8 листопада Верховна Рада ухвалила в другому читанні одразу два законопроєкти, які стосуються процедури отримання спадщини. Які зміни запроваджуються?
Через збільшення смертності внаслідок війни в країні для багатьох українців актуальною наразі є тема прийняття спадщини. Проблеми стосовно переоформлення спадщини особливо гостро відчувають жителі тієї частини Херсонщини, яка перебуває в зоні бойових дій.
«У 2023 році в моїй родині пішли з життя дві дорогі людини – на початку року не стало бабусі, а за кілька місяців через хворобу померла мама. Вони проживали в селі на правобережній Херсонщині, яке зараз знаходиться на лінії фронту – там наразі небезпечно, влада просить людей виїжджати. Мені як спадкоємцю невдовзі потрібно відкрити спадщину, але я не хочу повертатися задля цього додому. Я як ВПО перебуваю далеко від рідної Херсонської області й не маю бажання їхати туди, де постійні обстріли», – розповіла «Гривні» жителька Херсона Інна.
Проте, згідно зі змінами, за які нещодавно проголосували депутати парламенту, повертатися додому задля відкриття спадщини Інні не потрібно. В Україні невдовзі запрацює оновлена процедура отримання спадщини: зокрема, змінилося місце відкриття спадщини, а також терміни видачі документа.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи правомірні угоди купівлі/продажу житла на окупованих територіях – пояснення юриста
Верховна Рада ухвалила в другому читанні два законопроєкти:
- № 9287 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку прийняття спадщини»;
- № 9288 «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо удосконалення порядку прийняття спадщини».
Згідно з ухваленими законопроєктами, відбудуться наступні зміни в процедурі отримання спадщини:
- місцем відкриття спадщини вважатиметься останнє місце проживання спадкодавця;
- якщо місце проживання спадкодавця неможливо з'ясувати або воно зареєстроване за межами України, тоді місцем відкриття спадщини стане місцезнаходження нерухомого майна або його основної частини;
- якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт, де тривають бойові дії, або він перебуває під тимчасовою окупацією РФ, тоді з приводу спадщини можна звертатися до будь-якого нотаріуса.
Крім того, законопроєкт зупиняє строки позовної давності на час дії воєнного або надзвичайного стану в країні. Свідоцтво про право на спадщину можна буде отримати після того, як закінчиться строк для прийняття спадщини. До змін строк становив пів року.
Тэги: