У Бельгії почують вибухи біля херсонського музею
Фото з відкритих джерел

У Бельгії почують вибухи біля херсонського музею

Автор: Марина Поліщук 19 Травня 2023 10:30

На знак солідарності з Україною в експозиції 5 головних музеїв Бельгії відбудеться презентація фільму «Вибухи біля музею», присвяченому одному з музеїв Херсона. Ідеться про Херсонський краєзнавчий музей, що був розграбований під час відступу російських окупантів восени минулого року.

Фільм «Вибухи біля музею» створили українські художники Ярема Малащук та Роман Хімей. Вони зафіксували у відео зображення та звук у звільненому пів року тому Херсоні та всередині музею, повідомляє пресслужба Міністерства закордонних справ України. Будівля закладу знаходиться лише за 2 кілометри від окупованої території та за 6 кілометрів від позицій російських військ.

Крім того, фільм демонструє зображення розграбованого Херсонського обласного краєзнавчого музею та привертає увагу до російських злочинів проти України.

«Для нас було важливим не створити художнє висловлювання, а зафіксувати його відсутність. Місце злочину та свідчення очевидців вказують на те, що це було добре сплановане пограбування музейної колекції, яке доповнює список колоніальних злочинів Російської Федерації. Це аж ніяк не варварський акт, а холоднокровна операція зі стирання історії України», – розповідають художники Ярема Малащук та Роман Хімей.

Акцію присвятили до Міжнародного дня музеїв, у ній беруть участь:

- Королівські музеї мистецтва та історії в Брюсселі,
- Королівський музей Маримона в Морланвельзі,
- Міський музей Гента,
- Іпрський музей «У полях Фландрії»,
- Художній музей M Leuven в Левені.

Відвідувачі зможуть побачити фільм у їхніх експозиціях.

«Це дуже зворушливий твір мистецтва, вражаючий своєю крихкістю та стійкістю, який достовірно розкриває жах війни та неймовірно актуалізує важливість культурної спадщини через її відсутність. Фільм ще раз пояснює, як ця війна не лише вбиває людей і руйнує міста, але й стирає культурне тло країни. Ми хочемо приділити Україні належну увагу і сподіваємося, що колекції Херсонського музею, як і всі інші пограбовані українські колекції, будуть незабаром повернуті. Ця робота також служить для привернення уваги до культурних інституцій по всьому світу, які піддаються війнам і руйнуванню спадщини», – йдеться у заяві бельгійських музеїв. 

Фільм «Вибухи біля музею» також буде демонструватися в рамках виставки Documenting Ukraine з ініціативи Інституту гуманітарних досліджень у Відні (Institut für die Wissenschaften vom Menschen, IWM). Виставка складатиметься з двох переплетених розділів: trivial (тривіальне) та visceral (вісцеральне), та висвітлюватиме повсякденне життя в Україні під час війни.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Картини по $ 250 тисяч, браслети від $ 15 тисяч. Експерт підрахував, на яку суму росіяни обікрали музеї Херсона

Нагадаємо, у Херсонському краєзнавчому музеї зберігалася одна з найбільших колекцій старожитностей південної України. Експозиція нараховувала понад 173 тисячі предметів, що охоплюють 7 тисяч років: від скіфського золота до зброї Другої світової війни.

До речі, співробітники Херсонського краєзнавчого музею продовжують працювати, незважаючи на обстріли: вони відновлюють фонди та створюють виставки. Зокрема, 18 травня тут відбулося відкриття виставки «Херсон-2022: Хроніки деокупації». Нова експозиція присвячена півріччю з дня визволення правобережної Херсонщини від російської окупації та Міжнародному дню музеїв, ідеться на сторінці музею у Facebook.

На виставці представлені нові надходження до краєзнавчого музею. Серед них – 50 світлин відомого херсонського фотографа Олександра Корнякова, на яких зафіксовані мітинги-протести проти окупації міста рашистами. Увазі відвідувачів також запропоновані передані військовими, волонтерами, митниками зразки зброї російсько-української війни, свідоцтва очевидців тортур і мародерства російськими окупантами.


Херсонський краєзнавчий музей, 18 травня 2023 р. Фото зі сторінки музею у Facebook

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів