Нещодавно «Гривна» повідомляла, що на українців чекають величезні штрафи за порушення комендантської години – відповідний законопроєкт було схвалено Верховною Радою в першому читанні на початку грудня. Проте експерти кажуть, що розмір штрафів треба зменшувати, адже запропоновані штрафи в Україні передбачені за кримінальні злочини.
ЗАНАДТО СУВОРЕ ПОКАРАННЯ
Нагадаємо, що проєкт закону № 10195, ухвалений у першому читанні, передбачає такі штрафи за порушення комендантської години:
- для фізичних осіб: від 8500 до 17 тис. грн; якщо протягом року буде повторне порушення, штрафуватимуть на вдвічі більшу суму: від 17 тис. грн до 34 тис. грн;
- для бізнесу: від 51 тис. грн до 102 тис. грн; при повторному порушенні: від 170 тис. грн до 340 тис. грн.
У парламентському Комітеті з питань правоохоронної діяльності висловили незгоду із запропонованими розмірами штрафів. Зокрема, Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України зауважує, що заявлені штрафи треба зменшувати.
«Сумнівною є пропозиція законопроєкту щодо розміру штрафів у частинах 3 та 4 нової статті 2102 КУпАП. Зокрема, у проєкті пропонується у санкціях частин 3 та 4 вказаної статті встановити розмір штрафу на рівні від 3 тисяч до 20 тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Подібні розміри штрафів передбачені у кримінальному законодавстві України за вчинення кримінальних правопорушень», – зазначається у висновку.
На невідповідності розміру штрафів наголошують і в Міністерстві юстиції, там теж звертають увагу, що «запропонований законопроєктом розмір штрафу не відповідає ступеню суспільної небезпечності адміністративного правопорушення. Подібні розміри штрафів передбачені у кримінальному законодавстві України за вчинення кримінальних правопорушень».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Херсонщині представники ТЦК вручатимуть повістки порушникам комендантської години
Отже, судячи з висновків Комітету, сподіваємося, що до другого читання розміри штрафів будуть переглянуті та зменшені.
А ЯКЩО ПОВАЖНІ ПРИЧИНИ ЧИ ФОРС-МАЖОР?
Це не єдине зауваження експертів щодо законопроєкту про відповідальність за порушення комендантської години.
Зокрема, на думку Головного науково-експертного управління Апарату ВР, також недостатньо обґрунтованою є пропозиція законопроєкту щодо встановлення відповідальності «за порушення спеціального режиму світломаскування під час дії воєнного стану, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення».
Також під час підготовки документу до другого читання члени Комітету рекомендують зазначити перелік поважних причин, через які людину, котра не має спеціальної перепустки чи посвідчення, не можна буде притягувати до відповідальності.
А й справді, чи правомірно штрафувати людину, яка, наприклад, пересувається нічним потягом? А якщо комусь терміново потрібно збігати в цілодобову аптеку? А раптом на дорозі зламався автомобіль, і водій не встиг дістатися куди треба до початку комендантської години? Таких ситуацій може бути безліч, тож виключення мають бути чітко прописані.
За словами заступника Голови Комітету з питань правоохоронної діяльності В’ячеслава Медяника, документ передбачає надання права поліції адміністративного затримання порушників комендантської години.
«Передбачається, що складати протоколи на порушників буде Національна поліція. Правильність складання протоколів і самі правопорушення розглядатимуть районні суди», - пояснив він.
Отже, людина може оскаржити покарання через суд, якщо вона порушує комендантську годину через поважні причини та має відповідні докази, при цьому в поліції їх чомусь не взяли до уваги. Однак можна уявити, що суди будуть завалені подібними заявами і розгляд справ затягуватиметься. Та й корупція нікуди не поділася – чим не ще один привід для хабарництва…
Юрист Роман Ухін каже, що за порушення комендантської години людей не штрафуватимуть тільки у випадках крайньої потреби.
«Якщо, наприклад якась пожежа, і потрібно вчиняти дії щодо врятування майна. Якщо ви перебуваєте поза містом, викликаєте швидку, вона не може вчасно доїхати, і ви розумієте, що вам буде швидше доставити людину до лікарні власним транспортним засобом. Ви маєте право порушувати цей закон», – розповів він у коментарі «Суспільному».
ЧИ ПОСЛАБЛЯТЬ КОМЕНДАНТСЬКУ ГОДИНУ НА СВЯТА
Депутати планують вносити правки в законопроєкт, кажуть експерти. Коли документ приймуть остаточно – поки що невідомо. Проте після його ухвалення (а те, що його буде ухвалено в цілому, немає сумнівів ні в кого) закон вступить в дію одразу ж – наступного дня після опублікування.
До речі, чи планують змінювати терміни комендантської години в містах України у зв’язку з різдвяно-новорічними святами?
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: До скасування воєнного стану: на Миколаївщині заборонили продаж алкоголю під час комендантської години
Наприклад, у столиці минулого року запроваджували послаблення: тоді комендантська година починалася з 22:00, але 31 грудня її початок перенесли на 23:00. Однак цього року жодних скорочень не передбачено, проте й комендантська година наразі в Києві інша: з 00:00 до 5:00. Такою ж вона залишиться і на свята, зокрема й 1 січня, повідомили в КМДА.
Приблизно така ж ситуація і в більшості інших українських міст з деякими незначними відхиленнями. Змін у зв’язку з Новим роком не передбачається.
Загалом наразі комендантська година в різних регіонах України має такий вигляд:
Вінницька – з 00:00 до 05:00;
Волинська – з 00:00 до 05:00;
Дніпропетровська – з 00:00 до 05:00;
Донецька – з 21:00 до 05:00;
Житомирська – з 00:00 до 05:00;
Закарпатська – відсутня;
Запорізька – з 23:00 до 05:00;
Івано-Франківська – з 00:00 до 05:00;
Київська – з 00:00 до 05:00;
Кіровоградська – з 23:00 до 05:00;
Луганська – з 21:00 до 05:00;
Львівська – 00:00 до 05:00;
Миколаївська – 00:00 до 05:00;
Одеська – 00:00 до 05:00;
Полтавська – 00:00 до 04:00;
Рівненська – 00:00 до 05:00;
Сумська – з 23:00 до 05:00;
Тернопільська – 00:00 до 05:00;
Харківська – з 23:00 до 05:00;
Херсонська – з 20:00 до 6:00;
Хмельницька – 00:00 до 05:00;
Черкаська – 00:00 до 04:00;
Чернівецька – 00:00 до 04:00;
Чернігівська – 00:00 до 04:00.
Мабуть, єдиним регіоном, де в новорічну ніч не буде діяти комендантська година, залишиться Закарпаття.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Порушника комендантської години в Одесі відправили до ТЦК
Тэги: