Відмовитися від свого житла на ТОТ: держава готує нову програму компенсацій для переселенців

Відмовитися від свого житла на ТОТ: держава готує нову програму компенсацій для переселенців

Автор: Марина Поліщук 04 Июля 2024 13:00

Уже зараз відмовитися від свого будинку чи квартири, що знаходяться на окупованій території, та отримати компенсацію на купівлю іншого житла. Невдовзі такий варіант держава зможе запропонувати українцям, які вимушені були виїхати з окупації, зокрема й із Херсонської області. Але поки що він лише на папері – відповідний законопроєкт готують до другого читання.

Таким чином влада намагається вирішити проблему втрати мільйонами людей можливості користуватися своїм нерухомим майном через окупацію та бойові дії та виплати компенсації за нього. Адже величезним каменем спотикання наразі є те, що ніхто з вимушених переселенців не може довести – вціліле їхнє майно на ТОТ або в зоні бойових дій чи зруйноване. Хоча, наприклад, будинки сотень жителів села Кринки Олешківської громади, точно знищені, але як доказати?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Село, що залишилося лише на карті та в спогадах: Кринки сьогодні – вигляд з висоти (відео)

Детальніше про те, як держава планує виплачувати компенсації жителям ТОТ за втрачене житло за умови відсутності доказів, розповіла радниця голови Асоціації міст України Оксана Продан в ефірі телеканалу «Київ».

За її словами, наразі паралельно йде розробка одразу двох механізмів, які мають допомогти людям зафіксувати втрату права користуватися своїм майном:

- експериментальний проєкт зі супутникового обстеження, тестування якого провели в окупованому Мелітополі;
- законопроєкт № 11161, який передбачає фіксацію абсолютного всього житлового майна, яке знаходиться на ТОТ, як такого, що втрачене.

Головне питання: для чого потрібна фіксація? Оксана Продан пояснює, що закон, який регламентує роботу «єВідновлення», тобто виплату компенсації за втрачене житло, передбачає роботу комісій безпосередньо на місці, у населеному пункті. Але ні на окупованих територіях, ні в зоні бойових дій комісії, звісно, не можуть провести обстеження житла та підтвердити факт його пошкодження чи руйнування.

Немає фіксації – немає компенсації. Саме з цієї причини навіть міжнародні структури не можуть прозоро допомагати українцям, які втратили житло на ТОТ чи в зоні бойових дій, наголошує радниця.

ВАРІАНТ 1: СУПУТНИКОВЕ ОБСТЕЖЕННЯ

Про цей пілотний проєкт «Гривна» вже розповідала. Нагадаємо, його розпочали восени минулого року в Мелітополі. Суть полягає у використанні дистанційного зондування, яке передбачає отримання даних про поверхню Землі методом аерофотозйомки або шляхом спостережень і вимірювань із космосу.

У Мелітопольській громаді таким чином провели обстеження багатоквартирних будинків, будинків з однією квартирою і приватних будинків. У результаті були отримані докази по 4 заявах про знищене житло – були оформлені житлові сертифікати для виплати компенсацій.

«Цей експеримент був успішний, хоча він і не покриває стовідсотково все зруйноване майно. Але наразі проєкт далі не рухається. Зараз від уряду залежить, як запустити його на всю територію тимчасово окупованих громад і тих, які в зоні бойових дій. Загалом в Асоціації міст України – понад 140 громад, які тимчасово окуповані», – зазначила Оксана Продан.

Як повідомляла «Гривна», якщо коротко пояснити причину зупинки експерименту, то проєкт перспективний, але коштів на його поширення на інші громади, які знаходяться на ТОТ та мають повністю зруйноване житло, немає. Це пов’язано, зокрема, і з кадровими перестановками в Держагентстві відновлення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Уряд звільнив голову Держагентства відновлення – чи вплине це на відбудову Посад-Покровського?

ВАРІАНТ 2: АВТОМАТИЧНА ВІДМОВА ВІД МАЙНА

Другий механізм, за словами Оксани Продан, передбачений законопроєктом № 11161, який 4 червня було ухвалено в першому читанні – нині його готують до другого. Документ передбачає фіксацію абсолютного всього житлового майна, яке знаходиться на ТОТ, як такого, що втрачене станом на сьогодні жителями тих чи інших громад.

Суть полягає в наступному. Людина виїхала з окупації, у неї є право власності на житло, яким вона не може користуватися. За своїм бажанням, вона може подати заяву про відмову від свого будинку чи квартири на користь держави. Натомість вона має право отримати житловий сертифікат чи компенсацію, щоб уже зараз придбати нове житло на підконтрольній території. А житло на ТОТ після деокупації переходить у власність держави.

«Тоді, маючи розуміння про кількість усіх квартир, будинків, які люди готові поміняти на право отримання іншої квартири чи будинку на підконтрольній території, ми зможемо судитися з РФ за це втрачене майно», – зазначила радниця голови Асоціації міст України.

Цей варіант, хоча він іще в розробці, але вже викликає чимало запитань. Одне з них – за яким коефіцієнтом буде оцінюватися те житло на ТОТ, від якого людина відмовляється? Адже до війни воно коштувало одні гроші, а зараз це вже зовсім інші суми.

«Сьогодні немає жодного коефіцієнта, як і фіксації. Але головне – запустити цю процедуру. Вона працює лише на деокупованих територіях – люди можуть отримати компенсацію чи сертифікати.

Ми маємо хоча би мати розуміння: хто готовий уже зараз відмовитися від свого житла на ТОТ і отримати, можливо, менше (ідеться про грошову компенсацію, – ред.) та купити, можливо, дешевше (будинок чи квартиру, – ред.). Але – сьогодні.

Усе буде залежати від того, яку методику розрахує Кабмін, за якою буде здійснюватися відшкодування. Звичайно, це не буде максимально ринкова ціна, яка була до повномасштабного вторгнення», – наголосила Оксана Продан.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знищені села Херсонщини: чи повертатимуться люди туди, де ні житла, ні роботи? (фото)

Фото: poda.gov.ua

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів