Не кожен витримає: про роботу інспекторів екологічної служби у Херсоні зняли документальний фільм

Не кожен витримає: про роботу інспекторів екологічної служби у Херсоні зняли документальний фільм

Автор: Ян Ярчук 11 Июня 2024 09:15

До річниці підриву Каховської ГЕС «Суспільне» презентувало документальний проєкт «Велика вода». Фільм розповідає про важку й часом небезпечну роботу працівників Державної екологічної служби у Херсоні, які щодня збирають зразки ґрунту та води, аби довести злочин росіян проти довкілля.

Авторками фільму є Анна Цигима та Ганна Мамонова. Премʼєра відбувалась у Львові в меморіалі «Територія терору», де також були присутні герої фільму.

Херсон відділяє від російських військ лише річка Дніпро, тому місто щодня обстрілюють з різних видів озброєння. Херсонські інспектори працюють на Острові, біля річки, там де до російських позицій декілька кілометрів. Робота ризикована, адже окрім обстрілів є небезпека того, що біля річки можна стати мішенню російського снайпера з окупованого лівобережжя.

Проте, майже щодня державна екологічна служба виїжджає на місця та збирає докази злочинів проти довкілля фактично під вогнем.

Як розповідає інспектор екологічної служби у Херсоні Максим Разганяєв, на таку роботу важко знайти людину, адже не кожен зможе витримати:

«Перша така вилазка на територію і у людини просто панічна атака. Вона навіть дня може не протриматися. А от коли ти у всьому цьому крутишся, то ти до цього звикаєш. Це стає нормою, поки війна».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Російський теракт на Каховській ГЕС: перші дні після трагедії (відео)

Після підриву Каховської дамби у воді опинилися хімічні підприємства, нафтобази, цвинтарі каналізаційні колектори. Можна тільки уявити, що потрапило у воду. Наразі фахівці проводять аналізи води та беруть проби з річки Інгулець, Дніпро та Кошова.

Валентина Нашко, інспекторка екологічної служби, говорить, що в перші дні після підриву Каховської ГЕС спостерігали дуже велике перевищення по нафтопродукту. По можливості тепер щоденно відбирають проби на визначення вмісту нафтопродукту.

Жінка говорить, що працювати буває страшно, однак наголошує: «роботу хтось повинен виконувати».

«Олег, Валентина, Світлана, Максим – місцеві екологи-інспектори збирають проби ґрунту й води, що є частиною величезного розслідування воєнного злочину проти довкілля та екоциду, зокрема за після підриву Каховської греблі. Захоплююсь ними! Почавши досліджувати наслідки вибуху на Каховській ГЕС, почали слідкувати за роботою Держекоінспекції в Херсоні, їздити до них, а також з ними. І зрештою цей фільм і є відповіддю щодо розслідування. Адже лише спостерігаючи за робою людей, які самі є жертвами окупації (їхній офіс розбомбило, будинки також, хати на островах – затопило, дітей брали в полон), стає зрозуміло, що чекати на результати негайні просто не коректно», – наголошує продюсерка фільму та редакторка Наталя Гуменюк. Вона також додала, що незабаром має вийти коротка версія фільму на австрійському телебаченні. Також заплановані статті чеською, румунською, іспанською мовами, а також більш детальне розслідування англійською.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рік потому: наслідки теракту на Каховській ГЕС – у цифрах і фактах

Постраждала й будівля Державної екологічної служби у Херсоні, біля якої 14 травня російські військові скинули авіабомби. Також від обстрілів частково пошкоджено обладнання, техніка.

Однак, не зважаючи на це інспектори-екологи продовжують збирати докази злочинів росіян проти довкілля. Аналіз може тривати роками, а екологічні наслідки знищення Каховської дамби люди відчуватимуть десятиріччями. 

Фото: Наталя Гуменюк / фейсбук

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів