Зрада не має ані гендерної приналежності, ані конкретної адреси. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну на Херсонщині колаборантами стали сотні жінок та чоловіків із різних сфер життя: державна служба, транспортна та банківська сфера, освіта та культура.
Особливий цинізм спостерігається в поведінці тих зрадників, які, маючи привілеї та відзнаки в Україні, бідкаються про те, як їм важко жилося до окупації. Одними з таких колаборантів є колишні працівники Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені М. Куліша Ружена Рубльова, Євген Гамаюнов, Ірина Бордюг, Олег Натяжний та Валерій Шелудько.
Читайте також: Типовий образ південного колаборанта: чого не вистачало зрадникам в Україні
Зазначені колаборанти, довгий час працюючи в театрі, отримували численні нагороди й відзнаки від України, зокрема й звання заслужених та народних артистів. Із приходом окупаційної «влади» на Херсонщину вони, як типові манкурти, миттєво забули своє минуле й пішли прислужуватися російським загарбникам.
Їхнє кримінальне переслідування – то справа відповідних органів. Але, що не менш важливо, як справедливо вважають працівники театру, це питання позбавлення колаборантів почесних звань.
Херсонський театр імені Куліша почав розглядати питання позбавлення зрадників українських почесних відзнак:
«Як би банально це не звучало, але війна показує, хто є хто…
23 із 250 співробітників нашого театру – колаборанти. Здавалось би, менше 10%, але від цього не краще – люди, які працювали з нами пліч-о-пліч, яким довіряли, без докорів сумління зрадили цю довіру. І сумно, що серед них – заслужені та народні!
Коли зрада стала очевидною, ми підняли питання зняття з Ружени Рубльової, Євгена Гамаюнова, Ірини Бордюг, Олега Натяжного та Валерія Шелудька державних нагород. Проте, звернувшись до уповноважених органів, ми з’ясували: в Україні немає закону, який позбавляє звання! Тобто ніхто навіть не міг припустити, що народна артистка України виступатиме на великій сцені у москві, а заслужений працівник культури ляже під орків та очолить театр…
Ми звільнили їх з роботи, викреслили з життя трупи, проте зняти почесне звання – справа не одного місяця, це треба робити через суд. Але про їхню зраду ми не забудемо – кожен отримає те, на що заслуговує!
Наостанок скажемо: до зустрічі в українському Херсоні, у нашому українському театрі Куліша!»
Додамо, що подібна ситуація склалася і в інших сферах. Так, наприклад, голова провладної партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко, коментуючи зраду вже покійного Ковальова, зазначив, що процес позбавлення зрадника мандату потребує проходження довготривалої процедури (на момент ліквідації 29 серпня 2022 року зрадник Ковальов перебував у статусі народного депутата).
У херсонській міськраді, реагуючи на зраду деяких колаборантів, які мають звання «Почесний громадянин Херсона», заявили, що позбавлення їх цього звання також займає багато часу в умовах воєнного стану.
До речі, Херсонський державний університет зміг оперативно рішенням вченої ради університету позбавити звання почесного доктора наук ХДУ зрадника Ромаскевича. Але, зрозуміло, що це звання регламентується внутрішніми положеннями університету, а не загальноукраїнським законодавством.
Ромаскевич є також кавалером українського ордену «За заслуги», якого він теж не позбавлений, так само як гауляйтер Сальдо та його заступник Булюк. Вони також є кавалерами українського ордену «За заслуги», а Сальдо навіть повний кавалер, тобто має три ступені цього ордену.
Чекаємо конкретних кроків від депутатів Верховної Ради!
Тэги: