Майбутнє без Каховської ГЕС буде, просто воно буде іншим: херсонський науковець – про відновлення водосховища

Майбутнє без Каховської ГЕС буде, просто воно буде іншим: херсонський науковець – про відновлення водосховища

Автор: Ян Ярчук 02 Квитня 2024 17:45

В українському суспільстві, зокрема в наукових колах, продовжують точитися дискусії щодо доцільності відновлення Каховського водосховища. Одні виступають за відбудову, інші – проти, аргументуючи це можливістю відновлення довкілля, а дехто переконаний, що потрібно зважене комплексне рішення.

Свою позицію щодо відновлення Каховської ГЕС озвучив член правління Української природоохоронної групи, завідувач кафедри ботаніки Херсонського державного університету Іван Мойсієнко. В інтерв’ю «Укрінформу» він зазначив, що категорично проти відновлення Каховської ГЕС у тому вигляді, якою вона була до підриву російськими окупантами у червні 2023 року.

Науковець аргументував це та назвав декілька причин:

«З будівництвом ГЕС між населеними пунктами з’явилося 10 кілометрів води – людей розділили, були втрачені родинні зв'язки. З точки зору природи, водосховище було одноманітною і бідною екосистемою. Це майже стояча вода, яка дуже сильно цвіла. Була рослинність прісноводна, але тільки на глибині до 3 метрів. Тому на дні водосховища була така собі «пустеля». Зникли цінні види риб.

Щодо майбутнього без ГЕС, то воно буде, але це буде інше майбутнє. Зараз мейнстрім – це руйнування дамб та спуск водосховищ з метою охорони природи. ЄС взяв на себе зобов’язання до 2030 року звільнити від дамб 25 тис. км річок».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Маячня про воду: як кремлівська пропаганда «наповнює» Північнокримський канал після теракту на Каховській ГЕС

За словами Мойсієнка, спостереження за моніторинговою ділянкою в НПП «Кам’янська Січ» та аналіз космічних знімків показали, що на місці колишнього Каховського водосховища спостерігаються різні водойми. Це широкі та досить швидкоплинні річища, вузькі протоки, єрики, озера різного розміру.

«З’являються болота, луки, кучугури, вапняки – велике різноманіття біотопів формується. А раніше біорізноманіття зосереджувалося лише на вузькій прибережній смузі й на мілині.

Дослідивши лише шматочок Кам’янської Січі, ми бачимо, як на очах біорізноманіття в геометричній прогресії розвивається. А верба, яка виросла на цій території, – скільки вона вже вуглекислого газу вивела з атмосфери! Тобто ми вирішимо досить багато питань стосовно екології, якщо не будемо відновлювати ГЕС», – пояснює Іван Мойсієнко.

Він вважає, що час змінювати систему поливу, а не використовувати старі радянські технології. Для цього потрібно запровадити сучасний економний полив, тоді не буде потреби в такому водосховищі.

«Я впевнений, що ці способи є – забезпечити людей водою і, разом із тим, не відновлювати Каховське водосховище в тому вигляді, в якому воно було. Я за компромісний варіант», – наголосив Іван Мойсієнко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Це вже трошки інше море»: одеський науковець – про те, як підрив Каховської ГЕС змінив Чорне море

На головній світлині: такий вигляд сьогодні має головна будівля Каховської ГЕС після підриву російськими окупантами. Фото із соцмереж

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів