1 листопада впливовий англомовний журнал The Economist опублікував інтерв’ю та окрему колонку Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного. Матеріали об’єднані однією темою: нинішня ситуація на фронті, яка зайшла в глухий кут, та шляхи виходу з неї.
ЗАГРОЗА ПОЗИЦІЙНОЇ ВІЙНИ
За словами Залужного, на полі бою сьогодні і Україна, і Росія – у скрутному становищі: через однакове технологічне оснащення просуватися не може жодна зі сторін. Тому виникає ризик переходу війни у позиційну форму – вихід із неї для України буде дуже складним. За свідченням Головнокомандувача, позиційний характер бойових дій почав проявлятися на лінії зіткнення влітку 2023 року.
Пряма мова Залужного: «Найбільший ризик позиційної війни на виснаження полягає в тому, що вона може затягнутися на роки та втомити українську державу».
«Так само, як і під час Першої світової війни, ми досягли рівня технологій, який поставив нас у глухий кут».
«Глибокого і красивого прориву, швидше за все, не буде».
У той же час позиційна війна піде на користь Росії – це дасть можливість агресору відновити свою військову міць, зазначає генерал.
ШЛЯХИ ВИХОДУ З ПАСТКИ
Виходом із ситуації Залужний бачить величезний технологічний стрибок. Свого часу прикладом такого, каже він, було винайдення китайцями пороху.
Пряма мова: «Простий факт полягає в тому, що ми бачимо все, що робить ворог, і вони бачать все, що робимо ми. Щоб вийти з глухого кута, нам потрібно щось нове, як-от порох, який винайшли китайці і яким ми досі вбиваємо одне одного».
Валерій Залужний у своїй колонці називає 5 пріоритетів, завдяки яким Україна може уникнути позиційної війни на виснаження:
- завоювати перевагу в повітрі;
- прорвати мінні загородження в глибину;
- підвищити ефективність контрбатарейної боротьби;
- нарощувати засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ);
- проводити мобілізацію та навчати необхідні резерви.
Подальша боротьба має відбуватися з урахуванням усіх цих компонентів, каже Залужний.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ISW: на лівобережжі Херсонщини окупанти намагаються вибити ЗСУ з Кринків авіацією та термобаричною артилерією
1. Перевага в повітрі
Успішне проведення великомасштабних наземних операції неможливе без потужної авіації. Контроль над небом – ключовий фактор недопущення позиційної війни.
Пряма мова: «Збройні сили України вступили у війну зі 120 літаками тактичної авіації, з яких лише 40 були технічно придатними».
Генерал розповів, що на сьогодні РФ втратила вже величезну кількість літаків і вертольотів. Також ЗСУ вдалося знищити понад 550 систем ППО ворога.
Попри це, Росія продовжує утримувати значну перевагу в повітрі, яка ускладнює просування наших військ. За словами Залужного, за різними оцінками, наприкінці 2023 року РФ може посилити кількість літаків шляхом створення нових полків штурмової авіації.
Крім того, на перший план виходять безпілотні літальні апарати противника, каже Головнокомандувач. Дрони взяли на себе значну частину завдань авіації – ідеться про повітряну розвідку та нанесення ударів з повітря.
Пряма мова: «Стримуючи постачання ракетних комплексів великої дальності та танків, Захід дозволив Росії перегрупуватися та налагодити оборону після раптового прориву в Харківській області на півночі та в Херсонській області на півдні наприкінці 2022 року. Ці системи були для нас найбільш актуальні минулого року, а прийшли лише цього року».
Аналогічно, продовжує Залужний, реактивні літаки F-16, які з’являться наступного року, тепер можуть бути менш корисними частково тому, що Росія вдосконалила свою протиповітряну оборону.
2. Прорив мінних загороджень
За словами Головнокомандувача, сьогодні мінні загородження армії РФ на особливо важливих напрямках мають високу щільність і досягають глибини 15-20 км. Їх прикривають розвідувальні БПЛА.
Станом на 24 лютого 2022 року ЗСУ мали обмежені можливості для прориву мінних загороджень, застаріле обладнання. Допомога Заходу покращила становище. Проте наданих нам сучасних пристроїв для розмінування все одно недостатньо, враховуючи безпрецедентний масштаб мінних полів, створених окупантами.
Пряма мова: «Коли ми прориваємо мінні поля, противник швидко їх відновлює, застосовуючи інженерну систему дистанційного мінування».
Рішення проблеми – знов-таки в нових технологіях, наголошує генерал.
Пряма мова: «Нам потрібні датчики, схожі на радар, які використовують невидимі імпульси світла для виявлення мін у землі, і системи виведення диму, щоб приховати діяльність наших підрозділів з розмінування. Ми можемо використовувати реактивні двигуни знятих з експлуатації літаків, водомети чи касетні боєприпаси, щоб пробивати мінні загородження, не закопуючись у землю. Нові типи тунельних екскаваторів, наприклад робот, який використовує плазмові пальники для буріння тунелів, також можуть допомогти».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Телеграм-канали пишуть про важке поранення командувача російського угруповання "Дніпро" на лівобережжі Херсонщини
3. Контрбатарейна боротьба
У контрбатарейній боротьбі, за словами Залужного, Україна наразі досягла умовного паритету з Росією – попри те, що кількісно артилерія ворога переважає нашу.
Пряма мова: «Коли минулого року ми вперше отримали західну зброю, ми досить успішно виявили російську артилерію та вразили її. Але ефективність такої зброї […] різко знизилася через удосконалення російської радіоелектронної боротьби. Тим часом власний контрбатарейний вогонь Росії покращився».
За рахунок точності ударів ми досягли паритету з Росією, але це не може тривати довго. За словами Залужного, нам потрібно ширше використовувати безпілотники-камікадзе для ударів по російській артилерії. Також потрібно, щоб наші партнери надіслали нам більш якісне артилерійсько-розвідувальне обладнання, яке може виявляти російські гармати.
4. Засоби радіоелектронної боротьби
Також Залужний наголошує на вирішальній ролі дронів і засобів радіоелектронної боротьби, які можуть перешкодити їм літати.
Пряма мова: «РЕБ – ключ до перемоги у війні безпілотників».
За словами Головнокомандувача, за останнє десятиліття Росія модернізувала свої РЕБ, створивши 60 нових видів техніки та новий рід військ. Тож сьогодні ворог має перевагу в цьому напрямку. Адже на початку війни 65% наших засобів РЕБ були вироблені ще за радянських часів.
Звісно, на сьогодні Україна вже створила чимало власних електронних систем захисту, які можуть запобігти глушіння сигналів зв’язку та навігації. Проте нам потрібний ширший доступ до електронної розвідки від наших союзників.
5. Мобілізація та підготовка резервів
Пряма мова: «Мій п’ятий і останній пріоритет – нарощувати наші резерви».
Залужний пояснює, що Росія не змогла використати свою величезну перевагу в людській силі, адже Путін стурбований тим, що загальна мобілізація може спровокувати політичну кризу. Крім того, РФ не може навчити та спорядити достатню кількість людей.
У той же час можливості України для підготовки резервів на власній території теж обмежені, оскільки ворог має можливість пуску ракетних і авіаційних ударів по навчальних центрах і полігонах.
Крім того, генерал звертає увагу на прогалини в нашому законодавстві, які дозволяють громадянам начебто легально ухилятися від своїх обов’язків.
Пряма мова: «Ми намагаємося вирішити ці проблеми. Ми запроваджуємо єдиний реєстр призовників, маємо розширити категорію громадян, які можуть бути призвані на збори чи за мобілізацією».
Крім того, запроваджується «бойове стажування», яке передбачає направлення нещодавно мобілізованих та навчених військовослужбовців у досвідчені фронтові підрозділи для підготовки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Наступ ЗСУ на лівобережжі Херсонщини: що кажуть військові експерти
ВИСНОВКИ
Валерій Залужний звертає увагу на те, що не варто недооцінювати Росію. Країна-агресор зазнала великих втрат і витратила чимало боєприпасів. Проте вона буде мати перевагу в озброєнні, техніці, ракетах і боєприпасах протягом значного часу. Оборонна промисловість РФ нарощує виробництво, незважаючи на безпрецедентні санкції.
Західні партнери України також різко нарощують потужності виробництва зброї, але це досить тривалий процес. За різними оцінками, каже генерал, потрібно не менше року для розгортання масштабного виробництва зброї та техніки, ракет і боєприпасів та іншого матеріально-технічного забезпечення. А в окремих видах – два роки.
Пряма мова: «Важливо розуміти, що цю війну неможливо виграти зброєю минулого покоління та застарілими методами. Вони неминуче призведуть до зволікання і, як наслідок, поразки».
«Треба шукати це рішення, треба знайти цей порох, швидко оволодіти ним і використовувати для швидкої перемоги. Тому що рано чи пізно ми виявимо, що в нас просто не вистачає людей для боротьби».
Тэги: