«Кам’янська Січ» - перший Національний природний парк Херсонщини, територія якого повністю звільнена (акваторія все ще знаходиться у сірій зоні). Вже вдруге після деокупації науковці здійснили експедиційний виїзд на територію Парку.

На цей раз у складі експедиції професори Іван Мойсієнко та Олександр Ходосовцев (Херсонський державний університет та Українська природоохоронна група), Анна Куземко (Інститут ботаніки імені М.Г. Холодного та Українська природоохоронна група), Олена Кравченко та Катерина Полянська (МБО “Екологія - Право - Людина”), Михайло Богомаз та Сергій Розов (знімальна група документального фільму «Вода. Земля. Вогонь.»).

Як розповів на своїй сторінці у Фейсбук Іван Мойсієнко, під час виїзду:

- продовжили документування злочинів проти природи на території Національного природного парку «Кам’янська Січ», спричинених розв’язаною росією війною;

- дослідили частину біотопів Парку з метою їхнього картування;

- взяли участь у зйомках документального фільму «Вода. Земля. Вогонь.».

Через Національний природний парк «Кам’янська Січ» фронт прокотився двічі – навесні та восени 2022 року. Причому восени лінія фронту зупинилася тут більш ніж на місяць. У результаті війни природні комплекси Національного природного парку «Кам’янська Січ» зазнали дуже тяжких пошкоджень:

- вирви від вибухів та пов’язаний з ним комплекс проблем – руйнування та пошкодження екосистем, забруднення природних комплексів тощо;

- майже тотальне мінування та щільне забруднення території вибуховими пристроями;

- будівництво фортифікацій – окопи, бліндажі, капоніри тощо;

- вирубування дерев;

- численні пожежі, спричинені воєнними діями;

- руйнування чи пошкодження природних екосистем у результаті проїзду важкої техніки;

- масштабне забруднення території твердими побутовими відходами, особливо у місцях тривалого перебування російських військових (місця проживання росіян зовні дуже схожі на стихійні сміттєзвалища);

- забруднення території та акваторії паливно-мастильними матеріалами;

- осушення прибережних екосистем унаслідок падіння рівня Каховського водосховища.

Масштаби та деталі порушень можна побачити на фотографіях (Іван Мойсієнко та Олександр Ходосовцев).

За словами Мойсієнко, зазнала також катастрофічного впливу інфраструктура парку – офіс зруйнований, а техніка та обладнання викрадені окупантами.

Порівняно з експедиційним виїздом восени минулого року частину території парку очистили від сміття героїчні працівники установи. Вони щоденно здійснюють виїзди на власних авто, тому що техніка була вкрадена окупантами. Працівники парку дійсно героїчні люди, адже вони намагаються працювати у дуже ризикованих умовах поруч із вибухонебезпечними приладами, що “подарували” Парку загарбники перед тим, як їх вибили з Правого берега сили оборони України. Лише частина території парку наразі розмінована. Причому ситуація з розмінуванням не є простою, тому що навіть після відступу російські військові періодично здійснюють дистанційне мінування території Парку з лівого берега Дніпра. Тому в деякі місця, які досліджували у грудні 2022 році, тепер не вдалося змогли потрапити.

Ширина Каховського водосховища в районі розташування Національного парку “Кам’янська Січ” складає 4-5 км, тому Правий берег Каховського водосховища добре проглядається загарбниками і постійно обстрілюється. Експедиція не змогла потрапити в прибережні райони парку через активність ворожих безпілотників, артилерії та авіації в цей день. Практично весь день було гучно, від більш, або менш віддалених вибухів.

Учасники експедиції побачили, що ще однією жертвою рашизму є природа! Національний природний парк «Кам’янська Січ» потребує допомоги. МБО «Екологія - Право - Людина» передала Парку генератор електроенергії від Партії Зелених Німеччини.

Збором коштів для Національного природного парку «Кам’янська Січ» та інших заповідних об’єктів вражених війною займається Українська природоохоронна група. Якщо Ви маєте можливість долучитися до підтримки Парку, то переходьте за посиланням.

Учасники експедиції щиро вдячні директору національного природного парку «Кам’янська Січ» Сергію Скорику та працівникам парку за всебічну допомогу з організації експедиції.

Автор: Євген Веселов

Фото: Іван Мойсієнко та Олександр Ходосовцев

Тэги:

Агресія росії
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів