Трагічна історія катера «Станіслав», названого на честь воїна зі Станіславської громади, та його екіпажу (фото)

Трагічна історія катера «Станіслав», названого на честь воїна зі Станіславської громади, та його екіпажу (фото)

Автор: Марина Поліщук 09 Сентября 2024 15:30

Десантно-штурмовий катер «Станіслав» після ураження російською ракетою затонув поблизу острова Зміїний у травні 2022 року. Історія судна тісто пов’язана з Херсонщиною.

НА ЧЕСТЬ ГЕРОЯ ЗІ СТАНІСЛАВСЬКОЇ ГРОМАДИ

Закладка катера за проєктом, розробленим Дослідно-проєктним центром кораблебудування в Миколаєві, відбулася 28 грудня 2016 року. Будували його в Києві на заводі «Кузня на Рибальському».

20 вересня 2018 року броньований десантно-штурмовий катер було спущено на воду.

Свою назву «Станіслав» отримав 7 липня 2019 року. На прохання Станіславської громади Херсонської області, назвою судна було вшановано пам'ять місцевого жителя Сергія Сонька – морського піхотинця, молодшого сержанта ВМС ЗСУ, який загинув у 2017 році на Донбасі.


Катер «Станіслав» в Одесі, мирний час

На жаль, історія катера «Станіслав» була дуже короткою.

ТРАГІЧНА ЗАГИБЕЛЬ

Після початку великої війни катер було введено до складу 30-го дивізіону надводних кораблів ВМС ЗСУ, що базувався в Одесі, для виконання бойових завдань. Зокрема, судно певний час використовували для розвідки – воно курсувало між портами Чорного моря.

7 травня 2022 року «Станіслав» брав участь у штурмі острова Зміїний, окупованого російськими військами. Того дня підрозділи ЗСУ завдали чимало ударів по острову, знищивши декілька ворожих суден та десятки окупантів. Однак і з нашого боку були втрати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Операція по Зміїному була дуже хитрою»: деталі деокупації легендарного острова

Одна з найбільших – загибель катера «Станіслав». Близько 10:30 ранку судно, яке знаходилося за 20 метрів від Зміїного, атакував російський літак. Ракета влучила в машинне відділення – буквально за 20 секунд катер пішов на дно.

ДОЛЯ ЕКІПАЖУ

Екіпаж «Станіслава» складався з 8 моряків. Із розповідей родичів відомо, що це був збірний екіпаж із різних суден, посилений саме для операції біля Зміїного.

Після ракетного удару на поверхню води випливли троє моряків – їх врятували катери, які прийшли на допомогу.

Інші п’ятеро членів екіпажу до цього часу вважаються зниклими безвісти. Серед них – двоє жителів Херсонської області. Ось їхні імена:

1. Сухоруков Олександр Юрійович, 26 червня 1998 року народження, народився в місті Каховка на Херсонщині. Командир екіпажу «Станіслава», старший лейтенант.


Олександр Сухоруков з Каховки, пошуком сина займається його мама

2. Тукмачов Сергій Іванович, 8 листопада 1989 року народження, виріс в місті Очаків на Миколаївщині. Капітан-лейтенант, командир п’ятого катера типу Island. На «Станіслав» був відряджений для виконання бойових завдань.


Сергій Тукмачов з Очакова, пошуком сина займається його мама

3. Ляшко Володимир Андрійович, 24 грудня 1997 року народження, родом з Херсонщини. Старшина ІІ статті. Через тиждень після зникнення Володимира у нього народився син.


Володимир Ляшко з Херсонщини, його пошуком займається дружина

4. Костюк Владислав Сергійович, 9 липня 2002 року народження, родом з Київщини. Матрос.


Владислав Костюк з Київщини

5. Сітявін Андрій Сергійович, 14 грудня 1998 року народження, народився в Миколаєві, сирота. Матрос.


Андрій Сітявін з Миколаєва

ОБ’ЄДНАНІ МОРЕМ

Рідні зниклих безвісти 16 військових моряків із катерів «Станіслав» та «Слов’янськ» (затонув унаслідок ураження російською ракетою 3 березня 2022 року між Кінбурнською і Тендрівською косами за 2 кілометри від берега) створили громадську організацію «Об’єднані морем». Уже понад 2 роки вони невпинно продовжують пошуки своїх синів, чоловіків, братів.

Вони впевнені, що частина екіпажів обох катерів перебувають в російському полоні. Адже їхні тіла не були знайдені. Крім того, є й інші докази.

Наприклад, Світлана Ляшко, дружина зниклого Володимира Ляшка, розповіла, що 7 травня 2022 року приблизно о 19:00, тобто через кілька годин після того, як катер «Станіслав» затонув, їй прийшло повідомлення, що чоловік на зв’язку. Перед цим вона весь день телефонувала чоловікові – зв’язку не було.

«Саме з цього факту й почалися наші пошуки», – зазначила пізніше Світлана Ляшко в коментарі українським ЗМІ.

А мама іншого зниклого, Сергія Тукмачова, розповіла, що в день трагедії, 7 травня, військові ЗСУ здійснили радіоперехоплення з російського літака, пілот якого сказав, що бачить плот і моряків – «не наших».

«9 травня я дізналася, що на плотику були підібрані моряки в тій точці, де затонув катер. І тому ми думаємо, що наші діти в полоні», – додала Тетяна Тукмачова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тортури не зламали його: історія жителя Херсонщини, звільненого з російського полону


У другій частині книги «Хроніка війни в Азовській і Чорноморській операційних зонах 2023» опублікована інформація про зниклих моряків

Однак немає жодних офіційних документів про підтвердження полону чи перебування на території РФ моряків із катерів «Станіслав» та «Слов’янськ». Тож рідні стукають в різні інстанції, намагаючись надати розголосу та повернути додому своїх синів і чоловіків.

ПОШУКИ НА ДНІ МОРЯ

Катер «Станіслав» лежить на глибині близько 20 метрів поблизу острова «Зміїний». У червні цього року до судна спускалася пошукова група ВМС ЗСУ. Це була дуже ризикована операція, але катер усе ж таки вдалося обстежити.

Було знайдене тіло одного з моряків, але процес ідентифікації ускладнений через довготривале перебування тіла під водою. При цьому більш ретельно дослідити обидва затонулі катери та місця поблизу них не дозволяє безпекова ситуація.

Зниклих безвісти моряків продовжують шукати, зокрема й на території РФ.

Матеріал створено за інформацією з Вікіпедії, mipl.org.ua, сторінки ГО «Об’єднані морем»

Головна світлина: катер «Станіслав» у 2020 році під час святкування Дня ВМС ЗСУ. Фото: armyinform.com.ua
Фото в тексті: фейсбук/«Об’єднані морем», інстаграм/Тетяна Тукмачова, інстаграм/Світлана Ляшко

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів