150 грамів ковбаси і сонце замість бойлера: як жителі Острова в Херсоні справляються без світла

150 грамів ковбаси і сонце замість бойлера: як жителі Острова в Херсоні справляються без світла

Автор: Ганна Власенко 10 Августа 2023 09:40

Більше двох місяців минуло з дня теракту на Каховській ГЕС, а жителі мікрорайону Корабел, найбільш постраждалого від підтоплення в Херсоні, ще й досі живуть без електроенергії. Як вдається справлятися без світла в умовах спеки – «Гривна» дізнавалася в херсонських острів’ян.

Зранку 6 червня, коли світ дізнався про черговий масштабний злочин Росії – підрив дамби Каховської ГЕС, у херсонському мікрорайоні Корабел з метою безпеки відключили газ, воду та світло. Наприкінці червня після певних обстежень та робіт відновили подачу до осель мешканців технічної води й газу.

А от про електроенергію людям порадили навіть не мріяти щонайменше два місяці. Мовляв, поки остаточно не просохнуть силові кабелі, не будуть перевірені та відремонтовані всі підстанції, світло в оселях не з'явиться.

18 липня начальник Херсонської військової адміністрації Роман Мрочко повідомив, що розпочалися спільні роботи «Херсонобленерго» та ДТЕК з відновлення електропостачання в мікрорайоні Корабел. Орієнтовний термін проведення ремонту електромереж – від 2 до 5 тижнів.

Отже, людям дали зрозуміти, що приблизно до середини серпня, а то й до вересня ще треба потерпіти та якось виживати без холодильника, бойлера, пилососа тощо.

«Гривна» розпитала у жителів Острова, як їм протягом майже всього спекотного літа вдається жити без звичних речей.

Так, пані Ірина, яка пережила повінь на Острові, розповіла нам, що пристосувалася варити більш рідку їжу не більше, ніж на два дні.

«Варю супчики, борщ, овочеве рагу, соуси до каш чи спагеті. Тобто таку їжу, яку можна закип'ятити. Таким чином іще жодного разу, навіть під час лютої спеки, у мене нічого не прокисло», – ділиться досвідом жінка.


Холодильники у квартирах острів’ян у Херсоні цього літа виконують переважно функції кухонної шафи. А щоб запобігти появі запахів – там стоїть ємність з оцтом. Фото надане жителькою Острова

Пан Дмитро розповів, що хліб, який він бере в гуманітарному штабі раз на три дні, він зберігає не в поліетиленовому пакеті, як зазвичай, а в пергаменті.

«Щоб хліб не пліснявів швидко, я його обмотую пергаментом і зберігаю в емальованій каструлі у ванній кімнаті – це найпрохолодніше місце в квартирі. Із цим хлібом їм салат, який готую на один раз, або супчики. Ще виручають яйця та консерви. Ось так поки що й харчуюсь», – додає чоловік.

А от в Олени Семенівни чоловік хворіє на діабет. Жінка жаліється, що весь час доводиться готувати щось свіже, бо чоловікові потрібне п’ятиразове харчування:

«Без холодильника важко. Завжди переживаєш, щоб не пропали харчі. Бо забудеш перекип’ятити суп звечора – а на ранок він уже не годний. Тож намагаюся готувати часто, але так, щоб на раз чи два поїсти. М’ясо зазвичай просто варю, а ковбаси купляю не більше 150 грамів, щоб за день з’їсти».


Поличка з телевізором наразі на Острові в Херсоні не актуальна. Але вона рятує квіти від спеки – на підвіконні рослинам дуже тяжко... Фото й підпис – із соцмережі

Окрім проблеми зберігання харчів без електроенергії, є ще декілька, хоч і не таких нагальних, але все ж клопітних. Ідеться про нагрів води, аби помитися та випрати речі. Пані Ірина каже, що поратися з цим їй допомагає літнє пекуче сонечко.

«Щоб не гріти воду для цих потреб на газовій плиті, а заодно – ще більше не нагрівати повітря в розпеченій квартирі, я набираю воду у великі пластикові пляшки та виставляю їх на балкон. У другій половині дня там стільки сонця, що можна нагріти басейн (сміється)! Тож браку теплої води я поки що не відчуваю – вистачає і помитися, і зайнятися пранням», – розповідає жінка.

Чи не найактуальнішою проблемою за відсутності електроенергії є заряджання телефонів, без яких неможливо уявити своє життя. Адже і з родичами треба поговорити, і новини почитати, а дехто використовує смартфони і як телевізор чи радіо. А от зарядити гаджети для багатьох острів’ян – проблема.

Як каже пан Дмитро, у мікрорайоні працює наразі лише один гуманітарний штаб, де за допомогою генератора люди заряджають телефони.

«Зазвичай у другій половині дня я іду "на зарядку". Зранку в штабі – не проштовхнутися. Людей багато, черга, душно... Щоб хоч на половину зарядити мій кнопковий телефон, мені потрібно провештатися там години дві, а то й три. Це важко, але треба, бо якщо о 17:00 не зателефоную донці, буде з нею скандал», – жаліється чоловік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жителям підтоплених районів у Херсоні роздають генератори, але є нюанс...

Дехто із жителів Острова має генератори, тож принаймні мають змогу заряджати телефони собі та сусідам. Але робота генератора – задоволення не з дешевих, адже пальне для нього дороговартісне, а сам пристрій – доволі прожерливий.


Заряджання гаджетів – чи не найактуальніша проблема для багатьох жителів херсонського мікрорайону Корабел за відсутності електроенергії. Фото надане жителькою Острова

А от пані Ксенія розповіла нам, що проблему заряджання гаджетів їй допомогли вирішити близькі та друзі.

«Не уявляю свого життя без певних речей, наприклад, без інтернету. Тож для мене завжди заряджений смартфон чи планшет – річ дуже потрібна, та й моя робота напряму пов'язана з доступом до інформації. Тож коли на Острові зійшла вода і я вирішила повернутися додому, у мене були вже три повербанки. Їх мені дали колеги та друзі. А нещодавно син на день народження подарував ще один – потужністю 60000 мАч. Це для мене наразі дуже вчасний, потрібний та крутий подарунок! А заряджає їх мені близький друг, який живе в районі, де є електроенергія. Тож у мене немає причини хвилюватися з приводу зарядки гаджетів», – розповіла нам херсонка.

До слова, жителі багатостраждального мікрорайону Корабел майже щодня бачать біля підстанцій та житлових будинків бригади електриків. Люди запитують, коли ж очікувати світло. Відповіді різні: від 2-3 днів – до 2-3 тижнів...

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів