Повернення після депортації. Як звільнити незаконно утримуваних Росією цивільних українців?
Фото ілюстративне

Повернення після депортації. Як звільнити незаконно утримуваних Росією цивільних українців?

Автор: Марина Поліщук 30 Янв. 2023 09:05

Днями стало відомо, що Росія збільшує темпи депортації українців із тимчасово окупованих територій під приводом «евакуації». А от повернути додому примусово вивезених цивільних українців – величезна проблема. Нещодавно повернутися в Україну вдалося депортованій восени з Херсона жінці з дитиною. Та не всім так щастить, особливо коли йдеться про полонених цивільних...

Депортація триває: окупанти примусово виселили ціле село

Російські окупанти примусово депортували жителів села Нечаєве, що розташоване поблизу міста Олешки на тимчасово окупованій частині Херсонської області. Як повідомив Центр національного спротиву, росіяни виселили людей з їхніх помешкань, аби розквартирувати там своїх військових. Також окупанти зайняли порожні дачі місцевих. При цьому ворог активно мародерить помешкання.

«Селян вивезли на південь, де їм без засобів для існування не залишиться іншого виходу, ніж отримання паспорта ворога для одержання виплат в 10 тисяч рублів», – ідеться в повідомленні.

Трохи раніше гауляйтер тимчасово окупованої Херсонщини Володимир Сальдо оголосив про повну евакуацію «в обязательном порядке» жителів та підрозділів окупаційної влади й організацій із 15-кілометрової лівобережної зони Дніпра. Про це повідомив пропагандистський телеграм-канал Каховського району. І якщо органи фейкової влади переміщують в напрямку Генічеська, то цивільне населення депортують в Єкатеринбург (РФ), ідеться в тому ж повідомленні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Понад 200 депортованих жителів Херсонщини покинули без грошей в селі в Краснодарському краї РФ

Історія повернення депортованої херсонки з дитиною

Жительці Херсона та її неповнолітній доньці, яких російські окупанти восени примусово вивезли в Росію, вдалося повернутися в Україну. Історією зі щасливим кінцем поділився Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

«Героїня цієї історії (ім’я якої через безпекові заходи не можу назвати) виїжджала з міста разом з неповнолітньою донькою. Дорогою вона зрозуміла, що ймовірності повернутися додому може вже не бути, адже добровільна евакуація перетворювалася на примусову депортацію – речі українців лишали на центрі залів очікування, до них не можна було підходити і забирати, адже російські військові, які "супроводжували" людей, це сприймали як намагання втекти від "евакуації"», – написав Омбудсман на своїй сторінці в соцмережі.

За його словами, жінку разом з іншими жителями Херсона та області вивезли в Росію. Для того, аби українці брали громадянство країни-агресорки, працювали безкоштовні юристи, які мали лише одну опцію – допомагати отримувати документи РФ.


Жительці Херсона з донькою вдалося повернутися в Україну. Фото: Facebook/Дмитро Лубінець

Лубінець пише, що жінка з маленькою донькою мала неприємності з українськими документами, однак відновити чи бодай посприяти їхньому відновленню «росіяни не спромоглися».

«Українка мала лише одну мету – повернутися на вільну Україну. Тож шукала різні шляхи в інтернеті. І один із цих шляхів став щасливим і привів її на Батьківщину. Нині жінка з донькою в Україні», – повідомив він.

Але таких історій, на жаль, дуже мало. Здебільшого депортовані цивільні українці «розчиняються» на просторах країни-агресорки, про долю багатьох, як правило, нічого не відомо.

Методів порятунку цивільних з полону наразі не існує

Окрема тема – повернення додому полонених цивільних, яких російські окупанти ув’язнили під час окупації Херсона та області, а потім «евакуювали» до Криму чи Росії. Методів порятунку цивільних з російського полону наразі не існує – про це повідомив Дмитро Лубінець.

«Це питання я підіймав у Туреччині під час перемовин з омбудсманкою РФ Тетяною Москальковою. Нам потрібно, аби Москва надала усю наявну інформацію про заручників та повернула наших людей», – зокрема, сказав він.

Про що саме йшлося на зустрічі з Москальковою, яка відбулася 11 січня в Туреччині? Як повернути депортованих українських дітей? Як звільнити незаконно утримуваних Росією цивільних? Про це наш Омбудсман розповів в інтерв’ю «Радіо Свобода».

«Із Москальковою я обговорював в першу чергу питання вирішення гуманітарних проблем цивільних громадян України.

Це питання дітей, це питання документів, це питання цивільних заручників, яких масово РФ затримувала і затримує на тимчасово окупованих територіях України. У нас немає взагалі інформації, де вони перебувають, в якому стані.

Я можу назвати цифру тих громадян України, які офіційно до мене звернулися, щоб я допоміг їм встановити місце перебування цивільних осіб, яких затримала РФ.

Ця цифра більше 20 тисяч! Тобто це просто вражаюча цифра», – сказав Лубінець.

За його словами, під час зустрічі Москальковій передали перший список цивільних громадян України, які фактично перебувають у полоні. Йдеться про близько 2 тисячі депортованих українців.

«Цей список складають літні люди, старші 70-ти і 65 плюс, так би мовити, які, за нашими даними, важко хворіють: або лежачі, або відсутність кінцівок, або дуже важкий медичний стан. Отже, цей перший список я передав Москальковій. Це лише цивільні особи», – зазначив він.

Лише 126 дітей вдалося повернути додому

Найбільш болюче питання – повернення в Україну дітей, вивезених в Росію та на територію тимчасово окупованого Криму. На сьогодні, згідно з інформацією на онлайн-платформі «Діти війни», 14711 дітей вважаються депортованими в РФ. Проте за даними з відкритих джерел, таких дітей – 728 тисяч. Лише 126 дітей вдалося повернути додому.

«Від Москалькової пролунала інформація про те, що у неї є список українських дітей, які не хочуть перебувати на території РФ. На жаль, список дітей, відомості про цих дітей мені не надали. Але запропонували наступний алгоритм: що в разі, якщо родичі таких дітей звернуться особисто до мене, я офіційно звертаюся до Москалькової, то вона зробить все, щоб діти повернулися в Україну», – розповів Дмитро Лубінець.

Він звертається до всіх громадян України, у кого є дані про таких дітей, чи вони знають про ті ситуації, повідомляти про такі випадки Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини на телефон гарячої лінії, чи на офіційний сайт, чи у Facebook особисто Омбудсману.

«Ми беремо цю інформацію, пропрацьовуємо і повертаємо дітей в Україну», – зазначив він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Ти не повернешся в Херсон, це 100 відсотків». The Guardian – про українських дітей, яких окупанти вивезли «на відпочинок»

Окреме питання, за словами Уповноваженого з прав людини, стосується дітей, яких окупанти вивезли з дитячих інтернатів на територію РФ.

«На даний час запущена онлайн-платформа «Діти війни». Там ми рухаємося двома шляхами. Перший шлях – це встановлення інформації, верифікація так звана дітей. За даними цього порталу, нами верифіковано на цей час, поки ми з вами спілкуємося, 14350 (станом на 29 січня 14711, – ред.) дітей. Отже, перший шлях – встановити, де вони знаходяться і всю інформацію про них. І другий шлях – це вже повернення їх в Україну», – підсумував Лубінець.

«Цивільні в полоні»: пошук разом

Після початку повномасштабного вторгнення українців зареєстрували в Мін’юсті громадську організацію «Цивільні в полоні». До неї увійшли родини викрадених цивільних із різних областей України: Київської, Чернігівської, Запорізької, Сумської, Херсонської та Харківської. 

Зокрема, серед членів ГО «Цивільні в полоні» є представники родин: військового пенсіонера з Херсона Романа Іщенка, начальника управління гуманітарної політики Херсонської РДА Олександра Зарівного, інженера зв’язку компанії «Київстар» з Херсонщини Сергія Ареф’єва, соціальної інспекторки з Херсона Ольги Черняк, міського голови Голої Пристані Олександра Бабича


Фото: ГО «Цивільні в полоні»

«Коли мого тата викрали, я почала в інтернеті шукати групи, де викладали подібні історії. Я активно листувалася з іншими людьми, які опинились у схожій зі мною ситуації. Ми всі писали заяви до поліції, листи до різних міжнародних організацій та робили ДНК-тести. Коли нас стало більше, ми вирішили створити власну групу “Цивільні в полоні”. Там ділилися різними новинами та проблемами. Особливо це стало актуальним, коли почалися обміни військовополоненими. Так ми отримували хоч якісь відомості про наших рідних: де вони, що з ними та в якому вони стані. Якщо Червоний Хрест підтвердив, що людина перебуває в полоні росіян, то їй надається статус військовополоненого. Ми боремося за те, щоб наших цивільних якнайшвидше повернули додому», – розповіла керівниця ГО «Цивільні в полоні» Карина Дячук Центру прав людини ZMINA.  

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів