Фермери Херсонщини готуються до посівної: людям потрібна робота, а власникам паїв – орендна плата
Фото ілюстративне

Фермери Херсонщини готуються до посівної: людям потрібна робота, а власникам паїв – орендна плата

Автор: Марина Поліщук 15 Февр. 2023 09:00

Незважаючи на замінування сільськогосподарських земель, аграрії деокупованої частини Херсонщини все ж готуються до посівної кампанії. Зокрема, у Станіславській громаді планують засіяти близько 1000 гектарів, хоча до війни тут обробляли понад 17 тисяч. З якими ризиками зіштовхуються фермери та скільки коштує розмінування 1 гектара землі?

На звільненій від російських окупантів правобережній частині Херсонської області приблизно 600 тисяч гектарів території залишаються замінованими. У першу чергу сапери розміновують логістичні шляхи, а потім перейдуть до агросектору. У зв’язку з цим посівна кампанія на правобережній Херсонщині цього року під загрозою. Подекуди, особливо на узбережній смузі вздовж Дніпра, вона взагалі буде неможливою через те, що обстріли російських військ із лівого берега тривають.

Така ситуація, наприклад, у Бериславському районі. Зокрема, у Нововоронцовській громаді є поля, які вже засіяні озиминою, проте їх відсоток дуже малий, більша частина полів потребує розмінування. У Великоолександрівській громаді обстеження на вибухонебезпечні предмети потребують не менше 95% полів.

Не в кращому стані сільськогосподарські землі й у Херсонському районі. Незважаючи на ризики, пов’язані із замінуванням територій, аграрії Станіславської громади (колишній Білозерський район) все ж готуються до посівної кампанії. Загальна площа земель, які планують засіяти місцеві фермери, складає близько 1000 гектарів, тоді як до війни тут обробляли понад 17000 гектарів, пише Bilozerka.info.

Як розповів Станіславський сільський голова Іван Самойленко, наразі до громади повернулася третина фермерів, частина з яких займається розчищенням посівних площ. Зокрема, у Станіславі до весняної посівної готуються два фермерські господарства, які обстежили майже 500 гектарів земель уздовж берегової лінії. Виявлені вибухонебезпечні предмети аграрії позначають спеціальними мітками, щоб потім залучити до їхнього знешкодження вибухотехніків.

У селі Широка Балка розчищено близько 200 гектарів земель сільськогосподарського призначення. Це угіддя, які обробляють три місцеві фермерські господарства.

У Софіївці, де більшу частину площ займають переважно яблуневі сади та виноградники, наразі за насадженнями ніхто не доглядає. Господарі планують взятися до роботи навесні.

За словами сільського голови, найбільш складна ситуація сьогодні склалася в Олександрівці, поля довкола якої всіяні вибухонебезпечними предметами. Такі наслідки мали активні бойові дії, що тривали тут протягом усього періоду окупації. До повного розмінування територій місцеві фермери не вийдуть у поле. Проте, коли дійде черга до земель сільськогосподарського призначення, наразі сказати важко.

Землеробство на Херсонщині завжди було ризикованим через посушливий клімат і відсутність зрошення, кажуть місцеві сільгоспвиробники. Сьогодні ці ризики стали ще більшими. Проте людям потрібна робота, а власникам паїв – орендна плата, наголошують вони. Та й кредитних зобов’язань перед банками ніхто не відміняв, хоч борги й реструктурували.

У Херсонській обласній військовій адміністрації напередодні старту посівної кампанії застерегли сільгоспвиробників, що їм не варто звертатися за послугами з розмінування до компаній, які не мають ліцензії. Адже це не гарантує безпеку. За словами керівника пресофісу Херсонської ОВА Олександра Толоконнікова, влада області співпрацює з міжнародними організаціями з надання спецтехніки для розмінування Херсонщини.

До речі, сьогодні розмінування 1 гектара землі коштує 40-50 тисяч гривень, а це ринкова вартість земель сільськогосподарського призначення. Про це в січні розповів заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук, пише Agravery.

«Кошти мають піти на підготовку додаткових саперних груп та фінансування розмінування полів для аграріїв. Саперні роботи на одному гектарі землі коштують фактично стільки, скільки коштує сама ця земля, тобто приблизно 40-50 тисяч гривень за гектар. Дуже важко знайти такі кошти, особливо тим фермерам, які все втратили через війну. Мільярд доларів – це той мінімум, який сьогодні необхідно було б залучити у цю роботу», – наголосив Марчук.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів