Про мобілізацію, ротацію та війну-2024: головні заяви Валерія Залужного

Про мобілізацію, ротацію та війну-2024: головні заяви Валерія Залужного

Автор: Марина Поліщук 27 Декабря 2023 08:40

26 грудня головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний провів брифінг для журналістів, під час якого прокоментував чимало актуальних на сьогодні питань: стосовно мобілізації, роботи ТЦК, електронних повісток, а також демобілізації військових та ротації тощо. Далі – головні заяви Залужного.

ДЕМОБІЛІЗАЦІЯ ТА РОТАЦІЯ

За словами Залужного, Генштаб погодився з Міноборони на демобілізацію військових через 36 місяців після початку служби. Але, як додав головнокомандувач, можливість демобілізації буде залежати від кількох факторів.

Перший фактор – на фронті не має бути загострень. Другий – цих людей через 36 місяців буде ким замінити.

«Я чітко розумію, що наші бійці зараз на фронті в надскладних і дуже важких умовах роблять свою справу, завдяки якій ми можемо зараз з вами спокійно спілкуватися. Звісно, мені б хотілося, щоб люди, які йдуть до війська, і особливо ті, які вже служать, чітко розуміли, скільки їм необхідно буде воювати», – сказав Залужний.

Також він прокоментував можливість ротацій на фронті кожні пів року, як це передбачено в одному з двох законопроєктів, які стосуються мобілізації, що їх Кабмін вніс до парламенту 25 грудня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Покарання для порушників мобілізації: Кабмін пропонує систему штрафів, обмежень і навіть ув’язнення

«Хочеться, щоб ця норма була. Але ситуація залежить від дій противника. Ми не можемо прогнозувати, що це 5 чи 6 місяців. А якщо ворог піде з неатакованих ділянок?» – пояснив він.

ЕЛЕКТРОННІ ПОВІСТКИ

Як заявив головком, він буде радий будь-якому способу залучення людей до війська, але додав, що ця ініціатива виходила не від Генштабу чи Збройних сил України.

«Пропозицій щодо електронних повісток Генштаб не робив. Але ми раді будь-якому способу, який забезпечить нашу потребу в людях», – сказав Залужний.

РОБОТА ТЦК

Головнокомандувач незадоволений роботою Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (так звані «військкомати»).

«Станом на сьогодні їх роботою поки незадоволений. Ми прослідкували, щоб ключові посади залишилися і продовжили роботу. Щодо керівників – деяких уже звільнили, але процес змін триває», – зазначив він.

За словами Залужного, якби ТЦК та СП працювали так, як потрібно, то не довелося б обговорювати законопроєкт про мобілізацію.

«Люди, які працюють в ТЦК, – це окрема спеціальність, необхідно мати певний набір знань, навичок і умінь, які дозволяють працівникам ТЦК виконувати свої обов'язки. Як зовні ТЦК, так і всередині цього організму. Але станом на сьогодні хочу сказати, що можливості по прийому особового складу територіальні центри комплектування не втратили», – додав Залужний.

СИТУАЦІЯ НА СХОДІ

Залужний розповів про обстановку в Авдіївці та Мар'їнці, які зараз є найгарячішими точками фронту. Він повідомив, що українські військовослужбовці відійшли на північну околицю Мар'їнки, оскільки росіяни повністю знищили українське місто.

«Ми захищаємо кожний клаптик нашої землі. Але коли на цьому вузенькому клаптику ворожі снаряди починають перекопувати це місце разом із камінням, з землею та нашими бійцями – життя наших бійців нам важливіше. Тому в Мар'їнці, яка трималася майже два роки, – наші війська ще знаходяться у північній її частині, але вони підготували оборонний рубіж поза цим населеним пунктом», – сказав головком.

Коментуючи ситуацію в Авдіївці, яку окупанти намагаються оточити, як колись Бахмут, Залужний закликав «не зациклюватися та не робити якесь "шоу чи скорботу" навколо конкретного населеного пункту». Але додав, що росіяни мають можливість зібрати свої сили на певному напрямку і повторити за 2-3 місяці долю Бахмута.

«Ведення дій підпорядковуються своїм законам, які не залежать від того, чи сподобається це депутатам або журналістам... Нам дорогий кожний клаптик землі, будемо обороняти рівно стільки, скільки буде сил. Якщо сил недостатньо – зберігаємо людей, а потім відвоюємо», – пояснив він.

ВІЙНА-2024

За словами Залужного, війна у 2024 році має відрізнятися від війни у 2023 році.

«2024 рік має відрізнятися від 2023-го, бо інакше нас чекає те, про що я писав у статті. Ми знайшли проблеми та 90% рішень, щоб діяти більш ефективно і зберегти людей. З нами погодилися наші партнери. Моя головна помилка була – я вважав, що така кількість втрат, як ми завдали, зупинить будь-кого. Але не РФ», – зазначив головком.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: П’ять пріоритетів Залужного: як Україні вийти з глухого кута на полі бою

ЗАХІДНА ДОПОМОГА УКРАЇНІ

Головнокомандувач упевнений, що західні партнери продовжать допомагати Україні.

«Я впевнений, що західні партнери залишаться з нами. Всі інші потреби (внутрішні, – ред.) обговорюються в Міністерстві оборони та деякі реалізовуються. Я не розчарувався рівнем забезпечення 2023 року», – сказав він.

ПІДГОТОВКА БРИГАД В ЗСУ

Як розповів Залужний, сьогодні Україна має можливість одночасно готувати до 10 бригад. Він також погодився з тим, що на фронт мають потрапляти лише підготовлені люди.

«Я згоден з будь-якими ініціативами, які навіть підвищують відповідальність за потрапляння людини на фронт непідготованою. Такого бути не може. У нас є чудова можливість використовувати як наші можливості, так і можливості наших партнерів – і вони приділяють підготовці наших військ велику увагу», – додав головком.

СТРОКОВИКИ

Залужний підтримав звільнення військовослужбовців строкової служби, яких не демобілізували через воєнний стан.

«Станом на літо ми були не готові звільнити строковиків. Але наприкінці листопада це вже була наша пропозиція – ми звернулися до Міністерства оборони, щоб строковиків звільнити з військової служби. Наша чітка позиція – їх звільняти, щоб вони йшли відпочивати. А далі – діяли в умовах законодавства, яке є», – сказав він.

МОБІЛІЗАЦІЯ

Залужний зазначив, що потреба ЗСУ в нових бійцях не означає, що всіх в один момент мобілізують. За його словами, цей процес буде відбуватися поступово.

«По-перше, я жодним чином не називав цифру 500 чи 400 (тисяч, – ред.), я називав загальну потребу. Я вже казав, ця потреба розбита на певні періоди. Тобто хтось буде мобілізований у січні, а хтось навіть у грудні (наступного року, – ред.). 2023 рік відбувався за такою ж схемою, нічого особливого. Таким чином це буде здійснено і в 2024 році», – пояснив головком.

РБК-Україна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи штрафуватимуть усіх на 8500 гривень за порушення комендантської години? 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів