Чотири місяці після підриву Каховської ГЕС: як сьогодні живе затоплений Острів у Херсоні

Чотири місяці після підриву Каховської ГЕС: як сьогодні живе затоплений Острів у Херсоні

Автор: Ганна Власенко 07 Октября 2023 15:00

Минуло 4 місяці від дня, коли армія РФ здійснила акт тероризму – підірвала Каховську ГЕС. У результаті були затоплені величезні масиви: під водою опинилися населені пункти та сільгоспугіддя, було забруднене Чорне море та знищена зрошувальна система півдня нашої країни. У Херсоні були підтоплені кілька прибережних районів, а серед найбільш постраждалих – мікрорайон Корабел, або Острів, як називають його херсонці. Яка ситуація сьогодні на Острові, які зміни відбулися тут за 4 місяці, чи вдалося подолати наслідки затоплення, як виживають острів’яни – на ці питання «Гривна» шукала відповіді.

Мікрорайон Корабел після теракту був затоплений повністю. У деяких багатоповерхівках вода сягала першого поверху. А в районі Гідропарку та Нафтогавані більшість приватних будинків опинилися під водою майже повністю.

Мешканці будинків, чиї квартири були затоплені, згадують, що вода в деяких оселях стояла по пояс понад три доби. А коли відійшла та в людей з’явилася змога оцінити втрати, дехто з потерпілих пережив страшний шок. Адже більшість майна: побутова техніка, меблі, речі – усе було спотворене, зруйноване, пошкоджене.

Ось як про пережите згадує Віра Федорівна, мешканка підтопленої п’ятиповерхівки по вулиці Патона:

«Коли я дізналася про підрив дамби, то одразу вирішила евакуюватися. Швидко зібрала документи, дещо з речей і виїхала в інший район міста до сестри. Увесь час стежила за ситуацією і знала, що моя квартира затоплена. Звісно, переживала за речі. Але й уявити не могла, що мені доведеться майже все викинути. Із речей «вижили» лише телевізор, мікрохвильовка, дещо з одежі та кілька банок із закруткою. Усі меблі, ковдри, подушки, багато одягу та побутових речей довелося викинути. Майже місяць я вигрібала все з помешкання. Було дуже важко й фізично, і морально».

Пані Віра ще зауважила, що після сходу води все навкруги було, як у фільмі-катастрофі про апокаліпсис: скрізь – почорнілі дерева та кущі, засохла кірка товстенного мулу під ногами, величезні провалля на дорогах та біля фундаментів будинків, сумні, похмурі обличчя людей. Не було води, електрики, газу…

За 4 місяці, що минули з часу великого потопу на Острові в Херсоні, багато чого змінилося.

БЛАГОУСТРІЙ

Сьогодні Острів майже не відрізняється від інших мікрорайонів у Херсоні на лінії фронту. Після сходу води майже все літо тут працювали бригади комунальників та рятувальників – як херсонських, так і з інших областей. Спилювали й прибирали пошкоджене гілля і дерева, регулярно вивозили сміття та пошкоджене водою майно, яке люди звалювали на купи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Херсоні почався деревопад, але причина – не лише в підтопленні

Наразі майже щодня кілька робітників комунальної служби слідкують за благоустроєм Острова: косять траву на узбіччі доріг, прибирають із газонів опале листя та сміття.

Робочих рук, звичайно, не вистачає. Але й жителі мікрорайону не сидять без діла. У дворах багатоповерхівок люди самотужки прибирали територію, складаючи непотріб в окремих місцях, звідки його прибирали та вивозили комунальники.

Про те, як острів’яни дбають про свій мікрорайон, «Гривні» розповіла херсонка Інна Зюзько:

«Коли ми з чоловіком повернулися на Острів після потопу, я довго ревіла, дивлячись навкруги. Наш колись квітучий зелений двір із клумбами, дитячим і спортивним майданчиками був геть спотворений. Але вже за кілька тижнів ми із сусідами змогли вичистити двір від мулу та сміття, знову засадили клумби, помили у дворі лавки та столи, висапали бур’яни.

Проте після кількох дощів у липні трава почала дуже швидко підніматися. У нас величезній двір, і впоратися сапками із бур’янами нам самим було вже не під силу. А щириця, амброзія та лобода росли, як на дріжджах – у серпні бур’ян сягнув півтора метри заввишки! Це вже були якісь джунглі, де роїлися всілякі кусючі комахи.

Та з травою ми все ж таки впоралися. У сторожці гаражного кооперативу мій чоловік натрапив на стару, уже іржаву після потопу газонокосарку. Чоловік домовився із директором кооперативу, що спробує почистити її і відремонтувати. І в нього вийшло. Сусіди зібрали кошти на бензин, а мій чоловік викосив навколо будинку всю траву. Ще й сусідній двір почистив від бур’янів».

РИНКИ ТА МАГАЗИНИ

До підриву Каховської ГЕС у мікрорайоні Корабел функціонували два невеличкі ринки, один супермаркет (усього їх було три: один зачинився ще під час окупації міста, другий працював частково), кілька продуктових та зоомагазинів, кафе-пекарня, шиномонтажка, два квіткові кіоски, магазин секондхенду.

Після сходу води майже одразу відновив роботу супермаркет. Оскільки електроенергії ще не було, то маркет працював за допомогою генератора. Тільки в цьому магазині довгий час жителі Острова мали змогу розрахуватися карткою. У продажу було лише найнеобхідніше: хліб, крупи та макарони, печиво й цукерки, побутова хімія і зовсім трішки (працював тільки один невеликий холодильник) молочних та м’ясних продуктів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Овочеві розкладки в Херсоні: стихійна торгівля чи спосіб виживання? (фото, відео)

Острівський ринок на Патона дуже постраждав від затоплення – він ще і досі не відновився. Місцеві кажуть, що більшість власників кіосків і бутиків цього ринку виїхали з міста, тож немає кому навести тут лад. Хоча один кіоск із продажу цигарок, води та кави таки відновив свою роботу. А взагалі цей ринок ще не функціонує.

А от на малому ринку по вулиці Шенгелія кілька торгових точок відкрилися майже одразу після сходу води. Цей ринок наразі – центр життя в мікрорайоні Корабел. Тут можна придбати хліб, овочі, канцтовари та різні побутові дрібниці. Тішить, що продавців на ринку із часом більшає. Привозять свіжу молочку та м’ясо, торгують сезонними овочами й фруктами. На ринку відкрилися кілька стаціонарних точок із холодильниками, де можна придбати заморожені продукти: курятину, вареники, млинці, рибу.

Наразі на Острові працюють ще й два невеликі продуктові магазини, де є основні групи товарів.

ПОСЛУГИ Й МЕДИЧНА ДОПОМОГА

Також у мікрорайоні працює відділення «Нової пошти». А от відділення «Укрпошти» через безпекову ситуацію тимчасово зачинене. Проте пенсії та соцвиплати жителям Острова регулярно доставляють невтомні поштарки, за що люди їм дуже вдячні.

Функціонують на Острові пункт незламності та гуманітарний штаб. Саме тут після потопу була сконцентрована основна допомога острів’янам. Тут люди заряджали телефони та павербанки, дізнавалися новини, отримували привозну воду, хліб, гуманітарні набори, необхідні консультації. Сюди й досі місцеві жителі йдуть по безкоштовний хліб та гарячі обіди.

Мають змогу жителі мікрорайону отримати й медичну допомогу. Розташована на Острові поліклініка № 3 міської клінічної лікарні імені Тропіних припиняла свою діяльність тільки на час підтоплення.

Як розповіли «Гривні» в реєстратурі закладу, поліклініка надає весь спектр терапевтичних послуг та консультації. Будь-хто може звернутися за допомогою. Зі слів медпрацівників, якщо людині потрібна екстрена допомога, її надають без попереднього запису. А загальні консультації відбуваються за попереднім записом по телефону: (095) 285-33-03.

КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ

6 червня, у день теракту на Каховській ГЕС, у мікрорайоні Корабел одразу були відключені газ, електро- та водопостачання. Людям, які не евакуювалися з Острова – а таких було чимало, – довелося майже місяць буквально виживати в надскладних умовах. Спогадами про той час поділився місцевий житель пан Дмитро:

«Нас у будинку залишилося дванадцятеро. Допомагали волонтери: привозили хліб, воду, батарейки для радіоприймача та ліхтариків, корм для тварин. Ми всі гуртувалися, підтримували одне одного, навіть їжу гарячу готували на всіх. Адже на сухому пайку довго не проживеш. Тому на загальному балконі організували «польову кухню»: із цегли зробили мангал, хтось приніс велику каструлю, розпалювали вогонь та варили суп чи кашу з тушонкою. Так і прожили цей час. А потім волонтери привезли до гумштабу газові горілки, на яких можна було готувати до того моменту, поки не включили газ».

Наприкінці червня газопостачання в мікрорайоні Корабел відновили. Одночасно в будинки подали й воду, проте майже до середини вересня з кранів на Острові текла технічна, непридатна до вжитку вода. Але люди раділи й такій. Адже на побутові та санітарні потреби натягати води, особливо на верхні поверхи, – завдання не з простих.

Проблем із питною водою, зі слів жителів мікрорайону, не було. Багато бутильованої води привозили благодійники та волонтери. Щодня по цистерні води доставляли херсонські та миколаївські рятувальники. Через деякий час в різних місцях мікрорайону встановили стаціонарні ємності, які постійно наповнюються чистою водою. Від середини вересня з кранів житлових будинків на Острові тече вже питна вода.

Найскладніша проблема в мікрорайоні – це відновлення електропостачання. Найспекотніший період люди пережили без холодильників. Це було важко, але острів’яни впоралися. Про той час «Гривні» розповіла пані Ірина:

«Без електрики, звичайно, важко жити. Увесь час потрібно було слідкувати, щоб був заряджений телефон, інакше як повідомляти рідним, що з тобою все гаразд, та дізнаватися новини? Тож щодня я проводила дві-три години в гумштабі, щоб зарядитися. Звичайно ж, і з продуктами нерідко були проблеми, адже спека стояла неймовірна, навіть овочі не витримували – швидко псувалися. Тож доводилося пристосовуватися: готувала тільки на раз чи два, чи тільки рідку їжу, яку можна часто кип’ятити, намагалася не купувати ані молочних продуктів, ані м’ясних чи риби. Дуже боялася отруєння. А коли наш будинок під’єднали до електрики, то радості не було меж».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 150 грамів ковбаси і сонце замість бойлера: як жителі Острова в Херсоні справляються без світла

Початок робіт із відновлення електропостачання в мікрорайоні Корабел міська влада анонсувала ще 18 липня і припустила, що на відновлення знадобиться до 5 тижнів. Рівно за місяць, 18 серпня, начальник ХМВА Роман Мрочко та голова ХОВА Олександр Прокудін повідомили, що в перші будинки на Острові подали напругу.

Але на шляху до повного підключення електропостачання ще було далеко, адже аварійники зіткнулися з низкою проблем. Річ у тім, що підземні кабелі, прокладені в каналізацію через колектори, були затоплені. Коли зовні вода вже зійшла, то ґрунтові води ще залишалися. Тому в електриків не було можливості спуститися і перевірити наявність пробоїв. Знадобилося чимало часу, щоб усе це відновити.

Наразі ще й досі в декількох будинках на Острові ще немає електрики. Наприкінці вересня начальник ХМВА Роман Мрочко повідомив, що зі світлом на Острові – уже 8737 точок обліку (загалом – 10527).

Щодо опалення взимку, то це – питання. Нещодавно Олександр Прокудін повідомив, що Херсон практично готовий до зими. Роман Мрочко теж запевняє, що влада вживає всіх заходів для підготовки міста до опалювального сезону.

Але жителі мікрорайону Корабел, які минулої зими обігрівали свої помешкання електроприладами через відсутність централізованого теплопостачання, сумніваються в готовності міста забезпечити їх теплом цього сезону. Адже на власні очі бачать, що тепломережами наразі ніхто не займається. А вони – у жахливому стані.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Влада сподівається, що весь Херсон буде з теплом, але жителі Острова сумніваються (фото)

Звичайно, до настання холодів ще є трішки часу, і можливо, ситуація кардинально зміниться. Проте жителі Острова напередодні зими все ж розраховують більше на вправну роботу електриків, ніж тепловиків. Своїми думками з цього приводу поділилася острів’янка Вікторія:

«Минула зима, дякувати Богу, не була дуже холодною. Ми обігрівалися конвектором та масляним радіатором. Не мерзли – це точно, хоча рахунки за електрику були великі. Проте не було рахунків за опалення. Не дуже віримо, що на Острові будуть теплі батареї цьогоріч, бо не бачимо ніякої роботи в цьому напрямку. Зими не боїмося – не замерзнемо. Молимося тільки, щоб не було перебоїв з електрикою».

Якщо підсумувати враження від відвідування мікрорайону Корабел одразу після затоплення та через 4 місяці після страшного теракту, то висновок один: Херсон і херсонці вкотре доводять, що вони – незламні, сміливі, люблять своє місто, свої домівки й ненавидять країну, яка своїм віроломним вторгненням і постійними обстрілами розділила їхнє життя на «до» та «після».

У жителів Острова вже не одне таке «до» та «після», але стійкість, мужність і незламність цих людей вражає.

На світлинах: мікрорайон Корабел через 4 місяці після затоплення. Херсон, початок жовтня 2023 р. Усі фото автора

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів