Частина колективу Херсонського обласного музично-драматичного театру на чолі з гендиректором Олександром Книгою повернулася до міста після звільнення. Працюють під обстрілами, створивши новий сценічний майданчик у театральному бомбосховищі. Усе заради улюблених глядачів – щоб підтримати бойовий дух та позитивний настрій незламних херсонців.
ФІЛЬМ ПРО ТЕАТР
7 січня цього року в Херсоні побував італійський режисер Енріко Баральді. В Україні він знімає документальний фільм про роботу театрів під час війни. Метою його поїздки в місто, яке нещадно обстрілюють російські окупанти, стала зустріч з Олександром Книгою – генеральним директором Херсонського обласного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша. Адже розповідь про наш театр стане частиною фільму разом із театрами Києва та Одеси.
«Говорили три години – про фестиваль "Мельпомена Таврії", в якому вони хотіли би взяти участь, про реалії, досягнення та труднощі херсонського театру. Гості лишились у захваті від того, що ми робимо, як ми робимо, від того, що театр Куліша не здається», – розповів Книга в коментарі «Суспільному».
Енріко Баральді, його команда та Олександр Книга. Херсон, 7 січня 2023 р.
ПАТРІОТИ ТА ЗРАДНИКИ
Український прапор замайорів над будівлею херсонського театру 13 листопада – через два дні після звільнення міста. За словами Олександра Книги, встановили його співробітники театру, які від початку вторгнення Росії знаходилися в окупованому Херсоні.
«Вони не перейшли на бік ворога, вони зберегли вірність своїй Батьківщині, рідному місту та улюбленому театру», – повідомив керівник храму Мельпомени.
Повернення українського прапора до будівлі театру. Херсон, 13 листопада 2022 р.
В одному з інтерв’ю Олександр Андрійович зазначив, що колаборантів у колективі виявилося небагато: з-поміж 250 осіб – 16 зрадників. Серед них – 4 актори, 2 артисти балету та 1 з окрестру. А також колишній охоронець, якого окупаційна влада призначила «директором» херсонського театру.
Нагадаємо, що серед зрадників виявилися народна артистка Ружена Рубльова, заслужений артист Євген Гамаюнов, режисер, заслужений діяч мистецтв Олег Натяжний та інші.
Місця звільнених акторів-колаборантів на театральній сцені Херсона обов’язково займуть гідні люди. І до речі, до штату театру вже запросили столичну зірку.
«Ми відновили виставу «Не плачте за мною ніколи» з народною артисткою України Ларисою Кадировою. У цей час у неї якраз закінчився контракт у театрі імені І. Франка. І ми забрали Ларису Миколаївну до себе в штат, бо місця після звільнення колаборантів були. Ця вистава тепер іде в Центрі Козловського на Хрещатику. Так що театр працює», – розповів Олександр Книга в листопаді минулого року в інтерв’ю виданню NewDay.ua.
СПОДІВАННЯ ТА ВТРАТИ
Директор та частина команди херсонського театру повернулися в місто в листопаді після звільнення. Одразу ж повідомили, що театр планує відновити свою роботу найближчим часом.
«Херсонці дійсно незламні! І щоб ще більше підтримати їхній бойовий дух та позитивний настрій, ми намагатимемося якнайшвидше відновити роботу театру Куліша у нашому рідному місті!» – написав тоді Олександр Книга в соцмережі.
Повернення у звільнений Херсон. Листопад, 2022 р.
Звичайно, що про повноцінну роботу театру Куліша говорити ще надто зарано. Проблемою є нестача коштів на відновлення викраденого та пошкодженого окупантами обладнання. Зокрема, кілька днів тому Олександр Книга звернувся до небайдужих із проханням допомогти коштами на придбання комп’ютерної техніки.
«Намагаємось відновити роботу театру, але загарбники, які користувалися приміщенням театру, знищили всі комп’ютери і забрали всі ноутбуки, які необхідні для роботи. Залишили пусті корпуси і купу своєї символіки. Тому я звертаюсь до спільноти з проханням про допомогу», – написав він у соцмережі.
Але головна причина передусім у щоденних обстрілах та небезпеці для життя як працівників закладу, так і шанувальників сцени.
На жаль, у колективі є втрати. Наприкінці листопада під обстрілами разом із чоловіком загинула касир Наталя Христенко, яка завжди зустрічала й проводжала гостей театру. А влітку, під час окупації Херсона, російські окупанти вбили головного диригента Херсонського музично-драматичного театру імені Миколи Куліша Юрія Керпатенка. Його розстріляли у власній квартирі за відмову співпрацювати з окупаційною адміністрацією.
СЦЕНА В БОМБОСХОВИЩІ
Попри небезпеку, працівники театру Куліша залишаються в Херсоні, налагоджують роботу та піднімають настрій людям, які теж перебувають у місті.
Оскільки використання великої сцени поки не може бути безпечним, сценічний майданчик вирішили створити просто у своєму бомбосховищі. Тим паче, що досвіду у створенні подібних локацій колективу не позичати, адже до війни в приміщенні театру функціонували невеличкі сцени «Під дахом», «Під сценою» тощо. Війна внесла корективи, тож тепер є і сцена «У бомбосховищі», точніше, «Артхаб в укритті» – так у театрі Куліша називають майданчик воєнного часу.
Творчий хаб в укритті театру. Херсон, 12 грудня 2022 р.
Відкрили його в середині грудня, і саме тут проходять концерти та вистави для дорослих і юних жителів міста. Першими гостями стала команда Vidlik PROJECTS у складі музикантів Стаса Корольова та Антона Слєпакова, які завітали в Херсон з благодійним концертом.
Потім в «Артхабі» Святий Миколай дарував подарунки та тішив розвагами маленьких херсонців.
Новорічне свято для дітей в укритті театру. Херсон, грудень 2022 р.
«Я навіть не сподівався, що в окупованому місті залишалось скільки дітей. Намагаємось обдарувати кожного!» – написав у соцмережі Олександр Андрійович, а пізніше додав:
«Попри небезпеку обстрілів і відсутність інколи світла і води, приймальню Святого Миколая відвідала величезна кількість маленьких херсонців і їх батьків».
Олександр Книга та гості з PEN Ukraine. Херсон, 26 грудня 2022 р.
У творчому хабі в укритті театр зустрічає і гостей – напередодні Нового року сюди завітали волонтери з громадської організації PEN Ukraine зі Львова та Києва.
«Говорили про Херсон, про окупацію. Гості хотіли почути реальні історії з перших вуст, дізнатись основні наративи і посили окупантів, які вони транслювали в соціум. У нас з’явились нові друзі, і такі зустрічі в подальшому будуть сприяти появі нових мистецьких продуктів, і, звичайно, ще більше зміцнюватимуть нашу Країну», – повідомив після зустрічі керівник театру Куліша.
Учасники «Поетичної шафи» в укритті. Херсон, 29 грудня 2022 р.
Тут провели «Поетичну шафу» – традиційну зустріч херсонських поетів та музикантів.
«Спасибі всім, хто прийшов і поділився своїми рядками! Спасибі всім, хто не прийшов і береже себе для наступних заходів!» – написала по завершенню Альона Мовчан, херсонська поетеса та співробітниця театру.
ГАСТРОЛІ ТА МРІЇ ПРО РІДНУ СЦЕНУ
Нагадаємо, що у вересні 2022 року Херсонський обласний музично-драматичний театр імені Миколи Куліша відкрив новий, 87/192-й театральний сезон у Києві, на сцені Національного театру імені Лесі Українки. Прем’єрою була моновистава «Кицька на спогад про темінь» за п’єсою Неди Наждани.
Також у репертуарі театру з’явилася вистава «Лишатися (НЕ) можна» – про окупований Херсон.
Афіша та сцена з вистави «Лишатися (НЕ) можна»
«Спочатку ми взяли готову п’єсу «Незламний Херсон і обісцяний БТР». Але коли почали працювати над цими текстами, зрозуміли, що вони трохи відсторонені, а ми самі пережили багато трагічних і драматичних моментів. І вирішили записати свої історії виїзду, а решту – із життя нашої колеги Юлії Бунчак. У неї син у Нацкорпусі і до неї першої прийшли з обшуком. Вже 12 березня у будинок увірвалася купа людей. Так народилася вистава «Лишатися (НЕ) можна». І вона успішно йде в Києві», – розповів Олександр Книга.
І не тільки в Києві – артисти херсонського театру успішно гастролюють містами України. І мріють про повернення на рідну сцену в незламний мирний Херсон.
Можливо, своїх херсонських глядачів театр зустріне не лише прем’єрами на великій сцені, а ще й з новим статусом. Нагадаємо, на позачерговій сесії Херсонської обласної ради, що відбулася 23 грудня минулого року, депутати підтримали клопотання про присвоєння Херсонському обласному академічному музично-драматичному театру імені М. Куліша статусу національного.
Тэги: