Відбудова Посад-Покровського на паузі: в Держагентстві відновлення розкрили причини

Відбудова Посад-Покровського на паузі: в Держагентстві відновлення розкрили причини

Автор: Юрій Лобачов 10 Июня 2024 17:40

Посад-Покровське — село, яке чи не найбільше згадується в прес-релізах чиновників різного рівня. Населений пункт, який мав би стати вітриною того самого відновлення після російської агресії. Мав би стати, але традиційно «щось пішло не так».

Ще у квітні цього року журналісти видання «Гривна» відвідали Посад-Покровське, щоб показати суспільству ту саму розпіарену відбудову житла для людей та інфраструктури. Однак, попри наявність великої (відносно) кількості будівельної техніки на вулицях села та кількох будівельників на одному об’єкті, сам процес будівництва було поставлено на паузу.

ЧИТАЙТЕ ПО ТЕМІ: Відбудова Посад-Покровського: як живе село, яке окупанти майже повністю стерли з лиця землі (відео)

Тоді в старостаті нам відповіли, що призупинення будівництва явище короткочасне, пов’язане з тимчасовою відсутністю фінансування підрядників. Про останніх, до слова, «Гривна» також писала, аналізуючи тендери на відновлення будинків, загальна вартість яких на той час перевалила за 250 млн гривень. Там наші журналісти знайшли ймовірно змову трьох компаній під час проведення закупівлі від обласної Служби відновлення та розвитку та зафіксували факти початку робіт ще до проведення тендерів минулого року.

НАШЕ РОЗСЛІДУВАННЯ: Відбудова Посад-Покровського на Херсонщині: хто розділив 250 млн гривень на будівництво нових будинків

Що ж ми побачили у квітні цього року? Брендовані огородження на центральній вулиці, залиті подекуди фундаменти та близько п’яти збудованих «коробок» будинків. Однак, власники останніх заявили, що роботами займалися волонтери, а не якість підрядники, яких обрали в Службі відновлення. Самі ж місцеві жителі неохоче спілкувалися з журналістами саме про відбудову, кажучи не на камеру про складнощі та перепони з якими вони стикаються, намагаючись добитися від влади відновлення або ремонту свого дому.

Будівельна техніка неподалік центру Посад-Покровського

Ситуація зараз не змінилася, кажуть місцеві жителі, з якими нам вдалося поспілкуватися на умовах анонімності. Все ті ж жовті огородження прикрашають центральну вулицю села, за якими не ведеться жодних робіт. «На паузі» й відновлення водопостачання в Посад-Покровському. Про те, що роботи почались нагадують лише кілька вже старих траншей та пластикова труба неподалік від старостату, яка виринає з траншеї.

Про Посад-Покровське забули й в Херсонській ОВА. Остання згадка в Telegram-каналі очільника обласної військової адміністрації Олександра Прокудіна датується кінцем березня цього року. Та й вона стосується 80-ї річниці заснування Херсонської області та висадкою дерев у селі. Далі жодної мови про відбудову, хоча раніше саме Посад-Покровське було в фаворі теми про подолання наслідків російської агресії.

Пояснення щодо «паузи» у відбудові села дав нещодавно очільник Держагентства відновлення інфраструктури Мустафа Наєм нашим колегам з видання «Мост». Варто нагадати, що саме Держагентство займається відбудовою населених пунктів. Так ось Наєм відповів журналістам, що його відомство знає про призупинення будівництва в Посад-Покровському. А пов’язано воно з бюрократією уряду. За словами Мустафи Наєма, уряд не ухвалює постанову про виділення коштів на проект відбудови. Він додав, що очікується затвердження на посаду нового міністра інфраструктури, який буде просувати питання виділення бюджету на подібні проекти.


Центр Посад-Покровського. Позаду видно труби - єдине нагадування про ремонт водопостачання в селі

Нагадаємо, що 9 травня Верховна Рада звільнила віцепрем’єр-міністра з відновлення України, міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Кубракова. Напередодні його звільнення нардеп Віталій Безгін заявив, що на засіданні фракції парламенту "Слуга народу" було ухвалено рішення про необхідність поділу повноважень Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України. За його словами, паралельно керувати і питаннями інфраструктури, і питаннями регіональної політики/децентралізації є майже неможливим. 

Відповідь журналістам була надана на початку червня цього року. А сама ситуація отримала новий оберт сьогодні, 10 червня. Мустафа Наєм заявив про своє звільнення з Держагентства відновлення за власним бажанням. Причина в тому, що починаючи з листопада 2023-го його команда почала стикатися з постійною протидією зі сторони Кабміну та створенням штучних перешкод в роботі, про що чиновник заявив на своїй сторінці у Facebook. Він навів кілька причин свого рішення.

Починаючи з листопада минулого року, команда Агентства почала стикатися з постійною протидією, спротивом та створенням штучних перешкод.

За його словами, було повністю скасовано бюджет на проекти з відновлення та утримання доріг. Останнє, на думку Наєма, неминуче позначиться в першу чергу на стані доріг оборонного значення і, як наслідок, на всій військовій логістиці. Також серед причин звільнення він назвав «кошмарення бюрократією».

«Нас почали «кошмарити» бюрократією, коли документи на оплату захисних споруд, фортифікацій або відновлення погоджувалися в Уряді місяцями, поверталися по шість-вісім разів з безглуздими зауваженнями, затримувалися по декілька місяців, а деякі не погоджені й досі. Прямо зараз Уряд вже третій місяць не погоджує виплату майже 150 млн євро, які були запозичені державою у ЄІБ для критично важливих проектів, у тому числі, водогону та захисту енергетики. Все це має наслідки, про які я неодноразово офіційно повідомляв. Невчасна оплата роботи підрядників підриває довіру до держави; затримка з фінансуванням - сповільнює, а у деяких напрямках - повністю зупинило будівельні роботи, а це – втрата довіри і ринку, і місцевої влади, і громадян», - заявив Наєм.

Під цією заявою Мустафи Наєма читається й причина тривалого зупинення робіт, зокрема, в Посад-Покровському. Чи погодиться влада на відставку керівника Держагентства, залишається підвішеним питанням. Як і те, чи вирішить винесення «бюрократії» та «палок в колеса» на загал запуску призупиненого будівництва в окремо взятому населеному пункті, яке ще нещодавно було на порядку денному можновладців рівнів. Журналісти видання «Гривна» продовжують слідкувати за відбудовою Посад-Покровського та планують через певний час знову завітати до села, щоб показати, як зміниться ситуація після нових можливих кадрових призначень в Держагентстві відновлення та розвитку інфраструктури.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів