Понад 100 загиблих дельфінів за квітень і 50 тисяч загалом – Росія продовжує знищувати фауну Чорного моря

Понад 100 загиблих дельфінів за квітень і 50 тисяч загалом – Росія продовжує знищувати фауну Чорного моря

Автор: Марина Поліщук 03 Травня 2023 15:40

За квітень цього року в Чорному морі виявили понад 100 загиблих дельфінів. Загалом війна забрала життя близько 50 тисяч дельфінів – і це дуже приблизна цифра. Про це повідомив Іван Русєв, доктор біологічних наук, керівник науково-дослідного відділу Національного природного парку «Тузлівські лимани», що на Одещині.

Минулого року станом на початок осені йшлося щонайменше про 5 тисяч загиблих дельфінів. Причини приблизних даних науковець тоді пояснював так: «Якщо померла тисяча тварин в океані чи морі, то на берег вийде лише 50».

Цієї весни, пише Русєв на своїй сторінці в соцмережі, біля берегів Одещини обстановка більш сприятлива для дельфінів, ніж на початку повномасштабного вторгнення. За його словами, в акваторії південно-західної частини Чорного моря зараз часто зустрічаються грайливі живі дельфіни.

«Ми часто бачимо їх у прибережній зоні моря. На щастя, у цьому квітні не було рашистської воєнної надводної і підводної навали в акваторії біля нашого парку "Тузлівські лимани", біля острову Зміїний і взагалі в північно-західній частині моря, як це було в дуже тривожному квітні-2022 – тоді, коли реєструвалася жахлива масова загибель китоподібних і їх викидало сотнями на різні чорноморські береги», – зазначає науковець.

Тим не менш, за минулий місяць зафіксовано більше сотні загиблих дельфінів – поблизу окупованого Криму, а також на берегах російських Сочі, Геленджика. Новоросійська, Анапи.

«Серед них є і контужені тварини із симптомами, імовірно, ураження військовими сонарами. Причому багато серед загиблих дельфінів виду афаліна. Так, за даними рашистських умовно відкритих джерел, тільки на узбережжі окупованого Криму із січня вже було нараховано 77 загиблих китоподібних, серед яких і контужені тварини. І лідерами серед них є афаліни, хоча серед загиблих торік там домінували азовки і білобочки. І якщо зараз тільки зареєстрованих уже понад 100 загиблих тварин, то фактична кількість загиблих дельфінів набагато більша. Згідно з науковими розрахунками, становить понад 1000», — зазначив Іван Русєв.

Загалом війна забрала життя приблизно 50 тисяч дельфінів, повідомляє Іван Русєв. Реальна цифра, додає він, може бути більшою, оскільки дуже мало інформації стосовно азовського та кримського узбереж.

«На узбережжя викидає близько 5% тіл дельфінів, решта загиблих просто йде на дно», – каже науковець.

За словами Русєва, під час війни чимало дельфінів помирають через втрату орієнтації в просторі. Так стається через вплив гідролокаторів підводних човнів на акустичну систему тварин. Втративши орієнтацію, дельфіни не можуть знайти харчі, стають вразливим до вірусів.

«А вибухи у воді змушують дельфінів швидко підніматися на поверхню, у результаті чого їхні капіляри розриваються і тварина може померти від інфаркту. Також маємо задокументовані факти про загиблих дельфінів, уражених фосфорними бомбами. Окрім того, десятки тисяч дельфінів отримують контузії. Вони відбиваються від зграї, хворіють, мають проблеми з розмноженням. Наприклад, дельфін афаліна дає потомство раз на 2-3 роки. У випадку контузії дитинча з'явиться років за 5», – зазначає науковець.

Масова загибель дельфінів у Чорному морі є одним із найпоказовіших з довгого списку російських злочинів проти довкілля України, повідомляє Мінзахисту довкілля та природних ресурсів України. За даними Інституту зоології НАН України, роль дельфінів є неоціненною, а масова загибель китоподібних може порушити всю екосистему Чорного моря.

У вересні минулого року спеціалізована екологічна прокуратура кваліфікувала масову загибель дельфінів у Чорному морі біля узбережжя Одеської області внаслідок російської агресії за ст. 441 КК України – екоцид. У прокурорів є дані про маршрути та командний склад російських військових кораблів, які спричинили трагедію.

Усі фото зі сторінки Івана Русєва у Facebook

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів