Історії трьох родин: як у хабах на Херсонщині допомагають дітям війни

Історії трьох родин: як у хабах на Херсонщині допомагають дітям війни

Автор: Ян Ярчук 27 Травня 2024 12:05

У Дар’ївській та Чорнобаївській громадах, а також у Херсоні працюють хаби, діяльність яких спрямована на допомогу родинам з дітьми, що постраждали від війни. Там з ними працюють психологи та фахівці, які роблять акцент саме на психоемоційному здоров’ї дітей, оскільки життя в прифронтових територіях має великий вплив.

Хаби працюють у межах проєкту «Надання психосоціальної підтримки та кейс-менеджмент родин з дітьми у Херсонській області, які постраждали внаслідок війни», реалізацією ініціативи займається Громадська організація «Успішна жінка» у співпраці з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та за підтримки Міністерства закордонних справ і міжнародної торгівлі Канади. У хабах впроваджують інтегровану модель психосоціальних послуг для херсонських родин.      

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У трьох селах Херсонщини відкрили родинні хаби – батьки задоволені, бо давно не бачили таких щасливих дітей

«Громадський вісник Херсонщини» опублікував три успішні історії про те, як хаби на Херсонщині допомагають та працюють з дітьми, що постраждали від війни. На успіхах, які за короткий час демонструють діти, наголошують як психологи, так і батьки. 

ХЕРСОНСЬКИЙ ХАБ

Тринадцятирічний Вова приходить до Херсонського хабу з вже три місяці. До великої війни він був активним, займався в гуртках, полюбляв моделювання, але у лютому 2022 року хлопець замкнувся, ні з ким не хотів спілкуватися.

Саме тому його мама почала шукати місця, де дитина змогла б зустрічатися з однолітками. І так почали відвідувати Херсонський хаб допомоги родинам з дітьми.

«На весь наш великий двір залишилася лише одна дитина такого ж віку як Вова. Всі виїхали. Зустрічатись та спілкуватись йому просто немає з ким. А в хабі я бачу, як він радіє, як покращується його настрій, як відходять тривоги», – ділиться мама Наталія. 

Сам же хлопець також говорить, що «хаб дає йому радість»

Соціальний психолог хабу Ірина наголошує, що підліткам вкрай важко жити в Херсоні в сьогоднішніх умовах. Саме тому з початку роботи фокус зробили саме на підлітках, зокрема їхньому психоемоційному стані.

«Вова з мамою прийшли до нас три місяці тому. Хлопець ні з ким не хотів спілкуватися, його вмовляли зайти на заняття. Але поступово, з кожним візитом до хабуу, він стає все більш відкритим, спілкується з однолітками в групі. Вони всі здружилися, домовляються про зустрічі в хабі, і це вже позитивний результат», – зазначає соціальний психолог. 

ЧОРНОБАЇВСЬКИЙ ХАБ

Родина братів Владислава (11 років) та Артема (13 років) з початку повномасштабної війни проживає у Чорнобаївській громаді. Понад девʼять місяців діти взагалі не навчалися, а тепер лише в онлайновому форматі.

Коли у громаді відкрили хаб допомоги родинам, то брати стали туди ходити на заняття, розповідає психолог Марина. За фахом вона вчителька початкових класів, тому взялася підтягнути дітей у навчанні. Вона говорить, що обидва брати демонструють успіхи в навчанні.

Психологи та соціальні працівники хабу пропонують дітям в групових заняттях мандалотерапію (вид арттерапії). 

Психолог хабу говорить, що завдяки цьому діти стали менш зажатими та демонструють успіхи:

«На початку роботи хабу це були похмурі кольори, а зараз додалося більше світла та яскравості. Далі діти розповідають, хто живе в цьому будиночку, і як в ньому проходить життя. Артемка поділився своїм страхом перед обстрілами, а Владислав, навпаки, захотів намалювати біля свого будиночка цілий квітник».

ХАБ У ДАР’ВСЬКІЙ ГРОМАДІ

Мама Тетяна з двома дітьми, Софією та Павлом, регулярно відвідують ХАБ у Дарʼївській громаді, зокрема долучаються до групових заходів та квестів, а також займаються арттерапією.

«Саме робота руками розслабляє внутрішній стан дітей та дорослих, відволікає від важких думок та заспокоює. Софія та Павло – наші постійні та активні відвідувачі, але так було не завжди», – ділиться успіхами родини психолог хабу Олена.  

Тетяна, матір дітей, зазначає, що заняття з психологом допомогли дітям розкритись. Зокрема вони вже не бояться залишатися без неї та перестали соромитись.

«Попри постійні бомбардування наша родина нікуди не виїжджала. Як і більшість тих, хто залишився, у цьому хабі ми отримуємо своєрідний порятунок. Заняття в хабі надолужують тривалу прогалину у спілкуванні», – розповіла Тетяна. 

Психологиня Олена також наголошує, що діти під час візитів до ХАБу покращують навички спілкування, розвивають комунікабельність, а також вже легше йдуть на контакт з іншими дітьми.

Пані Олена регулярно проводить індивідуальні заняття для дітей та родин, нейрогімнастику та вправи для розвитку зв'язного мовлення та логічного мислення.

Фото: Громадський вісник Херсонщини

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів