Гроші від Італії досі чекаємо: Труханов – про відновлення Спасо-Преображенського собору в Одесі

Гроші від Італії досі чекаємо: Труханов – про відновлення Спасо-Преображенського собору в Одесі

Автор: Дарина Лапіна 11 Июля 2024 08:00

Гроші від Італії на відбудову Спасо-Преображенського кафедрального собору в Одесі, пошкодженого російською ракетою в липні минулого року, поки що так і не надійшла. І поки чекали обіцяну фінансову допомогу від італійських партнерів вже відбудували майже весь зруйнований дах собору за кошти Єпархії. 

Про це розповів мер Одеси Геннадій Труханов в інтерв’ю «Укрінформу». 

За його словами, після влучання в собор російської ракети до Одеси приїхали італійці та пообіцяли виділити гроші на проведення в ньому протиаварійних робіт. 500 тисяч євро від уряду Італії, які він вирішив виділити через пів року після обстрілу собору, мали йти через ЮНЕСКО.

«Кошти за угодою між Урядом Італії та ЮНЕСКО мали йти саме через останню організацію. Ми неодноразово зустрічалися з представниками Італії та ЮНЕСКО і я зауважив, що зустрічі наші приємні, але непродуктивні, адже ми вже відбудували майже весь дах храму за кошти Єпархії, а від ЮНЕСКО все ще чекаємо тих грошей.

Італія зі свого боку передала кошти тільки навесні, але ЮНЕСКО без попередніх експертних досліджень та прозорих процедур з відбору підрядників гроші теж не може перевести напряму на собор. Тому ми чекали експертів ЮНЕСКО, досліджень, сканування та документування руйнувань і так далі. Я просив: дайте ці гроші, вони хоч цеглу на них куплять – але ЮНЕСКО так не працює. З такими темпами ми відбудуємо храм своїми силами», - розповів одеський міський голова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відбудова собору в Одесі: небайдужі українці роблять пожертви та купують іменну цеглу

Вищезгадані 500 тисяч євро, за словами мера Одеси, досі не надійшли.

«Сподіваюся, гроші на часткову відбудову даху храму надійдуть у середині липня. Поясню, чому йдеться про часткову відбудову покрівлі. Як відомо, наразі більшу частину даху в соборі за власні кошти полагодила Єпархія. Ми просили ЮНЕСКО зафіксувати ці роботи та виділити нам за них кошти, які ми б спрямували на подальшу відбудову. Але в Італії та в організації відповіли, що за вже виконані роботи вони грошей не можуть дати, бо є процедури та їхнє законодавство. Залишилося полагодити близько 160 кв. метрів покрівлі в епіцентрі прильоту, адже пошкоджені вибуховою хвилею понад 2,5 тис. кв. метрів полагодила Єпархія. Тобто за частину італійських коштів відремонтують ту частину даху, в яку було влучання. Решту грошей опанують пізніше», - пояснив Труханов.

Зауважимо, що в квітні цього року ми повідомляли про заплановане підписання меморандуму між Україною, Італією та ЮНЕСКО, який зокрема передбачав фінансову допомогу для Одеси. Мова йшла про 45 млн євро на проведення нагальних протиаварійних та консерваційних робіт в постраждалих об'єктах культурної спадщини охоронної зони ЮНЕСКО в Одесі. 

На питання: «На відновлення яких саме будівель спрямують ці кошти?», мер Одеси Геннадій Труханов поки відповіді не має.

«Деталі ще не відомі, але я сподіваюся, що коли їх обговорюватимуть, мене запросять. Бо останнім часом пішла мода вирішувати за Одесу без Одеси», - зауважив мер.

Коли ці 45 млн євро надійдуть одеський міський голова також не знає.

«Я постійно ставлю це питання. Постійні меморандуми, узгодження, жодної конкретики», - підсумував він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Понад 200 млн грн – стільки коштуватиме відбудова Спасо-Преображенського собору в Одесі

Фото: Yan Dobronosov (Reuters).

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів