Відбудова та відновлення Херсонщини: два масштабні проєкти в Чорнобаївській громаді

Відбудова та відновлення Херсонщини: два масштабні проєкти в Чорнобаївській громаді

Автор: Марина Поліщук 30 Квитня 2023 10:55

В Україні триває відбудова постраждалих внаслідок війни населених пунктів, відновлення в них нормальних умов життя. Паралельно йдуть пошуки найбільш ефективних та швидких підходів до відбудови.

Зокрема, в роботу запускають експериментальний проєкт відбудови 6 населених пунктів, до яких увійшло й село Посад-Покровське. А в селі Чорнобаївка в межах іншого проєкту заплановано побудувати сортувальну станцію для сміття.

Посад-Покровське. Комплексна відбудова – «краще, ніж було»

Село Посад-Покровське Чорнобаївської громади увійшло до переліку населених пунктів, які держава буде відбудовувати в межах експериментального проєкту. Відновлення проходитиме комплексно й за новими принципами, основний з-поміж яких – Build back better, тобто «відбудувати краще, ніж було».

Як зазначено на Урядовому порталі, для проєкту відібрані такі населені пункти: Бородянка й Мощун у Київській області, Тростянець у Сумській області, Посад-Покровське в Херсонській області, Циркуни в Харківській області та Ягідне в Чернігівській області.

«Усі ці населені пункти зазнали страшних руйнувань. Тепер вони будуть відновлюватися комплексно. Це означає, що будуть відбудовувати не окремі будівлі та споруди, а все – зі системним підходом, новим плануванням та повною трансформацією цих населених пунктів», – підкреслив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Він додав, що реалізація експериментального проєкту не означає, що відновлення не торкнеться інших населених пунктів. Але саме на прикладі цих 6 населених пунктів шукатимуть найефективніші та найшвидші підходи для відбудови.

Раніше пресслужба Кабміну повідомляла, що в межах зазначеного експериментального проєкту заплановано відбудову приватного житла, лікарень, шкіл, садочків, ЦНАПів, об’єктів культури тощо.

Нагадаємо, у Посад-Покровському не вцілів жоден з-понад 900 будинків, майже половина осель вигоріли дотла. Сьогодні жителів села рятують модульні будинки, які Україні надали шведські партнери.

Чорнобаївка. Сортувальна станція для сміття

Протягом трьох місяців 30 місцевих держслужбовців з різних регіонів України здобували навички, необхідні для успішного планування та реалізації проєктів у громадах. Це відбувалося в рамках «Школи проєктного менеджменту для місцевого самоврядування», яку проводив Міжнародний республіканський інститут (IRI) за підтримки Агенства США з міжнародного розвитку (USAID).

За результатами навчання місцеві службовці розробили проєкти по відбудові своїх громад та отримали рекомендації щодо фінансової підтримки. Одним із них став проєкт щодо вирішення проблеми із сміттям у селі Чорнобаївка, ідеться в пресрелізі IRI.

Чорнобаївка переповнена залишками сміття після перебування тут російських військ. Самотужки громада не може справитися з ним, тому рішенням може стати будівництво станції сортування сміття. Такий проєкт розробила службовиця Чорнобаївської селищної ради Зорє Ганієва. Він передбачає створення станції сортування та компостування твердих побутових відходів.

«Зараз нам дуже потрібне сортування, щоб переробити все це сміття. Те, що ми зможемо перекомпостувати, ми використаємо на потреби громади. Наприклад, уламки будівельного матеріалу переробимо на щебінь і використаємо його для доріжок. А решту продамо й отримаємо кошти для інвестицій в громаду», – пояснює авторка проєкту.

Передбачається, що будівництво сортувальної станції окупиться через 10-12 років. Долучити до нього також планують сусідні громади Херсонської області.

***

Раніше Херсонська ОВА повідомляла, що Чорнобаївську громаду було відібрано до участі в Проєкті UA2011-01 «Надання експертної та технічної допомоги уряду та регіональним адміністраціям у розробці та реалізації планів відновлення», що фінансується урядом Великої Британії.

«Спільно з членами робочої групи громади та експертами проєкту планується проаналізувати стан і потреби громади та визначити, що має бути відновлено в першу чергу, розробити концепцію проєкту відновлення інфраструктурних об’єктів тощо», ішлося в повідомленні. 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів