«Я ніколи не думав, що війна так швидко зачепить найрозумніших тварин моря – дельфінів», – зазначив нещодавно одеський науковець Іван Русєв. Він розповів, як Україна збирає докази того, що загибель дельфінів у Чорному морі – це екологічний злочин Росії, та як у цьому нам допомагає міжнародна спільнота.
Нещодавно Міндовкілля та природних ресурсів України озвучило, що в Чорному морі через війну в Україні загинули близько 1000 дельфінів. Проте Іван Русєв, доктор біологічних наук, професор, керівник науково-дослідного відділу Національного природного парку «Тузлівські лимани», що на Одещині, називає зовсім іншу цифру. У травні цього року він повідомляв, що загалом війна забрала життя близько 50 тисяч дельфінів – і це дуже приблизна цифра.
«МИ ПОЧАЛИ ЗБИРАТИ ІНФОРМАЦІЮ ЗАДЛЯ ДОКАЗІВ»
«У лютому ми не бачили загиблих дельфінів, а в березні вже з'явилися перші. Вони були такими гарними зовні, але мертвими. Раніше море також викидало їх, але були сліди сіток чи відрізані плавці, тому ми знали, що це через рибаків або браконьєрів, які ловлять камбалу. А зараз їх виносило на берег цілісінькими. Тоді з’явилася гіпотеза, що загибель дельфінів мала воєнний чинник. Ми почали збирати інформацію задля доказів», – згадує Іван Русєв в інтерв’ю виданню «Інтент».
Іван Русєв поруч з убитим дельфіном, якого винесло на берег Чорного моря. Фото з відкритих джерел
За його словами, українські науковці одразу почали бити тривогу й звернулися до колег з різних країн світу, зокрема й російських.
«Багато знайомих було по різних напрямах, але я відчував їхню мовчазність – вони не відповідали, хвилювалися, боялися. Тому розірвав усі стосунки з росіянами, яких знав, і спілкувався з болгарами та румунами. Вони постійно надавали мені інформацію стосовно дельфінів», – каже Русєв.
Проте інформацію з російських ресурсів науковець все ж таки збирав окремо та все документував – розумів, що згодом вона може зникнути. Власне, так і сталося. У результаті, стверджує Іван Русєв, отримав дуже важливу інформацію, яка є доказом його гіпотези стосовно впливу війни на чорноморських китоподібних.
«"МОСКВА" ВРАЖАЛА НАШИХ ДЕЛЬФІНІВ»
Окремо біолог розповів про екологічні наслідки затоплення російського крейсера «Москва» – нагадаємо, українські Сили оборони знищили флагман Чорноморського флоту РФ 14 квітня 2022 року. Ракетний крейсер перебував неподалік від острова Зміїний.
«"Москва" мала дуже потужні сонари – це військові гідролокатори, які засекречені, тож ми точно не знаємо їхню потужність. В теорії десь 150-200 кГц. Така потужність впливає на вухо людини, а на дельфінів – тим більше.
"Москва" вражала наших дельфінів, тому коли завдяки ЗСУ вона зникла, ми раділи. Але цей корабель мав багато пального, інших речовин та хімічних сполучень, які впливають на море. Наслідки дізнаємося пізніше, коли пірнатимемо туди, як у музей», – зазначає науковець.
Загалом від початку повномасштабного вторгнення РФ по серпень 2022 року, коли була потужна російська навала в північно-західній частині Чорного моря, загинуло багато дельфінів, каже Іван Русєв.
«Потім, коли ми їх відтіснили, уже траплялися поодинокі випадки загибелі тварин, здебільшого через міни», – додає він.
У БОЛГАРІЇ ТА РУМУНІЇ БАЧИЛИ ДЕЛЬФІНІВ З ОПІКАМИ ВІД ФОСФОРНИХ МІН
Іван Русєв каже, дуже важко буде довести в судах, що екологічні злочини, зокрема загибель дельфінів, спричинені діями росіян. Адже тут не йдеться про пряму шкоду, як у випадках із ракетними ударами по житлових будинках, школах та інших цивільних об’єктах. Проте, за його словами, велику допомогу в цьому напрямку надають екологи інших країн чорноморського басейну.
«Доказів, щоб казати щось із упевненістю на 100 відсотків, ми не маємо. Шкода відбувалася на відстані, а дельфінів уже викинуло в нас. Але ми маємо свідчення експертів різних чорноморських країн, де зазначено, що раніше такого явища, як масова загибель дельфінів, не було. Такої чисельності контужених дельфінів, які не можуть жити нормально у своїх водах, – теж не було. До того ж ніколи не було такого потужного воєнного впливу на дельфінів, адже під час Другої світової війни не відзначали такий потужний шум», – розповів науковець.
Він пояснює, що Україна має вже свідчення болгарських та румунських експертів, які бачили дельфінів з опіками від фосфорних мін. А наразі очікують дуже важливий елемент доказу того, що шкода дельфінам заподіяна в результаті саме військових дій. Ідеться про результати лабораторних досліджень з Італії, каже біолог. Адже там можуть досліджувати кістки вуха дельфінів, і завдяки цим даним можна в судах доводити вплив війни.
«Завдяки американцям, ірландцям, британцям, які спілкувалися зі мною та нашим національним парком, ми маємо підтримку. По-перше, розуміння того, що шкода – це наслідок війни. По-друге, вони надали нам експертів. До того, як прокуратура почала робити розтини разом із ветеринарами та брати матеріал від загиблих дельфінів, я звернувся до багатьох людей з різними контактами в міжнародних інституціях. Вони надали мені консультації, як це робити правильно. Це важливо, бо лабораторні дослідження здійснюються виключно в Італії та Німеччині», – розповів Іван Русєв.
Тэги: