Українські аграрії всерйоз подумують повернутись до вирощування бавовни в південних областях, зокрема на Одещині. Вже в кінці квітня – на початку травня цього року планують засіяти перші поля в південній частині області. В 2024 році обіцяють зібрати й перший урожай одеської бавовни.
Такі плани нещодавно озвучили в Одеському державному аграрному університеті. 2 квітня там пройшов семінар за участі науковців, керівників аграрних підприємств, представників Верховної Ради, профільних міністерств, Одеської ОВА. На зустрічі своїм досвідом вирощування бавовника поділились й іноземні партнери. Подробиці розповіли в департаменті агрополітики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА:
«На сьогодні ідеальні природно-кліматичні умови для цієї сільськогосподарської культури склалися в Бессарабії (входить і південна частина Одеської області – авт.). А зважаючи на те, що бавовняна целюлоза використовується для виробництва пороху, її вирощування на полях Одещини, не лише матиме економічний ефект, але й допоможе оборонному сектору, який потребує 10 тисяч тонн бавовняної целюлози. Щоб отримати цей обсяг сировини, необхідно мати площу посівів близько 30 тисяч гектарів».
В департаменті агрополітики нагадали, що з початку 2024 року профільний парламентський комітет проголосував та рекомендував до розгляду ВР законопроєкти, що дозволять зареєструвати права на сорти бавовнику, в тому числі генетично модифіковані, протягом місяця після підписання закону.
«Зараз реєстрація бавовнику займає 2—3 роки, а реєстрація ГМО-бавовнику взагалі заборонена. Також зміни в законодавстві дадуть можливість захистити інтелектуальні права власників насіння і здійснювати контроль за сортами.
Якщо вдасться оперативно внести зміни у законодавство, то посівна кампанія розпочнеться в кінці квітня — на початку травня, і вже в цьому році Україна одержить перший врожай бавовни.
Крім того, прийняття законопроєктів дозволить залучити інвестиції у завод із виробництва сирцю, розміром у 30-50 млн доларів. Початкова потужність заводу становитиме 1 500 тонн сирцю на рік із поступовим нарощуванням до 6 000 тонн», – пояснили в облдепартаменті агрополітики.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не тільки Херсонщина: парламент дав зелене світло вирощуванню бавовни на півдні
Щодо планів вирощувати бавовну на Одещині висловився і голова облдержадміністрації Олег Кіпер.
«Плануємо цього року розпочати вирощування бавовни на Одещині. Цьому сприяють ідеальні погодні умови та унікальні властивості рослини, які використовуються не лише у текстильній та агросферах.
Паралельно у Верховній Раді розглядають законопроєкти, що дозволять зареєструвати права на сорти бавовнику, в тому числі генетично модифіковані. Якщо зміни у законодавство будуть прийняті оперативно, то посівна кампанія може розпочатися вже в кінці квітня, і в цьому році ми матимемо перший урожай одеської бавовни».
Відмітимо, що ще наприкінці лютого народний депутат України, військовослужбовець ЗСУ Сергій Рудик опублікував допис, в якому розповів про плани парламентарів відродити бавовняну галузь в південних областях України. Проте тоді нардеп згадував Херсонщину, - як область з підходящим, для вирощування цієї рослини, кліматом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вкотре на ті ж граблі: на Херсонщині знову хочуть вирощувати бавовну?
Вже в березні інший парламентар – член Комітету з питань аграрної та земельної політики Дмитро Соломчук заявив, що ідеальними для вирощування бавовни будуть Одеська та Миколаївські області.
Фото ілюстративне.
Тэги: