минулого року, коли російські окупанти покинули правобережжя. Найбільш постраждало внаслідок бойових дій село Олександрівка – після деокупації неможливо було без сліз дивитися на розбиті будинки, вулиці, щільно завалені металобрухтом від згорілої військової техніки та цивільних автівок. Сьогодні картина зовсім інша.

«З Олександрівки вже повним ходом вивозять розбиті танки, БТРи, БМП. Сьогодні ми бачили, як 2 тягачі вийшли, учора витягнули танк. Так що потроху стає чистенько», – каже голова ОТГ.

Він додає, що і в полях чистішає. Вибухотехніки відпрацювали – потім металічні уламки збирають, складують, вивозять. Далі підключаються місцеві:

«Багато хто з жителів громади йде і визбирує дрібні осколки, сподіваючись у майбутньому здати це все на металобрухт. Тож можна сказати, що в степу на розмінованих землях уже практично й немає металу».

Влітку минулого року, під час окупації Станіславської громади, місцеві жителі теж збирали чимало снарядів.

Голова Станіславської ОТГ сподівається, що цієї весни загалом вдасться засіяти до 5 тисяч гектарів землі.

«Думаємо, що до кінця посівної ще тисячу – півтори гектарів точно буде розміновано. Тож, може, до 5 тисяч посіємо. Більше – просто нереально. Адже в багатьох фермерських господарств окупанти покрали зерно, техніку. У людей немає на чому вийти в поле. Фермери намагаються один одному допомагати, але не в кожного є в достатній кількості посівного матеріалу, техніки та запасу грошей на паливно-мастильні матеріли. Хоча нам і обіцяли державну підтримку, але поки що нічого немає», – зазначає Іван Самойленко.

Тим не менш, він з оптимізмом дивиться в майбутнє і вірить, що за пів року – до осінньої посівної – усе наладнається:

«Цей рік у нас буде трошки гірший. Але, думаю, до осені вже повністю всю землю розмінуємо, тож наступна посівна, осіння, уже буде чудовою. Я думаю, вона буде вже стовідсотково».

Фото на обкладинці: у Станіславській громаді засівають розміновані поля, березень 2023 р. Усі фото: Facebook/Ivan Samoylenko

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Тэги:

Агресія росії
Миколаїв
Херсонщина
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів